14 картин, які викликають незрозумілу тривогу навіть у людей зі сталевими нервами

57

У мультфільмі» троє з простоквашино ” мама хлопчика знайшла картині практичне застосування: полотно закривав дірку в стіні. Але найчастіше твори мистецтва не приносять своїм власникам саме практичної користі і це скоріше речі для душі. Одні картини заспокоюють, інші налаштовують на роздуми. А є й такі, при погляді на які по шкірі пробігають мурашки.

adme.ru запрошує вас у віртуальну галерею художніх полотен, які чомусь викликають у людей тривогу. А в якості бонусу ви побачите картину, яка точно вас заспокоїть.

«наречена мимоволі» огюста тульмуша

Жінками на картинах огюста тульмуша захоплювалися багато. Наприклад, письменник еміль золя називав їх»чудовими ляльками”. Однак при роботі над» нареченою мимоволі ” майстер змінив своєму стилю. У центрі сюжету тут не дозвільна дама, а наречена, якій судилося вийти заміж за домовленістю, без любові.

Глядачів притягує прямий погляд головної героїні. Дві жінки втішають її, але вона ні на що не реагує. На задньому плані художник показує маленьку дівчинку, яка ще вважає заміжжя мрією і приміряє весільний вінок з квітів.

«гра в хованки» павла челищева

У числі картин, при погляді на які відчуваєш внутрішню напругу, є і робота засновника містичного сюрреалізму павла челищева «гра в хованки». Дорослі відчувають тривогу, а ось дітей картина притягує. Про це згадували відвідувачі виставки в нью-йорку, де полотно вперше показали публіці. Дітвора збиралася біля картини і годинами виглядала в ній щось.

Найцікавіше те, що художник зобразив тут народження людини. До речі, цілком конкретного: свого внучатого племінника.

«американська готика» гранта вуда

© grant wood / american gothic / art institute of chicago / wikimedia commons

Одного разу грант вуд побачив будинок в готичному стилі. Художника він так вразив, що той почав фантазувати на тему того, хто б міг тут жити. Так на світ з’явилася всесвітньо відома картина»американська готика”.

Зображення містить багато деталей, і в міру того, як їх помічаєш, полотно починає лякати ще сильніше. Взяти, наприклад, обличчя дочки фермера: в ньому читається образа на батька з його пуританськими поглядами на життя. Або вікно, в якому повторюються обриси вил.

До речі, вила, на думку мистецтвознавців, — третій персонаж цієї картини, що створює ворожу прірву між фермерами і глядачами. Їх обриси повторюються не тільки у вікні, але і на одязі чоловіка. Є версія, що за допомогою цього сільськогосподарського інструменту вуд показав, що герої на полотні відмовляються впустити радість у своє життя.

«етюд за портретом папи інокентія x роботи веласкеса» френсіса бекона

«етюд за портретом папи інокентія x роботи веласкеса» часто включають в списки найбільш страхітливих творів мистецтва. Ця картина є спотвореною версією роботи іншого художника, дієго веласкеса. У 1650 році папа інокентій x замовив іспанському майстру свій портрет. Робота вийшла надто реалістичною.

Через роки її побачив бекон. Картина так в’їлася в свідомість художника, що протягом усього свого творчого життя він постійно повертався до портрету папи інокентія x. Всього френсіс бекон створив близько 50 спотворених портретів роботи веласкеса. Один з них ви бачите вище.

«натюрморт з масок» еміля нольде

© album / prisma / east news

Нольде був одним з перших представників експресіонізму. Ідея цієї течії полягала в спотворенні реальності до такої міри, щоб вона ставала максимально суб’єктивною.

На картині «натюрморт з масок» майстер зобразив маски в берлінському музеї. Полотно входить в список творів мистецтва, які шокують, а часом і лякають глядача.

«у лісовій гущавині» миколи бодаревського

© nikolai bodarevsky / deep in de forest / wikimedia commons

Героями полотен портретиста миколи бодаревського часто ставали дівчата і жінки. У їх числі були високопоставлені дами, княгині і навіть імператриця олександра федорівна. Але в нашу добірку потрапило зображення селянської дівчинки, яка, збираючи в лісі гриби, заблукала.

Героїня сховалася за дерево, чогось злякавшись, і не може вирішити, що робити далі. Як відзначають в коментарях користувачі мережі, ця картина нагадує дорослим той жах, який відчувають діти, коли думають, що загубилися.

«король і королева» здзислава бексиньского

© zdzisław beksiński / king and queen / piotr dmochowski’s collection / wikimedia commons

Здзислав бексиньский — польський художник, який писав антиутопії про кінець світу. Він навмисно залишив більшість своїх полотен без назви: хотів уникнути метафоричної інтерпретації картин.

У випадку з картиною, яку ви бачите вище, художник відступив від власного правила. Робота, на якій зображені дві невидимі фігури, закутані в сірі тканини, отримала назву «король і королева».

«голова і кошик з фруктами» джузеппе арчімбольдо

© giuseppe arcimboldo / artdaily.org / wikimedia commons

У число авторів, чиї роботи викликають почуття тривоги, входить і джузеппе арчімбольдо. Він відомий завдяки своїм полотнам з намальованими фруктами, овочами, квітами та іншими предметами, які в кінцевому підсумку шикуються в зображення людини.

«крик» едварда мунка

© edvard munch / the scream / nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design / wikimedia commons

Страждаюча особа на картині мунка стала одним з найбільш знакових образів в мистецтві. На думку самого майстра, він зобразив на полотні»нескінченний крик, що пронизує природу”. Він “почув” його, коли одного разу прогулювався на заході і побачив, як призахідне сонце забарвлює хмари в криваво-червоний колір.

До речі, вчені знайшли місце, де все сталося. Воно знаходиться неподалік від осло біля одного з фіордів.

«хлопчик, що плаче» джованні браголіна

Полотно оповите міськими легендами. У 1985 році в британії люди масово спалювали копії цієї картини. Вважалося, що якщо в будинку є «плаче хлопчик», то там неодмінно трапиться пожежа. Зображення дитини зі сльозами на очах входить, на думку людей, в число картин, які викликають тривожні почуття.

«портрет пітера хіггса ” кена каррі

Кен каррі — сучасний художник з глазго. На його картині зображений професор пітер хіггс. Він стоїть у темній кімнаті, його голова повернута на 90°, щоб привернути увагу глядача. Відображення його голови покриває якесь світіння в дзеркалі, що створює досить лякаючий ефект ореолу.

«усміхнений павук» оділона редона

© odilon redon / the smiling spider / catalogue mellerio (paris, 1923), number 72 / wikimedia commons

У списку картин, чомусь викликають почуття страху, є полотно французького художника оділона редона. У період експериментів він відійшов від своїх колег-постімпресіоністів, занурившись в темні і зловісні художні роботи. Одним з експериментальних творінь і став моторошнуватий “усміхнений павук”.

«руки противляться йому» білла стоунхема

Картина, створена в 1972 році художником біллом стоунхемом, показує глядачам хлопчика і ляльку. Позаду них-скляні двері, до яких притуляється безліч чиїхось рук. За словами майстра, в основі цієї роботи лежить фотографія, де художнику 5 років. Дверний отвір на цьому полотні являє собою кордон між реальністю і фантазіями, а лялька — ніби провідник між цими світами.

Картина отримала популярність в лютому 2000 року, коли була виставлена на продаж в інтернеті. В описі продавець повідав про те, що роботу стоунхема супроводжують привиди.

«ранкове сонце» едварда хоппера

Картина хоппера з позитивною назвою «ранкове сонце» викликає у глядачів аж ніяк не позитивні емоції. Чим довше дивишся на це полотно, тим більше бачиш тривожних знаків на ньому. На перший погляд тут зображена дівчина, яка дивиться на сонячний день і думає про щось своє.

Однак, якщо придивитися, її око починає здаватися незрячим. Укупі з голими стінами і високим поверхом це наводить на думки про самотність, ізоляції героїні від усього світу.

Заспокійливий бонус: «заводь» томаса коула

© thomas cole / view from mount holyoke, northampton, massachusetts, after a thunderstorm —the oxbow / metropolitan museum of art / wikipedia

Якщо перераховані в статті картини викликали у вас тривожні почуття, пропонуємо вам заспокоїтися, глянувши на роботу художника-пейзажиста томаса коула.На думку вчених, перегляд зображень природи надає таку ж заспокійливу дію на мозок, як якщо б ви самі в даний момент перебували на свіжому повітрі (в даному випадку — біля річки).