Китайський луноход знайшов сліди речовини з місячної мантії

299


В недавньому випуску журналу Nature була опублікована стаття китайських вчених, присвячена першим науковим результатами місії «Чан’е-4». В ній розповідається про виявлення ровером «Юйту-2» мінералів, по всій видимості, вибитих з місячної мантії.
Незабаром після формування Місяця її надра диференціювалися. Більш важкі речовини опустилися до центру, в той час як легкі залишилися на поверхні. В результаті, супутник обзавівся залізним ядром, що складається з декількох шарів мантією і корою. Хімічний склад місячної мантії представляє значний науковий інтерес. Він може допомогти прояснити внутрішню еволюцію великих небесних тел. Проблема в тому, що до неї неможливо дістатися. Нинішні технології не досягли рівня, що дозволяє пробурити місячну кору і взяти зразок мантії.
На щастя, існує інший спосіб. Поверхня Місяця вкрита безліччю кратерів. Діаметр деяких з них перевищує тисячі км. Породили їх тіла мали такий розмір, що в теорії могли повністю пробити місячну кору і викинути на поверхню матеріал з мантії.
Китайский луноход нашел следы вещества из лунной мантии Космос
Місія «Чан’е-4» здійснила посадку в кратері Фон Карман, який у свою чергу є частиною басейну Південний полюс — Ейткен — найбільшої підтвердженої ударної формації Місяця. Її поперечник становить 2400 км, глибина дна досягає 8 км. Це ідеальне місце для пошуку речовини місячної мантії.
Китайский луноход нашел следы вещества из лунной мантии Космос
У процесі вивчення поверхні кратера, «Юйту-2» вдалося виявити бідні кальцієм, але багаті залізом піроксени і оливины. Подібні з’єднання нетипові для що складається з більш легких мінералів з класу плагіоклазів місячної кори. У той же час, сучасні моделі передбачає, що вони повинні бути складовою частиною мантії Місяця.
Китайский луноход нашел следы вещества из лунной мантии Космос
На думку китайських учених, швидше за все, ці породи дійсно спочатку входили до складу верхнього шару місячної мантії. Вони були викинуті на поверхню 4,2 млрд років тому в ході грандіозного зіткнення, що призвело до формування басейну Південний полюс — Ейткен.