Спуск а/л Урал на воду: враження і спостереження

245

25 травня на Балтійському заводі відбувся спуск на воду зі стапеля А другого серійного і третього за рахунком атомного криголама “Урал” проекту 22220. Оскільки я був на перших двох спусках і розповідав про них тут (червень 2016 – “Арктика” і вересень 2017 – “Сибір”), то не міг не піти і на третій. Тим більше що Балтзавод, як і ті рази, відкривав доступ до стапеля для всіх бажаючих. За це йому можна сказати дякую: дуже круто, що режимний завод перетворює спуски лінійних атомних криголамів в загальноміське свято і не париться з маніакальною радянської секретністю. Таким чином, тисячі звичайних людей (і не тільки петербуржців, багато приїжджали з Москви та інших прилеглих міст) присутні при епічному подію і відчувають свою причетність до великої справи. Потім, коли криголами будуть борознити простори Арктики, багато будуть згадувати ці урочисті хвилини. Дітлахи теж потім підростуть і через багато років будуть пам’ятати: вони були маленькими, і криголам був ще на стапелі, новонароджений; а тепер ось він коле лід у Північному Льодовитому і веде каравани СМП.

Балтійський завод. УАЛ “Урал” на стапелі А
Словом, до 13.00 в суботу ми прибули на Ваську, залишили машину за Великим проспектом і пішли до прохідної БЗ. Бонусом по дорозі отримали ще й ретро-пробіг радянських авто. Взагалі, на цей травневий день наклалося велику кількість цікавих подій і було просто не розірватися. І книжковий салон в Манежі, і традиційний реконструкторский фестиваль Другої Ударної армії в Рогавке (де, між іншим, літав на бриючому справжній Іл-2!), і спуск “Уралу”. Довелося вибирати атомний криголам, хоча і в Тесово я б з величезним задоволенням поїхав.
Спуск а/л
На вході пропускали через рамки і дивилися сумки, як і в минулий раз. І пускали переглянутих людей вже повз прохідної – щоб не було затору, як в перший раз з “Арктикою”. На території роздавали “спускові” прапорці та листівки, продавали гарячі булочки і кави.
Спуск а/л
Цього разу мене вразила кількість публіки. Спочатку я думав, що третій спуск зі стапеля буде найбільш малолюдних: начебто був, все свідчило проти великого кол-ва народу. Субота травня – по ідеї адже всі повинні рвонути на дачі і в передмістя; крім того, це день Міста – з великою кількістю святкових локацій в центрі, плюс книжковий салон, плюс кілька виставок, вело – і ретро-пробігів. Однак немає: народ прибував із страхітливою щільністю.
Спуск а/л
Люди йшли і йшли, суцільною рікою між корпусами цехів.
Спуск а/л
З ранку була похмура і хмарна погода, але до першої години дня розпогодилося. Я вже зрадів, що спуск буде сонячним, як у “Арктики”.
Спуск а/л
Заводський пепелац. На жаль, в цей раз не було на доступній території вертких спецавто з написом “Балтзавод”.
Спуск а/л
Народ все прибуває і прибуває. Походу, переплюнемо перший спуск по щільності народу…
Спуск а/л
Зараз заводчани ретельно обгородили смугастими стрічками всі бічні зони заводу і гілки ж/д, щоб народ не просочувався в них. Власне, можна було йти тільки до стапеля А, правда з будь-якого боку. У перші два спуску (особливо перший) було набагато вільніше.
Спуск а/л
Йдемо до винуватця торжества. Он він, вже вдалині показався.
Спуск а/л
Ближче.
Спуск а/л
І ще ближче. В цей раз спускався на воду найбільш важкий корпус (причому на кілька тисяч тонн більше): прямо на стапелі вже встигли наростити половину надбудови і змонтувати всередину реактор без палива, а також частина допоміжного обладнання. Тобто у стінки добудовуватися буде набагато швидше. А перші два рази спускали на воду корпусу без надбудов і обладнання.
Спуск а/л
Гостьова зона обмежена ж/д складом, потрібно проходити за шляху. На цей раз ми вирішили встати по лівому борту, а не по правому, як у перші спуски.
Спуск а/л
Як і раніше, підвішені якірні ланцюги з якорем, які повинні размотаться на воді і планово загальмувати корпус в акваторії.
Спуск а/л
Поки ще не дуже багато народу, але він все прибуває.
Спуск а/л
Люди йдуть і йдуть з-за складу-обмежувача.
Спуск а/л
Загалом, незабаром стало зрозуміло, що народу буде помітно більше, ніж на узвозі “Сибіру”. Мда…
Спуск а/л
Фото зі спусковими прапорцями на тлі новонародженого.
Спуск а/л
З висоти п’ятиповерхового будинку на нас дивляться ті, хто забезпечує спуск на борту.
Спуск а/л
Почалася церемонія спуску – мови, освячення і т. п. По відпрацьованому шаблоном. Тут поступово стала псуватися погода і почав накрапати противний дощик. А адже ще годину тому світило сонце! Вдалині видно підвішена ланцюг з якорем. Хрещеною мамою цього корабля призначили Е. Набіулліну, голови ЦБ і видну птенчиху гайдарівської ВШЕ-компашки, щільно окупувала економічний блок уряду і експертні співтовариства (всіх цих мау-кузьминовых, кудрино-силуановых – тобто ринкові рила походженням свого добробуту з Дев’яностих). Як-то це неприємно різонуло – навіщо сислибовскую креатуру притягли на урочистий спуск? Ні, зрозуміло, що БЗ підтягував на таке епічне подія самих статусних гранд-дам Росії, але з В. Матвієнко або Т. Голікової не було таких асоціацій, як з Набіулліної. Може бути, варто було покликати краще якусь більш нейтральну губернаторшу або министершу?
Спуск а/л
Глядачів прийшло просто море – більше, ніж на “Арктику” і особливо “Сибір”. При цьому погода неухильно псувалася і до моменту промов пішов дощ. Однак народ стоїчно терпів незручність, чекаючи, коли ж гігантська туша третього атомного криголама поїде стапеля вниз.
Спуск а/л
Мда. Полив дождяра, до 15.00. І от як раз в цей момент закінчилися мови і корми стали різати утримуючу перемичку.
Спуск а/л
У 15.05 криголам поїхав вниз. Причому на цей раз трапився і невеликий форс-мажор: як раз з нашого борти чомусь впала вниз ланцюг і размоталась вже прямо на стапелі в момент спуску, піднявши купу пилу на шляху. Правда, якір залишився на місці. Я спершу не зрозумів фішку і подумав, що “так треба”. Але ні, це був якийсь косяк – ланцюг волочилася за криголамом, пішовши у воду на нижній кромці стапеля. Ось тут на кадрі вона вже впала вниз, а сам корпус ковзає до води.
Спуск а/л
Все, третій атомний криголам пр. 22220 на невської акваторії. Його вже розгортають буксири. Виглядає, звичайно, солідніше, ніж просто порожні корпуси перших двох систершипов.
Спуск а/л
П’ять хвилин після спуску. Народ ще тільки перетравлює те, що сталося 🙂
Спуск а/л
Так, все-таки на те борту було краще стояти, видовищнішим… Але ладно. Червона точка на кадрі – місце, де я в минулий раз стояв при спуску “Сибіру” і знімав ролик.
Спуск а/л
А стапель був теж закритий смугастими стрічками, так що підійти до насалке в цей раз не вийшло. Правда, мені сказали, що через півгодини відкрили доступ – але з-за дощу народ став швидко покидати місце спуску.
Спуск а/л
Ну і ми йдемо назад.
Спуск а/л
На шляху вирішили повернути праворуч і пройти до добудовчої стінці – подивитися, який стан систершипов “Уралу”.
Спуск а/л
Тут теж було все огороджено стрічкою і не підійти. Тільки здалеку зняти вийшло. Праворуч стоїть “Сибір”, вона ще в процесі насичення обладнанням і не профарбована.
Спуск а/л
А ось головний “Арктика” вже майже-майже на мазі: вона не тільки добудована, але на неї вже вивантажено ядерне паливо. Зараз йде монтаж навігації та зв’язку. Швартові випробування чекають вже скоро, восени зразок.
Спуск а/л
На зворотному шляху після прохідний порадів за свою передбачливість: на Косій лінії утворилася грандіозна пробка в обидві сторони, так що ми пішки обігнали більшість машин, а ось за лінією Великого проспекту було вже вільніше.
Спуск а/л
* * *
Загалом, вийшло проводити зі стапеля всі три криголама. Будемо чекати початку їх полярної кар’єри.
Дай Бог їм успішної і довгої арктичної долі, красивих льодів і великих караванів!
Дякую всім колегам за компанію.