Як взяли в полон німецького фельдмаршала паулюса

56

Худий, блідий і виснажений командувач 6-ю армією вермахту справив на радянських воєначальників враження зацькованого звіра.

0

Джерело:

дивитися всі фото в галереї

У ніч на 31 січня 1943 року підрозділи 38-ї мотострілецької бригади 64-ї армії прорвалися до будівлі універмагу в центрі сталінграда, блокувавши його з усіх боків. За повідомленнями полонених німців, саме тут розташовувався штаб 6-ї армії фрідріха паулюса. Радянська операція» кільце ” з розгрому оточеного в місті угруповання противника підходила до свого фіналу…

«лігво звіра»

0

Джерело:

радянські війська ведуть бої в сталінграді на початку 1943 року

Після того як, як близько 6 години ранку радянські війська відкрили по будівлі щільний вогонь з кулеметів і мінометів, стрілянина з боку німців припинилася. На першому і третьому поверхах з’явилися білі прапори. Противник хотів вступити в переговори.

За наказом командира бригади полковника івана бурмакова до універмагу попрямувала група парламентерів на чолі зі старшим лейтенантом федором ільченком. Німецький офіцер, який зустрів радянських солдатів, звернувся до них через перекладача:»наш головний начальник хоче говорити з вашим головним начальником”. На це ільченко йому заявив: “ну, у нашого головного начальника інших справ багато. Його тут немає. Доведеться вам мати справу зі мною».

0

Джерело:

будівля універмагу в сталінграді, де був полонений фельдмаршал фрідріх паулюс

Проігнорувавши боязке прохання німця здати зброю, радянські парламентери стали спускатися в підвал, де і знаходився штаб паулюса. “він був буквально набитий солдатами – їх тут були сотні. Гірше, ніж у трамваї! всі вони були брудні, голодні, а вже смерділо від них! вигляд у всіх був страшно переляканий. Вони збіглися сюди, щоб сховатися від мінометного вогню», — згадував старший лейтенант. Почувши звуки пострілів, ільченко схопився за кобуру, але, як виявилося, це були самогубці.

Парламентерів зустріли командир 71-ї піхотної дивізії вермахту генерал-майор фрідріх роске і начальник штабу 6-ї армії генерал артур шмідт. Вони і провели радянських солдатів в кімнату паулюса. “фельдмаршал лежав на залізному ліжку без мундира, в одній сорочці«, – згадував ільченко:” на столі горів недогарок свічки, висвітлюючи акордеон, що лежить на кушетці. Паулюс не привітався, але піднявся і сів. У нього був вигляд хворої, змученої людини, обличчя посмикувалося в нервовому тику”.

0

Джерело:

фельдмаршал фрідріх паулюс, начальник штабу генерал артур шмідт і 1-й ад’ютант 6-ї армії вільгельм адам після полону.

Простий лейтенант не міг прийняти капітуляцію німецького командувача, і поступово до універмагу стали з’їжджатися представники старшого і вищого командного складу червоної армії. Через кілька годин у супроводі кількох полковників і підполковників в підвал спустився начальник штабу 64-ї армії генерал-майор іван ласкін. Намагаючись всіляко дистанціюватися від капітуляції, паулюс делегував право вести переговори роске і шмідту.

Поки фельдмаршал в сусідній кімнаті “приводив себе в порядок”, радянські парламентери пред’явили його генералам ультиматум: оточена угруповання повинна негайно припинити опір, скласти зброю і організовано здатися в полон радянським військам.

0

Джерело:

фрідріх паулюс на шляху до штабу 64-ї армії.

Втомившись чекати, коли ж нарешті з’явиться сам фрідріх паулюс, радянські воєначальники увійшли до нього в кімнату. Німецький командувач, за спогадами ласкіна, зустрів делегатів фразою ламаною російською мовою:»фельдмаршал німецької армії паулюс здається червоній армії в полон”. Він вибачився, що, оскільки нове звання йому присвоїли тільки 30 січня, нової форми одягу він не має і змушений представлятися у формі генерал-полковника. “та навряд чи тепер нова форма мені і знадобиться”, – додав воєначальник з гіркою усмішкою.

До того моменту 6-а армія в сталінграді була розсічена на два ізольовані один від одного угруповання. За результатами переговорів капітулювало південне угруповання німецьких військ, командування якої здійснював генерал роске. У той же час паулюс відмовився віддавати наказ здаватися північній угрупованню, пославшись на те, що з 30 січня її командувач генерал-полковник карл штрекер підпорядковується безпосередньо гітлеру.

безславний кінець

0

Джерело:

радянські солдати, які захопили штаб фрідріха паулюса в сталінграді

У центрі сталінграда все ще йшли вуличні бої, але німецькі офіцери в супроводі радянських командирів вже попрямували на автомобілях в частині з наказом про припинення вогню.

Після того, як всі формальності були залагоджені і фельдмаршал отримав гарантії особистої безпеки, його з офіцерами штабу вивели з підвалу. Територія навколо універмагу до цього часу вже повністю контролювалася радянськими піхотинцями, а військовослужбовці вермахту займалися знешкодженням замінованих ділянок.

0

Джерело:

фрідріх паулюс в бекетівці

«радянські і німецькі солдати, ще кілька годин тому стріляли один в одного, у дворі мирно стояли поруч, тримаючи зброю в руках або на ремені. Але як приголомшливо різнився їх зовнішній вигляд!”- згадував ад’ютант командувача 6-ї армії вільгельм адам: “німецькі солдати-обдерті, в тонких шинелях поверх застарілого форменого одягу, худі, як скелети, виснажені до напівсмерті фігури з запалими, неголеними обличчями. Солдати червоної армії-ситі, повні сил, в прекрасному зимовому обмундируванні … Глибоко схвильований був я і іншою обставиною. Наших солдатів не били і тим більше не розстрілювали. Радянські солдати серед руїн свого зруйнованого німцями міста витягали з кишень і пропонували німецьким солдатам, цим напівтрупам, свій шматок хліба, цигарки і махорку».

Сержант петро алхутов був присутній при полоні німецького воєначальника: «паулюс був змарнілим, явно хворим. Намагався триматися гідно, але в його стані це йому слабо вдавалося. У той морозний ранок в сталінграді стало зрозуміло всім бійцям червоної армії і абсолютній більшості німецьких солдатів, що це початок їх кінця і початок нашої перемоги».

0

Джерело:

генерал-лейтенант костянтин рокоссовський (ліворуч) допитує командувача 6-ю німецькою армією фельдмаршала фрідріха паулюса.

Фельдмаршала чекав автомобіль, що прямував до сусіднього села бекетівка, де розташовувався штаб 64-ї армії. Там його мали намір допитати командувач армією генерал-лейтенант михайло шумілов і командувач донським фронтом генерал-лейтенант костянтин рокоссовський. А потім фрідріху паулюсу належали радянські табори, робота в антифашистському комітеті» вільна німеччина ” і недовге життя в ндр…

По дорозі в штаб машина наздогнала колони важко бредущих по дорозі полонених німців.