Американцями дозволять удобрювати поля і городи

281

Штат Вашингтон став першим у Сполучених Штатах, де законом дозволено використовувати останки людей для удобрення землі. Тепер там допускається «компостування людини», тобто використання його останків, після певної обробки, для покращення складу ґрунту.
Підписавши документ, губернатор штату Джей Инсли надав можливість похоронним компаніям пропонувати альтернативу традиційному поховання та кремації, зрозуміло, враховуючи волю покійного або його рідних.
На думку влади штату, внесення останків в грунт дозволить перетворити даремний труп у «корисний для навколишнього середовища продукт». При цьому в подібному використанні тіл не буде ніякого неповаги до останків — всі планується організовувати дуже пристойно. Нова технологія передбачає приміщення тіла померлого в спеціальну капсулу, де крім нього будуть знаходитися різні органічні наповнювачі: деревна тирса, солома або люцерна. Через певний час, необхідний для так званої природної органічної редукції, рідні та близькі можуть отримати близько двох тачок відмінного перегною.

Губернатор штату Вашингтон Джей Инсли Експерти стверджують, що процес займе близько 30 діб. Отриману в результаті такого процесу грунт можна повернути у природне середовище і це буде майже рівноцінно розвіюванню праху після кремирования, але з більшою користю для біосфери. Крім того можливе цільове використання компосту з тіла, наприклад, для вирощування дерева або облаштування клумби. У нового способу поховання чимало прихильників, які не втомлюються доводити, що він є найбільш екологічним з усіх, що використовуються в США. Звичайне поховання на могилі має ряд істотних недоліків, так як призводить до забруднення ґрунту та ґрунтових вод, а також вимагає відчуження великих площ під кладовища.

Кремацію також складно назвати сприятливою для екології, так як процес споживає природні ресурси, тобто газ, супроводжується викидом в атмосферу вуглекислого газу і твердих частинок. Важливо і те, що новий спосіб є найбільш доступним з усіх можливих. Середньостатистичні похорон обходяться громадянам США в 7 тисяч доларів, в той час як «компостування» буде коштувати не більше 5 тисяч. Демократ Джеймі Педерсон — один з сенаторів штату, лобіювали прийнятий закон, повідомив пресі, що деяка частина громадськості сприйняла нововведення вкрай негативно. Політик стверджує, що в його адміністратора офісу знаходиться кілька тисяч листів, в яких такий спосіб похорону називається жахливим і принижуючим гідність померлої людини.

На думку Педерсона, негативне ставлення до нового закону пов’язано з недостатньою поінформованістю населення. Сенатор навіть досить сміливо пожартував: В їх уяві картина буде така — ви кидаєте померлого дядька Генрі на задньому дворі і заливаєте його тіло помиями. Але це зовсім не так. До вступу закону в силу залишився рівно рік. У травні 2020 року планується відкрити перший в США центр з надання подібних послуг. Він розташується в околицях міста Олімпія, столиці штату Вашингтон.