Яким професійним захворювань схильні водії

270


У кожній професії є свої специфічні захворювання. Не виняток і водії. Тривале знаходження в сидячому положенні, постійні шум і вібрація автомобіля, нервове напруження, шкідливий вплив токсичних речовин, у числі яких чадні і вихлопні гази, шинна пил і фенол, бензол, стирол, толуол, виділяються шинами при терті об асфальт і різкому гальмуванні, — все це сприяє виникненню цілого ряду захворювань.
Медики поділили на чотири групи. У першій — хвороби, що викликаються порушенням кровообігу в органах малого тазу: радикуліт, геморой, остеохондроз, простатит. У другу входять хвороби шлунково-кишкового тракту, пов’язані з нерегулярним харчуванням, левову частку якого займає фастфуд. Порушення обміну речовин, сидячий характер роботи «створили» третю групу, основу якої складають цукровий діабет і ожиріння. І, нарешті, четверта група — хвороби серцево-судинної системи. Однак кожна група може «похвалитися» ще цілим рядом захворювань, багато з яких цілком здатні викликати шок.
Суглоби, кістки, хребці
Фахівці медичної школи Гарвардського університету вивчили медичні документи водіїв таксі за 13 років. З’ясувалося, що у цієї категорії професіоналів одне з найпоширеніших захворювань — болі в шиї і попереку. І пов’язано це з дуже частим обертанням голови і тулуба, щоб стежити за бічними дзеркалами заднього виду, дверима, пасажирами до 150 (!) поворотів за зміну. У більшої частини досліджуваних були підтверджені діагнози міжхребцева грижа, сколіоз, остеопороз, радикуліт.
Лікар-гігієніст Відділу громадської охорони здоров’я Північної Кароліни (США) Еммануель Форт одним з найстрашніших ворогів кісткової системи водіїв вважає вібрацію машини. У професіоналів зі стажем внаслідок тривалого впливу вібрації відбувається зміна кісткових балок і рельєфу суглобових поверхонь, посилення горбистості в місцях прикріплення м’язів. Все це призводить до кістково-суглобових захворювань грудного і поперекового відділів. За словами фахівців, подібні хвороби лікуванню не піддаються.
Порушення кровообігу
Вчені Саратовського державного медичного університету в сферу своїх наукових досліджень включили професійні захворювання. На їхню думку, найчастіше водії страждають через порушення кровообігу, викликаного необхідністю більшу частину часу проводити сидячи. Згідно з їхніми дослідженнями, 67% від загальної кількості зверталися до лікарів водіїв страждають від варикозного розширення вен на ногах і геморою. А коли до цього додається незбалансоване і нерегулярне харчування, професіонал починає страждати ще і запорами. В медичний заклад водії звертаються, як правило, тільки тоді, коли хвороба перебуває у вкрай запущеній стадії, тому й лікування в більшості випадків проводиться тільки операбельним способом з подальшим тривалим відновленням.
Статева сфера
Лікар уролог–андролог Тимур Мухаметшин з Набережних Човнів однією з поширених проблем водіїв-чоловіків називає статеві розлади. Порушення кровообігу в області малого таза приводить до ослаблення потенції, еректильної дисфункції, раннього сім’явиверження і проблем з оргазмом. Сприяє цьому і регулярне використання сидіння з підігрівом. Не випадково безпліддя називають хворобою далекобійників.
Отруйні речовини
Фахівці Міжнародної організації з дослідження раку вносять водіїв у групу ризику із-за того, що останні змушені постійно вдихати різні гази і токсини. Так, при згорянні бензину виділяється понад двох сотень токсичних продуктів, у числі яких такі смертоносні, як оксиди вуглецю та азоту, вуглеводні, що містять формальдегід, бензапірен, фенол, а також важкі метали.
Свою лепту вносить і пил. За оцінками Американського онкологічного товариства, щорічно в США в її атмосферу потрапляє близько 900 тис. т. Найбільш сильні алергічні реакції викликає шинна пил, що проникає в легені. Вона ж стає причиною бронхіальної астми. Осідаючи на слизових, ця пил нерідко викликає кон’юнктивіт, риніт, кропив’янку.
Не всі водії знають, що при виробництві гальмівних колодок використовується азбест. Ця речовина вважається дуже небезпечним і з часом викликає рак.
Нервова система
Лікарі-психологи з «Російського товариства психіатрів» відзначають зростання нервових захворювань у водіїв міського транспорту. Проявляється це в формі хронічних мігреней, які блокувати чим-небудь практично неможливо. Багато хто з водіїв намагаються самостійно позбавитися від цієї недуги, але потрапляють в алкогольну або лікарську залежність.