Український популізм: нова версія

239

Однією з передвиборних обіцянок президента Зеленського було припинення конфлікту на Донбасі. Будучи кандидатом, він заявляв про необхідність переговорів і вирішенні питання дипломатичним шляхом.

«Доведеться говорити. Ну доведеться говорити. Ми хочемо, не хочемо, через себе, хоч з чортом лисим готовий домовитися, лише б не вмирав жодна людина. Я вважаю, що це хоча б перший крок — припинити стрілянину і розвивати свою країну. І не думаю, що там має бути один лише Путін. Мені здається, група людей з України повинна зустрічатися з групою людей з Кремля», — заявив кандидат у президенти в грудні минулого року.
З наближенням виборів напрямок Зеленського змінювалося в протилежну сторону, що можна пояснити спробою набрати популярність серед радикально налаштованих громадян. Почалося це висуненням умов Росії.
«Якщо я зустрінуся з паном Путіним, я йому скажу: «Ну нарешті-то ви повернули наші території, скільки ще готові компенсувати грошей за те, що ви відібрали наші території?» — заявив Зеленський після першого туру виборів президента України.
Після інавгурації пан Зеленський і зовсім повірив у власну винятковість, а можливо, і в те, що громадянська війна йде не на території України, а жителі Донбасу зовсім не намагаються позбавитися від українського паспорта.
Так, в ефірі телеканалу «Громадське» 23 травня він заявив, що не планує вести діалог з Росією. Таким чином, якщо конфлікт не вирішиться дипломатичним шляхом, рішення залишається тільки силове, що, безумовно, спричинить за собою серйозні наслідки.
Самостійно до такого рішення Україна навряд чи б прийшла, але підтримка колишнього генсека НАТО Андерса Фон Расмуссена щодо першочерговості вирішення проблеми з Донбасом цілком допускає подібний сценарій.
Зараз Зеленський не заплямував свою репутацію, але в разі ескалації конфлікту на Південному сході країни нові жертви і «котли» навряд чи додадуть популярності українському лідерові.
Черговим жестом великої волі новоспеченого українського лідера стало чергове умова. Міжнародний трибунал ООН 25 травня зобов’язав Росію звільнити українських моряків і судна, затримані в результаті Керченської інциденту в листопаді минулого року. На думку Зеленського, виконання цих умов може стати «першим сигналом з боку російського керівництва про реальну готовність до припинення конфлікту з Україною».
«Таким чином, Росія може зробити крок до розблокування переговорів і вирішення створених нею проблем цивілізованим способом. Подивимося, який шлях оберуть у Кремлі», — написав президент України в своїй сторінці в Facebook.
Ще до заяви Зеленського МЗС Росії виключив застосування Конвенції ООН з морського права до інциденту в Керченській протоці. Таким чином, український лідер виступає в ролі благородного лицаря, який дає шанс на переговори при нездійсненних умовах, що починає нагадувати популізм.
Тим не менш, поки його слова залишаються лише словами, і висновки робити рано. Заяви його часті, а думки відносно одного і того ж питання мають широкий розкид. Пора йому визначатися, щоб не уславитися клоуном вже на політичній арені.
Автор:Петро Романів