Як вибрати лічильник електроенергії

10-27-2021

Розповідаємо, який вибрати лічильник електроенергії, щоб оптимізувати витрати на оплату комунальних послуг.

Коли потрібно міняти лічильник

Термін служби побутового електролічильника – від 24 до 32 років. Пристрій потрібно обов’язково поміняти в останній місяць цього періоду. Якщо цього не зробити, показання будуть вважатися недійсними, і вам випишуть штраф.

Електролічильник для квартири проходить перевірку технічного стану не рідше одного разу на шість років. Якщо фахівець виявить поломку, доведеться замінити прилад. Кожні 16 років проводиться метрологічна повірка — порівняння реальної похибки з паспортними даними. Будь-які відхилення також послужать приводом для покупки нового лічильника. Хочемо порекомендувати вибрати найкращий https://elektrovoz.com.ua/ua/schyotchiki-elektroenergii на сайті .

У 2012 році був прийнятий закон, який дозволяє використовувати тільки лічильники класу точності 2,0 або вище. Прилади старого зразка продовжують працювати, але при плановому технічному обслуговуванні, перевірці і після закінчення терміну служби їх змінюють на нові.

Якщо споживач сам виявив поломку лічильника, йому потрібно звернутися в регіональну енергетичну компанію. Можна поміняти прилад за власним бажанням – якщо хочеться встановити електронну модель з передачею даних по мобільній мережі та іншими функціями.

Основні характеристики

Принцип дії

Індукційний лічильник електроенергії для будинку також називають механічним. У ньому встановлені дві котушки, які створюють магнітне поле. Вони обертають диск, який приводить в рух циферблат. Конструкція проста і надійна — коштують такі лічильники недорого. Але точність невисока – при малих навантаженнях показання сильно занижені.

Електронні лічильники оснащуються мікроконтролерами. Їх датчики вимірюють силу і напругу струму, розраховуючи спожиту потужність. Отримані цифри записуються в пам’ять пристрою і виводяться на екран. Електронні лічильники точні і пропонують більше корисних функцій, але коштують дорожче і частіше вимагають ремонту.

Число фаз

Щоб зрозуміти, які електролічильники вибрати, подивіться на кабель, який з’єднує ваш будинок або квартиру з розподільним щитом. Якщо в ньому дві жили, вам потрібен однофазний прилад, що працює при напрузі 220 в. Якщо ви бачите чотири дроти, сміливо купуйте трифазний лічильник, що витримує напругу 380 в.

Трифазні лічильники частіше використовуються в будинках і квартирах з високим енергоспоживанням — більше 5 квт•год одноразово. Вони потрібні, якщо ви користуєтеся особливо потужними приладами: електроплитою, бойлером і духовкою.

Тарифи

Вибір електролічильника додому залежить від того, в які години ви використовуєте більше енергії. При рівномірному споживанні краще ставити однотарифний лічильник. З ним ви купуєте електрику за однією ціною, без знижок і доплат.

По двухтарифному плану

Вартість електрики з 7: 00 по 23: 00 — 6,59 рублів, в нічний час-2,52 рубля. Якщо вдень квартира споживає 40% електрики, а вночі — 60%, сума за місяць буде дорівнює: 200 × 0,4 × 6,59 + 200 × 0,6 × 2,52 = 527,2 + 302,4 = 829,6 рубля.

Трехтарифні лічильники вигідні, коли користуєтеся електрикою вдень, але намагаєтеся економити в години пік. Наприклад, комп’ютер і телевізор працюють постійно, але готуєте ви ближче до полудня, а перете вночі.

Трьохтарифний розрахунок

У нашому прикладі вартість електроенергії з 7:00 до 10:00 і з 17:00 до 21:00 — 7,45 рубля, з 10:00 до 17:00 і з 21: 00 до 23: 00 — 5,73 рубля, вночі — 2,52 рубля. Припустимо, на години пік припадає 10% енергоспоживання, на решту денного часу 40%, а на ніч — 50%. Сума буде дорівнює: 200 × 0,1 × 7,45 + 200 × 0,4 × 5,73 + 200 × 0,5 × 2,52 = 149 + 458,4 + 252 = 859,4.

Обмежень по установці одно – і багатотарифних лічильників немає-вони можуть бути сусідами в одному електричному щитку. У новобудовах встановлюються “розумні” програмовані лічильники, якими можна управляти дистанційно, змінюючи тарифні плани. Ними можна користуватися і в інших будинках, якщо таку можливість надає регіональна енергетична компанія.

Спосіб установки

Знаючи, як вибрати лічильник електроенергії, залишилося визначитися з його монтажем. Якщо прилад буде перебувати в розподільному щитку або шафі, краще скористатися din-рейкою. Це стандартне кріплення для електричних компонентів, в тому числі автоматичних вимикачів, пристроїв захисного відключення, клем і колодок заземлення.

Якщо лічильник встановлюється на стіну або стовп, його кріплять болтами до металевої пластини. Перевірте, щоб у обраної вами моделі були відповідні монтажні отвори.

Інші параметри

Максимальне навантаження-сила струму, яку витримує лічильник. Щоб розрахувати її, розділіть сумарну потужність в однофазної електромережі на 220, а в трифазної — на 380 і візьміть 20-процентний запас міцності (коефіцієнт 1,2). Наприклад, квартира споживає 5 квт * год•5000 вт * год•одноразово. Тоді навантаження лічильника повинна дорівнювати (5000 / 220) х 1,2 = 27 а.майстерня споживає 15 квт•год (15000 вт•год). Її лічильник повинен витримувати силу струму (15000 / 380) x 1,2 = 47,5 а.

Клас точності-максимально допустима похибка у відсотках. У приватних будинках і квартирах не повинна перевищувати 2,0%, на підприємствах з потужністю понад 670 квт — 1,0%, в комунальних службах і розподільних мережах — 0,5%.

Клас захисту. У приміщенні допускається установка лічильників ip20 без ізоляції від пилу і води. У виносному щитку на вулиці потрібен прилад класу ip54, стійкий до впливу дрібного пилу і бризок води. Під відкритим небом дозволяється встановлювати лічильники ip65, захищені від струменів води. Поруч з джерелом рідини ставлять пристрої класу ip67 і ip68, здатні працювати при частковому або повному зануренні.

Система автоматизованої передачі даних (аское). Лічильники такого типу регулярно (один раз в день, тиждень або місяць) відправляють звіти в регіональну енергетичну компанію. Для цього використовуються провідні засоби зв’язку або бездротові модеми з sim-картами. Таке рішення спрощує розрахунок платежів-не потрібно ходити в офіс компанії і пускати додому контролерів.

Функція пам’яті. Записує інформацію про енергоспоживання за кожен звітний період (місяць, квартал або рік). Допомагає отримати максимально точні дані при виникненні розбіжностей з енергетичною компанією.