Люди-невидимки або «чорне населення» Китаю (5 фото)

305

У Китаї питання перенаселення стоїть дуже гостро, а тому уряд країни намагається регулювати народжуваність всіма мислимими і немислимими способами. Саме з цієї причини ще до народження дитини майбутнім батькам необхідно довести, що вони в змозі забезпечити дитину і зібрати велику кількість документів. Якщо цього не зробити, то твої діти приречені все життя бути ніким. І такі люди-невидимки в КНР дійсно є. Тут їх називають «чорним населенням» і далі мова піде про те, як у Китаї з’являються подібні люди.

На фото – дитина-黑户(чорне населення). З вимог на табличці:
求助政府办理户口。我要上学 – Уряд, потрібна твоя допомога в оформленні “хукоу”. Я хочу вчитися.

Насамперед, треба дати позначення головному терміну цієї статті.
户口(хукоу) – річ суто китайська і неперекладна, найближчим аналогом буде прописка. Якщо в багатьох інших країнах основними документами є свідоцтво про народження, паспорт і т. д., то в Китаї шлях молодого громадянина починається саме з внесення його в 户口簿(домову книгу) Якщо він у неї не внесено – не бачити йому ні свідоцтва про народження, ні паспорта, ні в школу не піти, ні квиток на поїзд не взяти.
户口簿(будинкова книга) – особиста у кожної людини, в ній відображаються всі переміщення громадянина. Дитина має бути внесений в домову книгу одного з батьків.

Карикатур з цього приводу повно, питання стоїть досить гостро. “Чорне населення” не може пройти життєвий шлях звичайної людини – 就学(навчання)-就业(робота)-出远门(пересування)-结婚生子(шлюб і народження дітей) – 社会福利(участь в суспільному житті)

Згідно ст. 4 “Закону про громадянство КНР”, дитина, яка народилася на території КНР і обидва або один із батьків є громадянами КНР, отримує громадянство КНР по праву народження. Правда, як виявляється, є один нюанс, який ставить одних громадян вище за інших. Саме це явище і називається 黑户.
“Чорне населення” згідно байдупедии – населення, яке на момент всекитайської перепису населення не зареєстровано ні за однією адресою та не має особистої будинкової книги. Останній перепис населення проходив у 2010 році, за неофіційними даними, до даної групи належать 1.3 млн жителів КНР.

Чому ж так відбувається? Вся справа в тому, що в давні часи було засновано 国家卫生和计划生育委员会 – комісія з гігієни та планування народжуваності. Саме її вимоги і є тими каменями, на які натрапляють багато дітей в КНР. Давайте розглянемо їх детальніше.
Відноситься до політики народжуваності можна по різному. Особисто мені щось подобається, щось – ні, але основна їх вимога – отримання Сертифіката про готовність до народження дитини” (准生证)я схвалюю всіма фібрами своєї душі. Ні одним нормальним батькам в ньому відмовлено не буде. Доведи, що в тебе нормальні житлові умови, нормальний дохід, що ти зможеш дати дитині освіту – і вперед, народжуй. Такий іспит не завадив би дуже багатьом з тих, кого я знаю, коли дивишся на деяких батьків – волосся стає дибки…

Сертифікат готовності до народження дитини. Видається на сімейну пару.

Це перше з перешкод. Без цього сертифіката дитини ніколи не внесуть в домову книгу, якщо його туди не внесуть отримати свідоцтво про народження, ID-карту він надалі не зможе. Ось і виходить замкнуте коло – якщо твої батьки його не отримали, то ти все життя так і будеш мучитися неприкаяним.
Друга вимога – довідка з лікарні про народження дитини. Деякі люди народжують дітей в чистому полі, у себе в селі і т. д. А в поле таку довідку не видають…
І третя перешкода – це оплата 抚养费 (податку на дітей). Про саму політику обмеження народжуваності теж можна накатати величезний пост, я обмежуся коротким викладом. Кожної місцевої комісією встановлюються величини податку, і без квитанції про його сплату дитини в домову книгу теж не внесуть. А його величина часто дуже і дуже велика.
Наприклад, в стандартній ситуації(подружжя перебувають у шлюбі, дитина – другий, проживають у міській рисі) жителі міста Емін(Синьцзян-Уйгурський автономний округ) повинні заплатити його, виходячи з формули:
РП*(1-8)*2
РП – реальний наявний дохід на душу населення в даній провінції
Від 1 до 8 – коефіцієнт
2 – два чоловіка.
Тобто народжуючи другу дитину, пара з міста Емін повинна заплатити 22160 юанів(РП у Синьцзян-Уйгурскому АТ за 2014 рік) *(1-8)*2= від 44.000 до 320.000 юанів( від 7 до 52 тис. доларів США). Коефіцієнти та розмір доходу залежать від багатьох факторів, але його розмір іноді дуже великий.
Власне, така доля у дітей, чиї батьки не переймаються цими питаннями, – все життя жити, будучи ніким. І розірвати це замкнене коло вдається дуже небагатьом.