На Смоленській АЕС проведена унікальна операція за допомогою нового комплексу робототехнического

196


На Смоленській АЕС в ході планового ремонту, який проходить з 6 квітня 2019 року на енергоблоці № 1, фахівці провели унікальну операцію: з допомогою нового робототехнического комплексу, виготовленого в Росії, була збільшена довжина телескопічних з’єднань трактів технологічних каналів (ТК) без їх вилучення.
Завдяки використанню нового комплексу більш ніж в 2 рази скорочено час ремонту телескопічних з’єднань трактів (ТСТ). У перспективі заплановано проведення такого ремонту на інших комірках ТК першого і другого енергоблоків під час планових ремонтних кампаній.
Раніше робота по відновленню ТСТ проводилася шляхом застосування іншої технології: на верхніх блоках графітових колон вставляли спеціальні компенсуючі «вкладиші» з металу, завдяки яким ТСТ піднімалися на необхідну висоту. Але монтаж «вкладишів» вимагав вивантаження палива, вилучення ТК, а це займало значний період часу і збільшувало навантаження на персонал.
Нова технологія, вперше застосована на Смоленській АЕС, вже була апробована на енергоблоках Курської станції. З допомогою спеціального робототехнического комплексу на тракті технологічного каналу, утвореного телескопічним з’єднанням внутрішньої і зовнішньої труби, на зовнішній трубі закріплюється подовжувач у вигляді «хомута» з нержавіючої сталі. Даний спосіб дозволяє відновити компенсує здатність вузла телескопічного з’єднання трактів без вилучення ТК для забезпечення безпечної роботи енергоблоку. З серпня 2018 року була проведена робота по оформленню робіт з ремонту ТСТ ТК, розроблені програма та обґрунтування безпеки виконання робіт, укладено договори на придбання обладнання, від Ростехнагляду отримано зміна в умову дії ліцензії на експлуатацію Смоленської АЕС. 7 — 11 травня виконано ремонт 7 клітинок ТК.
«Через розкритий колектор видалення парогазової суміші (труба діаметром 600 мм) у внутриреакторное простір опускався робототехнічний комплекс, близько 7 роботів, схожих на металеві машинки на коліщатках, забезпечені спеціальними маніпуляторами для виконання тих чи інших операцій та відеокамерами. Один робот оглядав ТСТ, інший вирізав паз на верхній трубі, третій доставляв хомут, четвертий — надягав його на ТСТ і закручував замикаючі пристрої і т. д., — розповів головний спеціаліст відділу ядерної безпеки та надійності Віктор Чепуштанов. — Всім процесом керував оператор за пультом біля монітора комп’ютера».
Смоленська АЕС є філією АТ «Концерн Росенергоатом» (входить в найбільший дивізіон Держкорпорації «Росатом» «Електроенергетичний»). САЭС щорічно видає в енергосистему країни в середньому близько 20 млрд. кіловат годин електроенергії, що становить близько 11% енергії, що виробляється в концерні «Росенергоатом», і понад 80%, виробленої енергопідприємствами Смоленської області.