США можуть використовувати обєкт ПРО в Румунії для розміщення крилатих ракет

266


«ТОМАГАВКИ» ВЖЕ В РУМУНІЇ? НІЖ США ЗАГРОЖУЮТЬ РОСІЇ
Стало відомо, що силами підприємств оборонно-промислового комплексу США в даний час ведеться модернізація берегового комплексу ПРО «Іджіс Эшор», розміщеного в румунському містечку Девеселу. Незабаром США зможуть розмістити в Європі крилаті ракети, здатні нести ядерні заряди, що різко загострить відносини з Росією. Обстановку, що складається навколо цієї протиракетної системи, проаналізував військовий оглядач видання Михайло Ходаренок.
Зупинятися тільки на модернізації комплексу «Іджіс Эшор», розгорнутого в Румунії, США, схоже, не збираються. Для безпосереднього протиракетного прикриття об’єкта в Девеселу буде розгорнута батарея протиракетного комплексу (ПРК) типу THAAD зі складу 69-ї бригади протиповітряної, дислоцируемой у Форт-Худі, штат Техас. Передбачається, що кошти батареї будуть інтегровані в існуючу систему протиракетної оборони НАТО.
Крім модернізації берегового «Иджиса» в Девеселу, додатково в Чорне море Сполучені Штати планують направити два есмінця ОРО з БІУС «Іджіс», оснащених протиракетами SM-3.
Як відомо, кораблі цього типу володіють потенціалом стратегічної протиракетної оборони. Таким чином,
з урахуванням бойових можливостей батареї ПРК THAAD, яка розгортається в Девеселу, вже можна говорити, що протиракетна оборона об’єкта «Іджіс Эшор» в Румунії набуває глибоко ешелонований характер.
Про те, яке значення керівництво збройних сил додає берегового «Иджису» в Румунії, досить яскраво підтверджує розгортання в Девеселу ПРК THAAD. Американська система THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) — це протиракетний комплекс рухомого наземного базування, призначений для висотного позаатмосферного ураження балістичних ракет середньої дальності.
ПРК THAAD в стані знищувати балістичні цілі на недоступній для звичайних зенітних ракетних систем висоті — 150 км і видаленні від обороняла об’єкта до 200 км. Знищення балістичної ракети (бойового блоку) здійснюється шляхом кінетичного перехоплення, тобто при цьому відбувається пряме попадання бойової частини протиракети в перехватываемую мета.
Береговий «Іджіс Эшор» (Aegis Ashore) — це версія корабельної системи «Іджіс», що стоїть на озброєнні ВМС США. Частина обладнання, що має суто морську специфіку, з «Іджіс Эшор» при розгортанні в наземному варіанті демонтується. Сталеве споруда заввишки в чотири поверхи важить близько 900 т і відтворює надбудову крейсера з керованим ракетним озброєнням типу «Тікондерога». Всередині будівлі розміщуються комплекти радіоелектронної апаратури. «Іджіс Эшор» складається з РЛС типу AN/SPY-1 і пристроїв вертикального пуску (УВП) Мк41 для 24 протиракет Standard SM-3 Block IB. Береговий «Іджіс» здатний знищувати бойові блоки міжконтинентальних балістичних ракет і ракет середньої дальності на висоті до 250 км.
УВП Mk41 на сухопутному версії корабельного «Иджиса» (Mark 41 Vertical Launching System) являє собою уніфіковану корабельну встановлення вертикального пуску для керованих ракет. Вона застосовується на кораблях ВМС США і інших дружніх Вашингтону країн для запуску ракет Standart SM-2 І SM-3 і SM-6, ASROC, ESSM і Tomahawk.
Роботи по розгортанню берегового «Іджіс Эшор» почалися в Девеселу в 2014 році. У грудні 2015 року США і Румунія завершили будівництво протиракетного комплексу. На початку 2016 року було здійснено пару румунського «Иджиса» з системою ПРО НАТО.
Слід звернути увагу на збіг термінів модернізації об’єкта ПРО в Румунії, де розміщені УВП Mk41, з заявою США про вихід з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД).
Як відомо, уніфіковані корабельні установки вертикального пуску для керованих ракет Mk41 спочатку розроблялися для запуску крилатих ракет Tomahawk з дальністю стрільби до 2500 км.
Проведення США заходів з доопрацювання універсальних комплексів ПРО в Девеселу з високим ступенем імовірності може бути направлено на реалізацію поворотного потенціалу цієї системи і підготовку розгортання на них крилатих ракет. І це може відбутися в рамках заявлених раніше США заходів у зв’язку з руйнуванням Договору про РСМД.
Проаналізуємо складну обстановку. Береговий «Іджіс Эшор» в Румунії, сам по собі представляє протиракетний комплекс, модернізують і прикривають ще однією системою ПРО — ПРК THAAD. Додатково до цього підсилюють противоракетное прикриття бази в Девеселу з морських напрямків (причому цілком можливо, що бойова служба есмінців і крейсерів ОРО ВМС США в Чорному морі буде організована на ротаційній основі). В цьому випадку виникає цілком логічне питання — може бути, функції ПРО власне для берегового «Иджиса» у Румунії в цьому випадку переглянуті? І тепер цей комплекс буде вирішувати якісь інші завдання?
Розміщення додаткових засобів ПРО в Румунії у цій ситуації означає перерозподіл бойових завдань в області протиракетної оборони в Девеселу. Тепер ці функції візьмуть на себе батарея комплексу THAAD і два есмінця з комплексами «Іджіс». Адже по ідеї зовсім недавно ці завдання покладалися виключно на береговий комплекс «Іджіс Эшор».
Таким чином, тепер об’єкт Девеселу цілком може забезпечити розміщення стратегічних крилатих ракет типу Tomahawk в Європі вперше після закінчення «холодної війни».
Виникає питання — а що ж робити в цьому випадку Російської Федерації, оскільки подібні трансформації берегового «Иджиса» в Румунії створюють безпосередню і реальну загрозу національній безпеці нашої країни.
Слід зазначити, що руки Росії після виходу США з ДРСМД, по суті справи, розв’язані. І всі кроки Москви у сфері зміцнення національної оборони тепер будуть носити виключно відповідний характер.
Тому в цьому випадку представляється доцільним посилити бойовий і чисельний склад угруповання військ в Криму. Зокрема, у перспективі на «непотоплюваного авіаносця» може бути розгорнутий сухопутний варіант ракетного комплексу «Калібр» або «Калібр-М» (чи ракетна бригада модернізованого РК «Искандер»).
Цілком допустима передислокація в Крим авіаційного полку літаків Міг-31БМ з ракетним комплексом «Кинджал» (або ж створення всіх умов для перельоту на аеродроми півострова з внутрішніх регіонів Росії). Проти такої зброї ніяких засобів ефективної оборони в даний час у гіпотетичних супротивників не існує.
Нарешті, слід обговорити доцільність відтворення в Криму тяжелобомбардировочного авіаційного полку дальніх бомбардувальників Ту-22М3М, оснащених сучасними ракетами класу «повітря-земля».
Що стосується Румунії, то там повинні з усією виразністю розуміти, що дислокація модернізованого об’єкта в Девеселу перетворює цей регіон країни можливий об’єкт першого ядерного удару, і це — усвідомлений вибір Бухареста, а не ініціативи Москви.