Столітня лампа безперервно горить з 1901 року

283

Фраза «Раніше робили на совість» стосовно ламп розжарювання має особливий сенс. На самій зорі приходу електричного світла в будинку людей виробники робили лампочки з дуже міцною ниткою розжарювання. Їх продукт міг служити десятиліттями. Але пізніше відбувся відвертий змову, коли власники заводів вирішили, що потрібно робити значно тонше нитка, щоб забезпечити безперервний попит. Знайоме? Здається, зараз про таке домовилися виробники взагалі все в світі… При цьому радянські холодильники «Зеніт» до цих пір справно морозять.

У 1901 році ніякої змови ще не існувало, і освітлювальні прилади робили буквально на століття. У каліфорнійському місті Лівермор на місцевій пожежній станції з тих самих пір горить лампа розжарювання. Лампу-довгожительку справила компанія The Shelby Electric Company, вона розрахована на напругу 110 вольт, а сила її світіння еквівалентна силі 16 свічок. Нитка її є вуглецевої, а не вольфрамової, тоді робили саме так.
За непідтвердженими відомостями, за 118 років лампу вимикали всього чотири рази. Вважається, що, крім іншого, в цьому криється секрет її довголіття. Адже чим рідше лампу вмикають і вимикають, тим довше вона прослужить. Крім того, лампа працює на мінімальній потужності. Тому її нитка розжарювання оранжевого світла, а не білого, як було б, якби їй дали більш високу напругу.
У Столітньої лампи є офіційний сайт, і там у режимі реального часу можна подивитися, як вона себе відчуває. Навпроти неї встановлена веб-камера, яка працює в режимі безперервної трансляції. А сама лампа занесена в Книгу рекордів Гіннесса як «самого довговічного джерела світла».
Автор: Ангеліна Комарова
Розповісти друзям: