Вибори в Європарламент: Кошмарний сон Меркель і інтереси Росії

284


Навіть у разі перемоги проросійські сили не отримають більшості у Страсбурзі, але і їх поразка не вплине на відносини Росії і Європейського союзу
Автор:
Гасанов Камран
Вибори в Європарламент — найбільші в світі після Індії. У них беруть участь близько 420 млн виборців. Але, на відміну від індійських виборів, на проведення яких пішов цілий місяць, доля законодавчого органу в Страсбурзі вирішиться вже в ці вихідні. Перші виборчі ділянки відкрилися 23 травня у Великобританії та Голландії. У більшості країн-членів ЄС голосування відбудеться 26 травня.
Страхи Юнкера
Минає восени з поста президента Єврокомісії Жан-Клод Юнкер особливо сильно турбується за результат виборів. В інтерв’ю німецькій газеті Rheinische Post він переконував європейців у тому, що голос кожного з них — визначальний, з натяком на те, що якщо явка буде низькою, то переможуть праві і популісти. Результати останніх голосувань показують вкрай низьку зацікавленість європейців у виборах парламенту в Страсбурзі. Якщо в 1994 році голосувати прийшли 60%, то в 2014-му — лише 48%. Європейські громадяни не дуже розуміють, навіщо потрібні ці вибори, і вважають, що вони ніяк не позначаються на їх життя.
Выборы в Европарламент: Кошмарный сон Меркель и интересы России геополитика
Перемога правих покладе хрест на зусиллях глави Єврокомісії Жан-Клода Юнкера з поглиблення євроінтеграції. Фото: www.globallookpress.com
«У цей день всі ми — Європа. Наша доля в наших руках», — заявив Юнкер.
Страхи, що нагнітаються федералістами і прихильниками поглиблення євроінтеграції, викликані успіхами правих і євроскептиків після початку міграційного кризи 2015 року. Праві взяли владу в Італії та Австрії, увійшовши в якості партнерів по правлячій коаліції в тамтешні уряди. В Італії вони представлені «Лігою» на чолі з міністром внутрішніх справ Маттео Сальвини, в Австрії — Австрійською партією свободи (АПС). У Франції набирає популярність «Національний фронт» Марін Ле Пен. Хоча в Німеччині, так само як і у Франції, правим не вдалося увійти в уряд, вони є третьою партією в Бундестазі. Альтернатива для Німеччини (АдГ) потрапила в ландтаги всіх 16 федеральних земель. У Східній Європі консерватори представлені правлячими в Угорщині і Польщі партіями «Фидез» і «Право і солідарність». Їх сильні позиції також у Фінляндії, Швеції, Данії та Бельгії.

Кошмарний сон Меркель
Успіх правих і євроскептиків — кошмар для «мейнстріму», очолюваного партіями Ангели Меркель і Еммануеля Макрона. Для них успіх правих — відкат назад, до націоналізму, фрагментированному Євросоюзу зі слабкими політичними інститутами, чия обов’язок зведена до охорони кордонів і гарантії свободи пересування, товарів і послуг. Ніякої єдиної зовнішньої політики, ніяких загальних санкцій і тим більше євроармії, яку просувають Меркель і Макрон.
Після того як в Австрії розгорівся політичний скандал, пов’язаний з переговорами віце-канцлера і глави АПС Хайнца-Крістіан Штрахе з якоїсь представницею «російського олігарха» про продаж активів видання Kronen Zeitung, деякі ЗМІ прогнозують правим провал на виборах в Європарламент. Зокрема, таку позицію висловив лідер європейських соціал-демократів Мартін Шульц. Глава німецької дослідницької групи Матіас Юнг теж вважає, що скандал «загальмує марш правих популістів по Європі», бо налякані можливим приходом друзів Штрахе виборці тепер-то точно не полінуються піти на вибори і віддати голоси за їх противників.
Выборы в Европарламент: Кошмарный сон Меркель и интересы России геополитика
Deutsche Welle сумнівається в тому, що історія з переговорами голови АПС Хайнца-Крістіан Штрахе з протеже російського олігарха вплине на результати правих на виборах в Європарламент. Фото: www.globallookpress.com
Німецька радіостанція Deutsche Welle провела дослідження і не ставить під сумнів тріумф євроскептиків: «Праві популісти ростуть і отримають найбільше місць у Європейському парламенті, ніж досі. Вони, згідно з прогнозами, можуть наберуть 20 відсотків мандатів, які зараз розподілені по декількох фракцій».
Розклади в Європарламенті
Всього на даний момент в парламенті представлено вісім фракцій. На дві найбільші з них — Європейську народну партію (218) і Прогресивний альянс соціалістів і демократів (186), які виступають за поглиблення інтеграції, — припадає половина з 750 місць. При самих оптимістичних прогнозах правим дістанеться до 150 мандатів. При такому розкладі впливати на прийняття законів вони не зможуть і будуть грати таку ж роль, як АдГ в Німеччині.
Выборы в Европарламент: Кошмарный сон Меркель и интересы России геополитика
Європарламент обирається строком на п’ять років. У нього входять 750 депутатів. Фото: www.globallookpress.com
Для європейських правих вплив в Європарламенті важливо, бо поряд з Радою ЄС це один із двох законодавчих інститутів Євросоюзу. Усі внутрішні питання, що стосуються єдиного ринку, митниці, правил конкуренції, міграції і т. д., не обходяться без участі цього органу, рішення в якому приймається простою більшістю. Що стосується зовнішньої політики, то тут у функції парламенту обмежені.
За винятком договорів про асоціацію та кількох незначних питань, вирішальне слово — за урядами країн ЄС. Так що навіть якщо праві взяли б під контроль Страсбург, скасувати санкції проти Росії вони не в змозі. Наприклад, Європарламент вже ухвалював резолюцію з метою заблокувати «Північний потік — 2», але ніякого впливу на долю проекту він не надав.
Успіх правих зіграла б позитивну роль на позиціях Росії в Старому Світі, тому що ці сили виступають за нормалізацію відносин і зняття європейських санкцій. Проте навіть їх поразка погоди для нас не зробить. Тому що у зовнішній політиці та в питанні санкцій Європарламент може тільки висловлювати свою думку, але не приймати юридично обов’язкових рішень. Так що і в наступні п’ять років, якщо, звичайно, компетенції Страсбурга не розширяться, тон відносин з Росією будуть задавати не євродепутати.