Каучуковий геноцид корінного населення Конго (11 фото)

356

У другій половині XIX століття прогресивні європейські держави вирішили долучити до цивілізації корінне африканське населення, і всерйоз зайнялися розвитком «чорного континенту». Саме під таким приводом в Африку відправляли групи європейських та американських вчених і дослідників, і точно також думали звичайні люди. Насправді ж благих цілей ніхто не переслідував, капіталістам потрібні були ресурси, і вони їх отримали.

У себе на батьківщині Леопольд II відомий, як великий монарх, розвивав економіку своєї країни. Насправді ж процвітання Бельгії та стан короля забезпечувало пригнічення жителів Конго. У 1884-1885 році було створено Вільна держава Конго главою якого був король Бельгії. Невелика європейська держава стала контролювати територію в 76 разів більше власної. Особливу цінність у Конго представляли каучукові дерева, а попит на гуму в кінці XIX століття дуже сильно збільшився.

Леопольд ввів в країні жорстокі закони, що зобов’язують місцевих жителів трудитися на видобутку каучуку. Встановлювалися нормативи виробітку, для виконання яких доводилося працювати по 14-16 годин на день. Невиконання нормативу спричиняло покарання, а відмова від роботи часом карався смертю. В науку іншим часом навіть знищувалися цілі села. Контролювали ситуацію в країні так звані Громадські сили. На чолі цих організацій стояли колишні військові з Європи, наймали для «роботи» головорізів зі всієї Африки. Саме вони карали і страчували винних людей Вільного держава Конго, був величезною колонією рабів.

Особливо поширеним покаранням було відрубування рук і нанесення різних каліцтв. Патрони берегли на випадок повстань. За 10 років експорт каучуку зріс з 81 тонни до 6000 тонн в 1901 році. Місцеве населення обкладалося непомірними податками, однак, Бельгійському королю і цього було мало. Він став справжнім мільйонером, в той час як в Конго люди вмирали від епідемій, голоду і дій підлеглих йому людей. Всього в період з 1884-го по 1908-й рік в Конго загинуло близько 10 мільйонів місцевих жителів.

Кілька років знадобилося на те, щоб звернути увагу громадськості і світових держав на ситуацію в Конго. У 1908 році Леопольда від влади усунули, але сліди своїх злодіянь він знищив. Довгі роки про геноцид конголезців знали лише деякі, а в самій Бельгії навіть з’явився пам’ятник «королю від вдячних жителів Конго». У 2004 році група активістів відрізала скульптурі конголезця кисть руки, щоб ніхто не забував про те, якою ціною Бельгія досягла економічного успіху.










На фото чоловік дивиться на відрізані руку і ногу своєї п’ятирічної дочки, вбитої працівниками Англо–бельгійської каучукової компанії в покарання за погано виконану роботу по збору каучуку. Конго, 1900р.


Леопольд II (король Бельгії)