Центробанк підкладає росіянам «свиню» у вигляді оплати товарів і послуг через біометрію

263


Поки в Держдумі загострюється протистояння лобістів т. н. «цифрової економіки» з неохочими стає в цифрове стійло громадянами і увійшли в курс справи депутатами, Банк Росії не втрачає часу дарма, втілюючи в життя директиви «шановних партнерів» зі Всесвітнього банку, МВФ і ФРС. Стартувала регіональна інформаційна кампанія ЦБ і оператора «Ростелеком» на підтримку Єдиної біометричної системи (ЕБС). Регулятор також проводить робочі зустрічі з місцевими банками, на яких їм роз’яснюють, як оптимізувати процеси реєстрації та подальшої біометричної ідентифікації клієнтів. Більше того, крім відкриття кредиту та/або депозиту в банку, біометрію пропонується використовувати в якості способу оплати покупок – з такою ініціативою вийшла НСПК «Світ» (100% акцій НСПК належить Центробанку).
Платіжна система «Світ» розглядає можливість запуску сервісу по оплаті покупок за допомогою системи розпізнавання осіб,повідомляє РБК з посиланням на два джерела на банківському ринку і двох представників компаній, що спеціалізуються на розробці біометричних і платіжних рішень. Робочих груп за участю представників платіжного ринку і виробників обладнання поки не було, їх проведення можливе в майбутньому. Рамкову модель платежів з допомогою біометрії особи «Світ» може презентувати вже влітку поточного року, однак терміни реального запуску проекту система ще не визначила, розповідають джерела РБК.
Активно педалюється тема більшої безпеки при покупках по обличчю людини порівняно з розрахунками через банківську карту. При цьому замовчуються основні ризики впровадження ЕБС, відомі з моменту її створення: ймовірність вчинення помилкових платежів і відсутність нормативних документів. Також на сьогодні невідомо, хто буде нести відповідальність за помилкову ідентифікацію.
«Коли системі треба пізнати платника з десятків і сотень тисяч користувачів, точність ідентифікації вже не буде 100%. В такому разі хтось за когось може навмисно або випадково розплатитися. Одна справа, якщо це невеликі суми, як, наприклад, за піцу, і зовсім інша, коли це буде велика покупка», – відзначає директор з розвитку «Прософт-Биометрикс» Олександр Горшков, додаючи, що приблизно 1-2% населення не можуть бути ідентифіковані з того чи іншого біометричною ознакою, тому треба передбачати багатофакторну систему їх ідентифікації.
За такої бурхливої діяльністю цифролоббистов ховається проста істина – народ Росії в більшості своїй все прекрасно розуміє і не поспішає ставати постачальником особистої інформації в ЕБС. У серпні 2018 р. «Катюша» розповідала, як ЦБ буквально примушує банки до збору біометрії клієнтів, встановлює свої нормативи на кількість зібраних листків-згод на обробку біометричних персональних даних і має намір карати штрафами всіх відстають від графіка.
Бачачи поголовне небажання громадян здавати біометричні дані у зв’язку з нульовою захистом (про прецеденти у вигляді витоку у відкритий доступ до особистих відомостей 2 млн. росіян, включаючи високопоставлених чиновників, ми раніше розповідали ), Уряд вирішив діяти поетапно і малопомітно. Спочатку воно видало указ про перехід військових пенсіонерів та пенсіонерів МВС на картки платіжної системи «Світ», потім перевів на них всі посібники та соціальні виплати, залишивши наостанок пенсіонерів. Залишився останній, ключовий хід – повна відміна банківських карт, заміна їх «вусами, лапами і хвостом» (біометричними даними) громадянина, що відкривають доступ до його банківського рахунку.
По суті, значна частина православно-патріотичної громадськості-власників карток «Світ» незабаром може опинитися перед дилемою: переходити їм знову на західні платіжні системи або поспішити в біометричне стійло? У разі прийняття проекту закону про «цифровому профілі» вся історія покупок людини також буде зберігатися, враховуватися і триматися відкритою для лихварів, страховиків та інших приватників, що є благодатним грунтом для різного роду махінацій.
Тим часом перший заступник голови ЦБ Ольга Скоробогатова на виступі в Держдумі 22 травня заявила, що необхідно продовжити терміни запровадження біометрії для банків з базовою ліцензією до кінця 2020 року. Нагадаємо, спочатку планувалося, що такий сервіс повинен надаватися в усіх відділеннях російських банків до кінця 2019 року. Очевидно, що невеликі і середні банки відчувають труднощі з підключенням до ЕБС і несуть серйозні фінансові втрати. Але регулятора інтересів «дорогих партнерів» все це цікавить в останню чергу. Він готується до введення біометричних взаєморозрахунків між населенням і робить все швидкого закривання електронної пастки.
РИА Катюша