Вирощуємо перець – секрети легкого врожаю

217

Ця публікація — фрагмент з книги Галини Кизими «Сама повна книга розумно ледачого дачника. Секрети легкого врожаю».

Перець не любить найменшого пошкодження коренів, так як при обриві сисних волосків вони довго і погано відновлюються, а тому він погано переносить пересадку, особливо в ранньому віці. Перець не любить заглиблення при пересадках. Не любить глину, кислий грунт (а тому не любить торф), не любить свіжий гній і надлишок азоту, підвищені дози мінеральних добрив, загущені посадки, високі температури в теплиці (вище +35°С), різкі перепади температур (понад 15°С), полив холодною водою (не нижче +20°С), пряме сонце опівдні. Таке ось вимоглива рослина.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Перець — рослина вимоглива
На що звернути увагу при вирощуванні розсади перцю
Висота ємності для розсади повинна бути приблизно 10-12 см, тому що посів перцю роблять на більшу глибину, ніж томат.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Розмір ємності для розсади перцю дуже важливий. Фото Генералова Людмила
Сорти або гібриди треба вибирати, виходячи з ваших кліматичних умов. У районах з прохолодним або коротким влітку слід садити низькорослі сорти скороплідні або гібриди. Але якщо у вас гарна теплиця, то на утепленому грунті або при підігріві можна виростити високі великоплідні і товстостінні гібриди, як правило, пізні і в основному іноземної селекції. У цих випадках розсаду у віці 75 днів можна рано пересадити.
Нюанси посіву
Посіяти насіння доведеться в середині лютого, а для південних районів — в середині січня. Тоді великі перці, яким для дозрівання плодів потрібно близько 150 днів, встигнуть дати врожай в липні. Там, де весна затяжна, та похмура погода стоїть до березня (наприклад, на Північно-Заході), не саджайте перці в січні. Поки не з’явиться сонце, розсада перців не випустить перший справжній лист, скільки б ви її не підсвічували. Так і простоїть з семядольными листочками зайвий місяць. А це погано позначиться на врожаї.
Насіння перцю важко набухають і погано сходить, тому їх треба стимулювати. Для цього треба потримати їх у термосі 20 хвилин у воді, нагрітій до +53°С, потім загорнути у вологу ганчірочку і поставити на блюдце під морозильну камеру холодильника на кілька годин, потім відразу сіяти. Або поставити на 20 хвилин у розчин препарату Новосил (Сілк) або Епін-екстра, а вже потім сіяти. Можна використовувати Энерген або Циркон.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Насіння перцю. Фото Генералова Людмила
Ємність перед посівом заповнити добре зволоженим грунтом на половину висоти, ущільнити столовою ложкою, розкласти насіння за схемою 2×2 см і присипати зверху грунтом на висоту 5 см, потім ущільнити. Насіння повинні бути посіяні на глибину 3-4 див Справа в тому, що перець не можна заглиблювати при пікіровці та пересадки, тому що це може викликати загнивання заглибленої частини стебла. Тому його треба садити відразу на велику глибину, інакше коренева система утворюється занадто близько до поверхні, і кущик надалі буде падати. Ємності треба накрити склом або плівкою і поставити в тепле місце. Можна попередньо проростити насіння в теплому місці і потім їх розкласти в ємності.
Перець можна змусити зійти дуже швидко, на 6-7-й день, якщо підтримувати температуру ґрунту +28…+32°С. не Можна піднімати її вище +36…+40°С — втратять схожість насіння при тривалій високій температурі. Якщо знизити температуру грунту до +25…+27°С, перець буде сходити 14-15 днів. При температурі близько +22°С потрібно приблизно 20 днів, щоб з’явилися сходи. Перець може не зійти зовсім при температурі нижче +20°С, а при більш низькій — насіння взагалі згниють.
Догляд за сіянцями
Як тільки з’явиться перша петелька сходів, не чекаючи появи інших, відразу поставити ємність під лампу денного світла і знизити температуру до +16…+18°с. Якщо чекати інших сходів, подсемядольное коліно у зійшло — найбільш сильного — рослини сильно витягнеться, розсада буде голенастой і свідомо слабкою. Через 4-5 днів температуру слід підвищити до +22…+25°С.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Розсада перцю любить тепло і світло. Фото Таня Нікуліна (Леонова)
Перець теплолюбний, його не можна ставити на підвіконня біля самого скла. При цьому він дуже світлолюбний, хоча і не витягується як томат при недоліку освітлення. У нього при розкритті сім’ядольних листів в точці росту закладається програма розвитку. При недостатній освітленості саме в цей момент замість розвилки, в якій закладається перший бутон, будуть закладатися листя, тобто, в майбутньому затягнеться бутонізація і плодоношення.
Підживлення треба починати відразу, як тільки розкриються сім’ядольні листочки. Найкраще поливати не водою, а слабким розчином рідкого добрива в склад якого входять азот, фосфор, підвищені дози калію та мікроелементи. Можна використовувати для підгодівлі золу або азофоску або інші мінеральні добрива. У початковий період зростання не треба вносити органічні підгодівлі, бо рослина почне давати занадто велику надземну частину шкоди кореневій системі.
Як пікірувати перець
При пікіруванні розсади головне — не пошкодити кореневу систему. Насамперед добре полийте грунт, з бруду легше вийняти рослинка без пошкоджень. Підготуйте горщики або стаканчики для розсади. У них повинні бути отвори для надлишків вологи і для надходження повітря — тобто, дренажні отвори треба зробити не тільки дні, але і в нижній частині бічної поверхні.
Заповніть горщики підготовленим грунтом, ущільніть, добре полийте, зробіть воронку і обережно опустіть у неї сіянець так, щоб не загнути і не пошкодити корінець. У перцю ні в якому разі не вкорочують центральний корінець. Рослина не заглиблюють, його висаджують на ту ж глибину, на якій воно росло. Тепер треба обережно обжати грунт навколо стебла і полити живильним розчином з чайної ложки.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Чим старше перець, тим легше вона переносить пересадку. Фото Генералова Людмила
Не поспішайте пересаджувати перець: чим він старше, тим легше перенесе пересадку (приблизно у фазі 3-4 справжніх листків). Перший час (2-3 дні) його не треба підсвічувати, потім лампу денного світла доведеться включати не більш, ніж на 8 годин, бо перець — рослина короткого дня.
Я сію перці відразу в пластикові горщики для квітів ємністю 1 л, по три насінини на відстані 1-2 см один від одного, розташовуючи трикутником в центрі горщика. Це дозволяє обійтися без пікіровки, тобто, без пересадки в ранньому, найбільш уразливому віці. Якщо з’являється більше однієї рослини, залишаю тільки одне — найсильніше — в стадії першого справжнього листочка. Інші зрізаю манікюрними ножицями за рівнем грунту. Коли приходить час пересадки на місце, рослина має досить велику, добре розвинену кореневу систему, а тому і переносить пересадку легше.
Бувають, звичайно, і невдачі, коли сходить одне слабке рослина або зовсім ні одного не сходить, а поруч зійшли три, і всі сильні. Дуже хочеться в цьому випадку пересадити сильне в порожній горщик, але робити цього не рекомендую, тому що при пересадці ви пошкодите і то рослина, яке пересадите, і те, яке залишиться у своєму горщику, тому що у перцю коренева система порушується дуже легко, навіть при розпушуванні та прополюванні.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
У перцю компактна коренева система. Деякі сорти можна вирощувати в горщиках. Фото користувача Федорова Зінаїда
У перцю компактна коренева система, але тим не менш, його не слід садити в занадто маленькі ємності (стаканчик повинен бути місткістю не менше 0,5 л, а ще краще — 1 л). В малому обсязі коренева система закручується в клубок і довго після пересадки на місце не розростається вглиб і вшир.
Можна використовувати торф’яні горщики для вирощування розсади?
Не рекомендую, тому що вони швидко забирають вологу з грунту і дуже швидко пересихають — в них важко зберегти помірно сухе або помірно вологий грунт. Розсада висаджується на місце прямо в такому горщику, це як раз і є перевагою, так як не пошкоджуються корені, але я абсолютно точно знаю, що коріння важко проростають через стінку горщика, і це затримує розвиток рослини.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Торф’яні таблетки краще горщиків. Фото користувача Віра
Останнім часом набув поширення спосіб вирощування розсади посівом відразу в торфоблокі або торф’яні таблетки (великі), які потім висаджують на місце, при цьому коріння не пошкоджуються. Однак краще пікірувати перець в пелюшки з плівки, а ще краще вирощувати його, відразу посіявши в кульочки з плівки. Або вирощувати розсаду, посіявши її в паперові циліндри без дна. Всі ці прийоми дозволяють виростити перець без пікіровки, яку він погано переносить.
Шкідники розсади
Іноді розсада перцю пошкоджується попелиць. Це відбувається, якщо грунт для розсади ви берете з теплиці або купуєте готовий грунт і його не пропариваете, або у вас є кімнатні квіти в тій же кімнаті, що й розсада.
Боротися з попелиць на перцях дуже важко. Обприскайте розсаду одним з біологічних препаратів. Часто застосовують Фітоверм (їм можна користуватися в квартирі), але я рекомендую Здоровий сад. Оскільки обприскування робиться вже у момент нападу шкідника, а не профілактично, то дозу слід подвоїти, тобто, розчинити 4 крупинки на 1 л води. Через кожні 2-3 тижні обприскування доведеться повторювати. Препарати нешкідливі для людей і тварин.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Іноді розсада перцю пошкоджується попелиць
Можна, звичайно, просто змивати тлю мильною водою або розчином марганцевокислого калію яскраво-рожевого кольору, але це доведеться робити через кожні 4-5 днів.
Будь-яку розсаду при появі у неї 1-2 справжніх листочків (сім’ядольні листя розчини не всмоктують) дуже корисно один раз в 10 днів постійно обприскувати «весняним коктейлем» чи хоча б Здоровим садом (2 крупинки на 1 л води).
Пересаджування розсади в теплицю або грунт
Перець у нашій країні росте у відкритому грунті тільки в південних районах, в інших його доводиться вирощувати в теплицях або невисоких парниках.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
У більшості регіонів нашої країни перець доводиться вирощувати в теплицях або парниках. Фото Федорова Зінаїда
Я зазвичай висаджую перці рано, коли ще йдуть заморозки, тому ставлю над посадками хрест-навхрест звичайні дуги (висотою 80-100 см) по парі на кожен квадратний метр посадок і накриваю подвійним лутрасілом. Якщо ви ростіть перці в невисоких парниках, то поверх подвійного лутрасила обов’язково накрийте парники ще і плівкою.
Перець можна вирощувати уздовж рядів томату, тоді він не буде піддаватися нападу попелиці. Але перець не любить томатів, а воліє рости в сусідстві з огірками. Краще ж усього перець ростити в окремій невисокою теплиці. У регіонах з прохолодним літом перець також треба висаджувати на утеплений грунт. В якості біопалива можна брати сухе сіно, листя, неперепревший компост, але не слід брати гній, тому що перець стане нарощувати надземну частину, але не буде зав’язувати бутони. Мало того, якщо в початковий період росту в ґрунті виявиться занадто багато азоту, перець буде скидати не тільки зав’язі, але і бутони.
Підживлення, поливи
Показником хорошого самопочуття перцю є більш світлий колір молодих листків порівняно з іншими. Приживання розсади йде близько 10 днів. Як тільки з’явився наступний лист — розсада прижилася і можна її підгодувати мінеральними добривами, взявши половину столової ложки сечовини, столову ложку подвійного гранульованого суперфосфату і столову ложку калійного добрива, що не містить хлор, на 10 л води, витрачаючи по склянці під рослину.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Для отримання хорошого врожаю перцю потрібні регулярні підгодівлі і поливи
Надалі підгодівлі роблять кожні 10-14 днів, поливають регулярно, але помірно. Однак досвід показує, що краще поливати перець не водою, а слабким розчином мінерального добрива щотижня в якості підживлення та поливання. Для цього в 10 л води треба розчинити 2 столові ложки азофоски і 1 столову ложку калію, що не містить хлор, додати мікроелементи (2 чайні ложки Уніфлор-мікро) і полити, витрачаючи 10 л розчину на п’ятиметрову грядку.
Вирощувати перець без поливів, як томат, природно, не можна, оскільки він зовсім не переносить найменшого пересихання поверхневого шару ґрунту. А ось мульчувати поверхню грунту під посадками перцю треба обов’язково.
Формування перцю
Низькорослі сорти та гібриди не можна підв’язувати і не формувати. Високорослі треба підв’язувати і формувати теж треба. Поступово треба зняти все листя до розвилки стебла, постійно прибирати і всі пасинки до розвилки. Іноді в розвилці утворюється три стебла замість двох — третій краще прибрати. Всі гілочки і бутони, спрямовані всередину кущика, теж слід прибирати, так як вони загущають і затінюють кущ, а плоди з внутрішніх бутонів виростають потворні.
В умовах північних регіонів встигають утворюватися 2-3 наступні розвилки на кожній гілочці, тому вдається знімати перець 2-3 рази з кожного куща за літо. В кінці липня всі бутони і квітки слід обірвати, залишивши тільки зав’язі, і прищипнути кінці всіх гілок, щоб зупинити подальше зростання. Тоді в кінці вересня буде багато плодів, інакше буде одна дрібниця, яка не встигла вирости.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Необхідність формування куща залежить від сорту перцю
В розвилці куща утворюється плід, що виробляє особливу речовину — інгібітор, яка пригнічує ріст інших зав’язей. Якщо ви хочете отримати дуже великі перці або виростити свої насіння, то цей плід слід залишити і насіння брати саме з нього. Якщо ви хочете отримати багато перців, то цей плід треба видерти ще в стадії бутона як можна раніше. При цьому плоди, природно, не будуть дуже великими, бо за вагою рослина дає один і той же врожай: чи мало, але великих плодів, або багато, але дрібних.
Врожай слід нормувати в залежності від стану рослини: на сильному — залишати більше плодів, на слабкому — менше, вищипуючи бутони або зав’язі.
Сорти болгарської селекції знімають в стадії технічної стиглості. У цьому стані перець вже цілком їстівний і добре дозаривается до стадії біологічної стиглості. Гібриди голландської селекції в стадії технічної стиглості несмачні і погано дозариваются, тому їх треба знімати не раніше, ніж з’явиться перший мазок сортовий забарвлення, тоді вони дійдуть. Ще краще виростити їх до стадії біологічної стиглості прямо на кущах, ось тоді у них дійсно чудовий смак!
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Дозрілий на кущі перець має чудовий смак
Як правило, перці голландської селекції — це великоплідні товстостінні гібриди пізніх строків дозрівання. У себе в теплиці, природно, треба мати і ранні болгарські сорти, зазвичай невибагливі й надійні, і кілька різнокольорових голландських гібридів, щоб потішити душу і порадувати око. У північних регіонах пізні сорти перців не встигають визріти — щоб їх виростити, потрібно близько 7 місяців і достатню кількість тепла.
Типові невдачі при вирощуванні перцю
Перець довго не дає бутонів. Ви його перегодували азотними добривами, в тому числі, настоєм бур’янів або гною, який йому взагалі протипоказаний.
Перець цвіте, але зав’язей не утворює. Запилення не відбувається при високій вологості в теплиці, занадто високій температурі повітря в теплиці, при сильному похолоданні (нижче +12°С). Застосовуйте препарати Бутон або Зав’язь. Обприскувати їх розчинами треба в першій половині дня. Добре провітрюйте в жарку погоду, обігрівайте теплиці при сильному і тривалому похолодання, менше поливайте.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Не кожна квітка перетворюється на плід
З перцю квітки обсипаються і навіть зав’язі. Рослина могла потрапити під заморозок; в харчуванні надлишок азоту; занадто суха грунт, а перець, хоч і не любить зайвої вологи в ґрунті, тим не менш, не терпить навіть найменшого пересихання коренів; різкий перепад температур вдень і вночі (понад 15°С); тривале похолодання або полив холодною водою. Осипання зав’язей може бути викликано захворюванням плодовою гниллю в місці прикріплення плоду. Обприскайте перець у вечірній час по листю добривом Уніфлор-бутон (2 чайні ложки на 10 л води).
Стебло починає загнивати, і рослина гине. Це стеблова гниль. Найчастіше з’являється в загущених посадках при поганому провітрюванні або високої вологості повітря, при тривалому похолоданні (нижче +15°С). При появі перших ознак захворювання (білий наліт) відразу припиніть полив, провітрюйте теплиці, зніміть все листя і пасинки зі стебел до розвилки, проредите гілочки на кожній рослині, наліт зніміть ганчірочкою і замажте пошкоджене місце замазкою із крейди і марганцевокислого калію з водою. Або промийте міцним розчином марганцевокислого калію і обробіть золою.
При тривалому похолоданні або різкої зміни температур або тривалої дощової погоди давайте перцям кальцієву та калійну підгодівлю (2 столові ложки кальцієвої селітри плюс 2 столові ложки вуглекислого або сірчанокислого калію на 10 л води, по склянці під рослина).
Гілочки оголюються, піднімаються вгору, в’яне листя мають мозаїчну забарвлення, потворні плоди і дерев’янисті. Це вірусне захворювання столбур. Викопати кущ і спалити.
На вершині або збоку плоду утворюється світла пляма, яке потім загниває. Це вершинна гниль. Вона хворобою не є. Причина в нестачі калію, кальцію, води. Полити, підгодувати калієм і кальцієм, як зазначено вище.
Листя мають коричневу обідок або закручуються човником ” догори. Це недолік калію. Дати позакореневе підживлення по листю у вечірній час (1 столова ложка калійної селітри або будь-калійного добрива без хлору на 10 л води), а ще краще — підгодувати по листю добривом Уніфлор-бутон (2 чайні ложки на 10 л) або висипати під кожну рослину по вологому грунті по півсклянки золи.
Листя піднімаються вертикально вгору. Недолік фосфору. Підгодуйте суперфосфатом (3 столові ложки на 10 л води).
Все листя, а не тільки молоді, світлішають. Недолік азоту. Підгодуйте настоєм бур’янів, розбавивши настій водою в пропорції 1:5, витрачаючи по 0,5 л під кущ, або сечовиною (2 столові ложки на 10 л), по склянці під рослину.
Головний шкідник у перцю — тля. Як з нею боротися, як вже було сказано.
Часто листя пошкоджують слимаки, виїдаючи великі діри. Біля кожного стебла розкладіть трикутником по одній крупинці метальдегида (препарати Гроза або Мета) або обв’яжіть нижню частину стебла кропивою. Є просте народний засіб: півсклянки 9%-ного оцту на 5 л води. Обприскувати рослини і грунт під ними треба ввечері, коли слимаки і равлики відправляються на годівлю, а оскільки оцет закислює грунт, то тут же посипте навколо перцю золою.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Равлики і слимаки часто пошкоджують листя перцю
Є ще непоганий народний спосіб: розкладіть серед посадок шматки шиферу. У денний час переверніть їх і зберіть слимаків, які влаштуються під ними, щоб перечекати день. Слимаків охоче їдять кури. Але слимаки — канібали, тобто теж вистачає своїх роздавлених родичів. Ось і тиснете їх прямо на шифері вдень, залишивши на съеденье. На наступний день перевернете і знову передавите тих, хто приповз на частування. Поступово ви отловите їх на цьому місці. Сюди нескоро переберуться слимаки і равлики з інших місць. Для них тривалі подорожі утруднені.
Проти всіх хвороб перцю слід проводити профілактичне обприскування сумішшю трьох препаратів: 2 краплі Циркону плюс 2 краплі Епін-екстра плюс 2 краплі Цитовита розчиняють в 1 л води і обприскують перець раз в місяць. Чи треба використовувати «весняний коктейль», як вже говорилося вище. Ґрунт перед посадкою та під посадками корисно проливати розчином Фітоспорину. Будь-які хворобі легше запобігти, ніж від них позбавлятися.
Чи можна саджати поруч гострий і солодкий сорту?
Не можна, родоначальником перцю солодкого є гіркий перець, а тому при переопылении всі перці будуть гіркими.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Гострий перець можна садити поряд з солодким
Можна вирощувати перець зі своїх насіння?
Можна, але тільки з сортів, а не з гібридів. Як вже говорилося, на насіння краще всього залишити перший плід в розвилці. Коли він забарвиться в той колір, який властивий сорту, розріжте плід, витрусіть насіння і підсушіть їх.
Выращиваем перец - секреты легкого урожая огород
Не всякий перець годиться для одержання насіння
Насіння перців не промивають. Як і томати, кращі перці виростають із своїх насіння. Якщо насіння не визріли, при сушінні вони потемніють і краю в них злегка завернутся — вони, природно, не зійдуть.
Плід, залишений на насіння, можна зняти в стадії початку фарбування і дати йому повністю визріти до стадії біологічної стиглості. Насіння, отримані з перезрілих перців, так само, як і з перезрілих томатів, мають поганий схожістю.
7dach.ru