Зародок всередині скам’янілого яйця показав зв’язок між сучасними птахами і динозаврами

41

У породах пізньої крейди на півдні китаю, в місті ганьчжоу провінції цзянсі, виявили відмінно збережене яйце динозавра 16,7 сантиметра в довжину і 7,6 сантиметра в ширину з зародком всередині. Скам’янілість датували віком у 66-72 мільйони років. Ембріон, ймовірно, знаходився на пізній стадії: скелет добре окостенів і досяг великих розмірів (23,5 сантиметра від голови до хвоста) в порівнянні з простором всередині яйця.

Дитинча, якого назвали baby yingliang, належав динозавру з сімейства овірапторидів-це нептичі тероподи, травоїдні і всеїдні істоти, до того ж трипалі і беззубі. Вони були невеликого розміру, часто не перевищуючи в довжину двох метрів (але зустрічалися і виключення). Дослідники придбали яйце ще в 2000-х, проте вивчити вирішили лише недавно. Робота з описом знахідки опублікована в журналі iscience.

зародок динозавра всередині яйця / © lida xing

Тероподи, що не відносяться до птахів, володіли рядом особливостей: деякі з них схожі на пташині і спостерігаються у існуючих сьогодні пернатих, в той час як інші успадковані від стародавніх предків-рептилій. Деякі ж особливості унікальні для динозаврів і обмежені їх певними вимерлими лініями.

Скелети динозаврів не так часто зберігаються в скам’янілостях яєць, хоча яйця овірапторидів вчені вже знаходили. Проте baby yingliang порахували дивним. Вірніше, його позу, яка виявилася птахоподібною.

зародок динозавра всередині яйця. Реконструкція / © lida xing

” голова розташована вентрально по відношенню до тіла, ступні по обидва боки, а спина вигнута уздовж тупого кінця яйця. Ця поза раніше не зустрічалася у нептичих динозаврів, але нагадує сучасний пташиний ембріон на пізній стадії розвитку. Порівняння з іншими овірапторіднимі зародками на пізніх стадіях дозволяє припустити, що у овірапторідов до вилуплення, в кінці інкубації, розвивалися пташині пози, які у сучасних птахів пов’язані зі скоординованими рухами дитинчати перед вилупленням (тут мова йде приблизно про сімнадцятому дні, а вилуплення відбувається на двадцятий. — прима. Ред.)”, – пишуть дослідники з китайського університету геолого-геофізичних досліджень в пекіні і китайського університету наук про землю.

Ембріони, які не можуть прийняти таку позу, мають більш високий ризик смерті через невдалу спробу вилупитися з яйця. Виходить, поведінка, що вважалося унікальним для птахів, судячи з усього, зустрічалося і серед нептичих теропод десятки мільйонів років тому — і це ще одне свідчення того, що багато рис, характерні для сучасних пернатих, вперше з’явилися у їхніх предків-динозаврів.