Країна озерних драконів. В сучасному Китаї ставляться до Росії?

300

Жителі КНР обожнюють фільм «…А зорі тут тихі», читають «Майстра і Маргариту», поважають нас за розгром Японії, люблять російське морозиво і впевнені – чутки щодо планів Китаю про захоплення земель РФ поширюють вороги.

«Росія? – задумався вісімнадцятирічний студент університету Шанхаю. – Ну… взагалі то, я на цю тему не думав. У вас холодно. У вас крута армія. Люблять хліб замість рису. Здається, ніби все. А-а-а, згадав ще одну річ з вашої культури. Горілка!»
У китайській мові Росія позначена двома ієрогліфами – і це можна перевести як «країна несподіванок». В останні п’ять років ми намагаємося тісніше подружитися з Китаєм, зав’язати більше торговельних зв’язків, знайти в особі Піднебесної головного споживача наших газу і нафти – стало бути, повернутися з Заходу на Схід. Як сприймають нас у КНР? Розглядають росіян як друзів, партнерів або як обслуговуючий персонал? Що китайцям відомо про нашій країні? На ці непрості запитання намагався знайти відповіді знаходиться в Піднебесній оглядач «Аіф».
Лазня з зенитчицами
У чому ми точно співпадаємо з громадянами Китаю, так це у ставленні до Другої світової війни. Формально китайці стали ворогами Німеччини 9 грудня 1941 р., але билися вони не проти німців, а проти японців. Японські війська вторглися в Китай в 1937 р.: за наступні вісім років загинули, за найвищою оцінкою, 43 мільйона китайців, з них більше половини (22 мільйони) – мирні жителі. Тільки 13 грудня 1937-го при взятті міста Нанкіна японські солдати вбили близько 200 тисяч китайців: військовополонених і цивільних осіб – стариків, жінок, дітей. З тих пір в Китаї на будь-яку образу пам’яті загиблих реагують дуже болісно. Відвідування прем’єром Японії храму Ясукуні і поклоніння табличками з іменами військових злочинців зазвичай викликають в КНР демонстрації з спаленням японських прапорів і погроми ресторанів з суші. В цьому випадку Росія сприймається китайцями як великий переможець – бо в серпні 1945-го розгромила потужну Японію за три тижні, взявши в полон півмільйона солдатів.
Страна озёрных драконов. Как в современном Китае относятся к России? китай,Россия
Про Великої Вітчизняної громадяни КНР знають, але поверхнево. «Я дивився фільм «…А зорі тут тихі», – розповідає професор Сянь Чжоуси. – Тоді в кінотеатрах на нього багато по три рази ходили. Наш режисер Мао Вейнін в 2005-му зняв серіал з російськими акторами, і він з величезним успіхом йшла по телебаченню Китаю – всім страшно сподобалася історія, де крихкі дівчата протистоять німецьких парашутистів. Проте в цілому в КНР не у курсі, який крові коштувала радянському народу та страшна війна. Але, поклавши руку на серце, і у вас більшість людей не назвуть, скільки китайців загинуло від рук японських вбивць». До речі, сцену в лазні з оголеними зенитчицами в суворій Китаї вирізали.
«Ми колись воювали?!»
Є тема і складніше – це збройне протистояння Радянського Союзу та Китаю. У березні 1969 р. у острова Даманський (річка Уссурі, РРФСР) і в серпні того ж року біля озера Жаланашколь (Казахська РСР) відбулися спроби захоплення китайськими солдатами радянських територій: було вбито 60 наших прикордонників і 821 військовий КНР. На диво, більшість китайців взагалі забули про цей конфлікт. «Що, росіяни і китайці воювали? – дивується студентка Шанхайського університету іноземних мов Мей Лінь. – Бої в якому столітті були, в сімнадцятому, в Маньчжурії? Нещодавно? Вибачте, нічого про це не чула». На сам Даманський (після розпаду СРСР він перейшов до Китаю) влаштовуються лише екскурсії школярів з сусіднього міста Хулинь в рамках «патріотичного виховання». Китайцям незручно згадувати величезні втрати, тема битви за острів не особливо популярна. У початкових класах школи вчать про битви між російськими воєводами і воєначальниками імперії Цин у XVII ст., а також про штурм армією царської Росії Пекіна в 1900 р. «Неприємна для китайського патріотизму річ, – погоджується бізнесмен Гун Чэнвай, який навчався в Санкт-Петербурзі. – Росіяни захопили нашу столицю, втративши всього… 28 солдатів! Правда, про це пам’ятають лише фахівці. Ми не прибалти і не поляки, щоб невпинно мусувати події столітньої давності».
Страна озёрных драконов. Как в современном Китае относятся к России? китай,Россия
– Я родом з прикордонного з РФ Північного Китаю, і у нас в окремих школах другу мову для вивчення – саме російську, а не англійську, – стверджує уродженець Харбіна професійний перекладач Лю Цзэнь. – В середньому російський зараз вчать 100 тис. школярів. Розумію, що для населення КНР це мало, але їх число постійно збільшується. Часто перевидаються книги російських письменників, наприклад, «Майстер і Маргарита» Булгакова, нарозхват йдуть вірші Пушкіна. Якраз на півночі нашої країни люди розуміють, що від торгівлі з Росією залежить добробут Китаю. І, само собою, я радий фактом – серед китайців за останню пару років російське морозиво стало улюбленим десертом. Це, звичайно, має слабке відношення до культури, але мені все одно приємно – адже жителі КНР дуже консервативні в їжі. Від поганих відносин між СРСР і Китаєм у 60-80-х роках XX ст. страждав саме наш регіон. Зате тепер ми задоволені, що в холодну пору (зими в північній частині Китаю суворі) в наші домівки прийде російський газ по трубопроводу «Сила Сибіру». Ми-то вже цілих 30 років знаємо – торгувати і дружити з РФ вигідно.
Мрія про блакитному трепанге
Ну і, звичайно, провокаційне запитання: а що в Китаї думають з приводу «експансії» Росії? Політики на нашому Далекому Сході довго обговорювали «жовту загрозу» і нібито наявні плани приєднання до КНР російських земель. Дійсно, подекуди в Китаї в приватному порядку видаються карти часів імперії Цин (1644-1912 рр.) – там всі землі за Амуром зафарбовані в китайські кольору, включаючи Сахалін, а Владивосток іменують «Хайшэньвэй» – «затока Блакитного трепанга», натякаючи, що на цьому місці вже було китайське селище. На інтернет-форумах КНР ведуться дискусії, що РФ повинна повернути Китаю «незаконно зайняті території». «Це доля маргіналів, – вважає вчитель літератури з Пекіна Ван Чжао. – Думаю, і в Росії знайдеться тисяча осіб, які зажадають відібрати у Китаю колишні «росіяни» міста Далянь і Харбін. Не потрібно звертати уваги на дурнів в Інтернеті, слід дивитися на державну політику. Росія сильна, у неї серйозна армія, в Китаї і в гірші часи наших відносин не захотіли зв’язуватися з походом на Владивосток. Чутки про «китайської загрози» поширюють ті, хто мріє посварити наші республіки».
Страна озёрных драконов. Как в современном Китае относятся к России? китай,Россия
Прикордонне місто Суйфэньхэ. Фото: Shutterstock.com
До речі, згідно з віруваннями китайців, на день російського озера Байкал досі живуть міфічні істоти з тілом людини і головою дракона, дилун («завідувач» річками і морями) і инлун – повелитель дощу, грому і блискавки. Росіяни для китайців, ймовірно, в чомусь такі ж створіння – загадкові, грізні й цікаві. Не всі і не завжди в наших відносинах з Китаєм бувало гладко, та й сам Китай – складний партнер, думає в першу чергу про фінансову вигоду, а не про щиру дружбу. Однак і нам добре б знайти китайську звичку – не любити всіх підряд, не задаровувати грошима, а спокійно отримувати доходи з окремих сусідів Росії, звикли до халяви.
Страна озёрных драконов. Как в современном Китае относятся к России? китай,Россия
Поки ж, користуючись хорошим ставленням до Росії жителів КНР, слід зміцнювати торгівлю з східним сусідом: там давно пора гребти гроші лопатою. Як бачите, цього нічого не заважає.