Новосибірськ переживає найсильніший за півстоліття повінь (16 фото)

317

У Новосибірську сталася найбільша за останні півстоліття повінь, в результаті якого постраждало майно тисяч жителів міста. Через стихію затопленими виявилися тисячі будинків, машини занурилися під воду, а в якості транспорту місцеві жителі стали використовувати човни. Більш детально про ситуацію в місті і його передмістях читайте і дивіться далі.

До 4 травня ГЕС працювала в звичайному режимі, але незабаром ситуація вийшла за прогнозні параметри — з-за потужного паводку з 6 травня було вирішено збільшити скидання води з Новосибірського водосховища. З 8:00 ранку 11 травня водозливна гребля ГЕС було додатково відкрито на 2 м (разом з 6 травня — 21 м), об’єм скидання води становив 6200 кубометрів в секунду — за словами керівника Верхньо-Обского басейнового водного управління Василя Борисенко, це «історична оцінка».

Виною розгулу стихії стали активне танення снігу, тепла погода (в тому числі +30 градусів по Алтаю) і випали в алтайських горах опади, розповів начальник ФБГУ «Західно-Сибірське УГМС» Валерій Григор’єв. На екстреній прес-конференції в ГУ МНС 11 травня фахівці запевнили — спрогнозувати таку заздалегідь неможливо. У березні цього року Валерій Григор’єв передбачав, що може повторитися сценарій 2010 року, коли критичні позначки «будуть перевищені на 30-60 см». Але зараз МНС констатує — сильніше паводок в НСТ був тільки в 1969 році.

Міністерство оголосило про НС, коли рівень води в Обі досяг 522 див. До ранку 12 травня рівень води в Обі виріс до 527 см, але вже до 14 години він опустився до 523 див. Всього затопленими виявилися 3843 садових ділянки в Новосибірській області, причому 2074 з них — в Першотравневому та Радянському районах міста. З міських сильно постраждали садові і дачні товариства «Геофізик», «Геолог», «Строймашевец», «Молодість» і «Хвиля» в Первомайському районі, «Дорожник», «Шляховик», «Театральний», «Здоров’я» і «Відпочинок-2» в Радянському.

Вид на затоплений «Геофізик» (недалеко від в’їзду у Матвіївку) пригнічує — вдень 11 травня спорожніли майже всі 124 ділянки, електрику відключили. У «берега» моментально утворився озера, в якому вода може доходити до рівня грудей, стоять сумні дачники, дивлячись на зруйновані плани на літо. Натягуючи гумові комбінезони для риболовлі, які прибули мешканці запитують у тих, хто тут з самого ранку: «Ну що, все-таки на човнах?».

«Машка за 38 тис. теплицю купила», — перешіптуються жительки. Вони розповідають, що інформації про затоплення від рятувальників не отримували, лише SMS про штормове попередження. «Про такому великому скиданні не було попередження взагалі. Оповіщення не налагоджено. Ну купили дзвінок у школі, повісили на стовп, кнопку зробили. Стільникові телефони є, додатків на Android купа, чому не сповіщати нас в онлайн-режимі?» — обурюється Віктор, один із жителів «Геофізика»

Немов гондольєри, за колишнім стежками на металевих і гумових човнах пливуть жителі — слабо віриться, що це відбувається насправді. Один одного вітають: «День, але недобрий».

Більшість з них все-таки виїхали з дач, але багато чіплялися до останнього — як 90-річна бабуся, яка погодилася на вмовляння рятувальників евакуюватися тільки коли вода затопила підвал. Всього, за звітами прес-центру мерії, рятувальники витягли 146 осіб, в тому числі 8 дітей, евакуювали 3 автомобіля і 9 тварин.

«А це дача Валерія Анатолійовича Жаркова (глава департаменту транспорту та дорожньо-облаштувального комплексу мерії Новосибірська. — М. М.), теж ось його затопило», — по секрету розповіли мешканці «Геофізика». Його колега, начальник департаменту з НС та мобілізаційної роботи мерії Даніяр Сафіуллін, дав зрозуміти — якщо мешканці самі не подбали застрахувати дачі, ніхто не буде компенсувати збиток від події. Він додав, що допомогу в евакуації жителів, звичайно, виявляється, але зловживати цим не варто — «ми не таксі».

Деякі жителі у відчаї — у них тут не дача, а будинок для постійного проживання. Інші прагнуть виїхати з садових товариств так швидко, ніби хвиля негайно хлине з-за повороту. «Вас затопило?» — «Ні, ось ми і їдемо звідси якомога швидше», — відповідають дачники.

Сусіднє з затонулим «Геофізиком» СНП «Хвиля» виглядає аналогічно. «Я сам на власні вуха чув, як Городецький виступав… я і так добре його знаю — у нього тут дача була… Так от, він казав — все під контролем, ніяких підтоплень в цьому році не буде. Але прибуває, прибуває вода», — нарікає Григорій Михайлович, побудував дачу в «Хвилі» в 1986 році.
Раптовість сильного паводку поставила перед дачниками ще одну складну задачу — як бути з домашніми тваринами. Деякі тимчасово залишили вихованців на верхніх поверхах — з балкона одного з будинків в «Геофізиці» чувся собачий гавкіт, а в заскленому сараї сторожа злякано бігали по колу кролики. Втім, до них він — серйозний вусатий чоловік у камуфляжі — вже наближався на човні, викликаючи очевидні асоціації з дідом Мазаем.

«Коли була допущена велика принципова помилка — в заплавній частині річки будівництво котеджів та облаштування дач неможливо. Але сьогодні ми маємо цю даність», — пояснив Даніяр Сафіуллін. Він зазначив, що запобігти такий паводок було не можна: «Ми вступили в епоху многоводности».

У понеділок, 11 травня, в МНС побоювалися — можливо, підтопить і Затон (Ленінський район), але на наступний день відзвітували, що затоплення Затону, як і Лесоперевалки, не прогнозується. За словами очевидців, Затон все ж трохи підтопило, хоча до рівня Первомайки йому ще далеко. Всього, за даними рятувальників, загрожувало підтоплення майже 4,9 тис. ділянок регіону.

За даними Західно-Сибірського УГМС на 11 травня, пік паводку вже пройдено. Начальник УГМС Валерій Григор’єв повідомив, що в найближчі дні температура буде знижуватися в тому числі і по Алтаю, «буде зниження припливу протягом тижня».

Зараз Новосибірська ГЕС знизила обсяг витрат у нижній б’єф, повідомили 12 травня на офіційному сайті ВАТ «Русгідро». За оцінками «Русгідро», якщо тенденція до зниження припливу збережеться, то вже на наступному тижні Верхньо-Обское басейнове водне управління скоректує режими, і гідростанція почне знижувати витрати води, поступово закриваючи затвори водозливної греблі.

Без Новосибірського гідровузла відмітка міського водопоста перевищила б 561 см, викликавши цим самим підтоплення не тільки садових ділянок, але і житлового фонду Новосибірська, відзначили в «Русгідро». За запевненням керівництва ГЕС, гідровузол працює в штатному режимі, і «надзвичайних ситуацій, пов’язаних з небезпечними гідрологічними явищами, не сталося».

«Це затопная зона в заплаві річки Обь… [Говорили] — будуйте на свій страх і ризик. І вода підходила раніше під берег, але такого ніколи не було», — описав Віктор з «Геофізика». У 2010 році, коли стався менший за розмахом паводок, жителі «Геофізика» написали Володимиру Путіну. За словами Віктора, МНС тоді влаштувало перевірку, після чого уклало: «У вас будинок великий, його [водою] не знесе».

Звідси