Чому троянди скидають бутони

313

Колись мені подарували кілька кущів троянд Остіна. Хто знає, що це за троянди, тому не треба пояснювати, як мені пощастило.

Троянди Остіна – це мрія багатьох квітникарів. Тільки «остинки» володіють неповторною помпонной формою великих і дуже великих бутонів, багатогранним витонченим ароматом, від миррового до багатоскладового фруктового, відрізняються невибагливістю і високою життєздатністю. А ще в колірній гамі троянд Остіна переважають персикові, ніжно-рожеві, білі й жовтуваті відтінки. Як колись сказав сам Давид Остін, форми з червоною забарвленням квіток проявляють меншу витривалість, і отримати сильний, гарний червоний гібрид набагато складніше. Ну, і головне достоїнство троянд Остіна – повторне або безперервне цвітіння. Погодьтеся, такі троянди просто зобов’язані бути в кожному саду.
Але на той момент, коли подарували ці троянди, у мене було мінімум інформації про догляд за трояндами взагалі. В результаті – бутони утворювалися, але увядали і опадали. Робити нічого, довелося шукати інформацію по догляду за ними.
Найчастіша причина опадання бутонів у роз – недогодівля. Голодна троянда не здатна виносити бутони і скидає зайвий баласт.
Друга причина – грибкове захворювання Ботритис. Перша причина лікується просто: потрібно своєчасно і правильно годувати добривами свої королівські квіти. Ну, і якщо кущ молодий, то краще видалити зайві (бічні) бутони на кисті. Тоді квіти будуть набагато більшими. Видаляти їх потрібно відразу, як тільки з’являться (величиною вони будуть із сірникову голівку).
З рішенням другої проблеми доведеться повозитися. Ботритис – це сіра гниль, гриб. Як і будь-який гриб, ботритис має декілька фаз розвитку, більшість з яких приховані від нашого ока. Тобто, якщо ви не бачите ознак хвороби на своїй троянді, це зовсім не означає, що вона здорова. А якщо хвороба видно неозброєним оком, то це означає тільки одне – те, що уражені гниллю, лікуванню не підлягає і загине. Ось чому необхідні профілактичні обприскування троянд! Причому профілактичні обприскування потрібні для всього саду одночасно, а не тільки для улюбленого рожевого куща.
Чому? Та тому, що ботритис любить селитися не тільки на трояндах. Він з однаковим успіхом оселиться і на плодових деревах, і на овочевих культурах, з задоволенням покриє пухнастим нальотом ягоди полуниці і малини. Так-так, та сама пухнаста цвіль на полуниці, це він, рідненький, ботрисис. Його ще називають гриб-трупоед. Не тому, що селиться на трупах, а тому, що не селиться на здорових рослинах. Йому подавай ослаблені та хворі. На них він і влаштовує вечірку.
Найчастіше ботритис вражає бутони троянд, їх структура дуже ніжна і вразлива. Спочатку він вбиває найближчі тканини, а потім селиться на них, просуваючись по рослині все далі і далі, поки не приб’єш його фунгіцидом.
З моїми ж трояндами все було зрозуміло – голодували. Після підгодівлі все вирівнялося, і втрачати бутони перестали. Але сад я на всяк випадок завжди обробляю.
Ірина Плошкина