Чому Ленін повернув капіталізм, а Сталін закрив

384


28 травня 1921 року завершила роботу X партійна конференція РКП(б), яка була зібрана екстрено, щоб прийняти план нової економічної політики, яка увійшла в історію як НЕП. З головною доповіддю виступив Ленін, пообіцявши, що НЕП вводиться «всерйоз і надовго».
Формально курс на НЕП оголосив X з’їзд РКП(б), який був проведений в березні 1921 року, але тоді домовитися не зуміли, тому що в Кронштадті спалахнув військовий заколот під гаслом «За Ради без комуністів!». Багато делегатів з’їзду на чолі з Троцьким вирушили на придушення заколоту розчарувалися в революції моряків, які були втоплені у крові армії Тухачевського. З-за незапланованої бійні суть Непу залишилася незрозумілою, було потрібно роз’яснення.
Після семи років безперервних воєн країна лежала в руїнах, масовий голод став звичайним явищем. Продрозкладка епохи військового комунізму викликала селянські бунти по всій країні. Найбільшим був Антонівський заколот в Тамбовської губернії, пригнічений тим же Тухачевським. Ідея Леніна полягала в тому, що для підйому економіки треба замінити продрозверстку продподатком, який був в два рази менше. А також повернути підприємництво і приватну торгівлю. Були дозволені іноземні концесії і вільний найм робочої сили. На підприємствах запроваджувався госпрозрахунок, скасували зрівнялівку в оплаті.
Ленін визнавав, що НЕП — це повернення капіталізму, але наполягав, що «з Росії непівської зросте Росія соціалістична». Не всі були згодні з Леніним. Троцький, який був рівновеликим вождем партії, наполягав на індустріалізації за рахунок ресурсів села, де проживали 80 відсотків населення країни. Зінов’єв і Каменєв схилялися до Троцькому. Думка Сталіна тоді нічого не значило.
Продрозкладка і НЕП моментально реанімували сільське господарство. Вже в 1922 році урожай досяг 75 відсотків від 1913 року, була скасована карткова система, а в 1926 році економіка перевершила довоєнний рівень. За час Непу середньорічне зростання національного доходу склав 18 відсотків. Промисловість у 1928 році зросла на 19 відсотків. Рубль став конвертованою валютою, радянський червінець котирується на біржах. Але якщо ідеологія йде попереду економіки, немає нічого простіше, ніж зарізати курочку, яка несе золоті яйця.
Всі ключові пости залишалися в руках революціонерів. Непманів тримали на короткому повідку. Згідно Конституції, вони були вражені в правах і (як нетрудовий елемент) не мали виборчого голосу. Пропаганда всіляко викривала непманів, які рятували економіку за замовленням влади, але не визнавалися її союзниками. Тимчасові попутники, видатковий матеріал. Двозначність і лицемірство стали частиною ідеології і розквітали кілька десятиліть. Фігури непмана — дармоїда і паразита — належить виникнення радянської сатири. На цій фігурі відточували перо Маяковський, Ільф і Петров, Зощенка, Булгаков. Пам’ятайте: Кульок пишався тим, що він не непман, а трудовий елемент…
Ленін відводив на НЕП десять років. Це термін реалізації плану ГОЕЛРО, який був необхідний для промислового ривка. Впоралися швидше. У 1929 році стартувала перша п’ятирічка почалася колективізація, і НЕП — щедрий, але тимчасовий попутник — наказав довго жити. У країні почалися перші політичні процеси й репресії, яких потрапили в жорна багато процвітаючі непмани, які в дурмані від тимчасової реставрації старих порядків не розуміли залізної ходи епохи.
Сергій Лєсков