Гряде велика війна: Пентагон йде на Іран

292


“З чисто військової точки зору, перемогти Іран неможливо”, — заявив ізраїльський політик Яків Кедми в ефірі програми “Вечір з Володимиром Соловйовим”, коментуючи ймовірність початку військових дій на Близькому Сході.
“Так як територія країни величезна, у американців не вистачить сил там висадитися. Немає ніякої можливості вести війну проти Ірану і виграти її. Це найкраще знає Пентагон, вони попереджали і говорили про це”, — нагадав політик.
Проте в регіоні стає жарко. Дональд Трамп і влади Ірану обмінялися вкрай жорсткими заявами. Президент США оголосив, що, якщо Іран хоче війни, то вона стане офіційним кінцем цієї країни. Тегеран у відповідь нагадав, що його не змогли завоювати Олександр Македонський і Чингісхан.
Причиною для такої жорсткої риторики став ракетний обстріл району Багдада, в якому розташоване посольство США. Американці готуються до відповіді. Насправді ж, приводів для війни Вашингтон може придумати багато. Очевидно, зараз прокручують і іракський сценарій. Але є важливий рушійний фактор: Трамп не готовий до політичного самогубства. А саме ним стане нова військова операція напередодні виборів.
Інша справа — Саудівська Аравія. Король Салман втрачає терпець, він скликав екстрений саміт Ліги арабських держав у Мецці. Причому саудити не бояться уявної Трампом іранської атомної бомби. Їм не подобається зростаючий вплив Тегерана в регіоні, так само, як і Ізраїлю. Затягується вузол великої війни. Складається відчуття, що Болтону хочеться піти красиво: хоч одну війну десь розв’язати.
Тим не менш Яків Кедми вважає, що США ця війна невигідна. Зосередити всі військові сили Америки на Ірані — значить оголити Далекий Схід і розв’язати руки Китаю. Перше, що зроблять китайці, — згорнуть голову Тайваню. Перешкодити цьому США не зможуть, американська армія не здатна вести одночасно дві середніх війни. Тому такій ситуації Америка хоче менше всього.
Кедми нагадав, що Ірак — це 60% шиїтів. І у війні проти персів арабів перемога буде на боці персів. А це ще одна проблема. З такої війни США цілими не вийдуть. “Американські генерали – не самогубці, вони відмінно знають, що з Іраном нічого не можна зробити. Але у Трампа є запасний варіант – йти на переговори. На це і спрямована вся істерика навколо країни. Однак досягти бажаного Трамп бажає, зберігши особу, тому сам не пропонує домовлятися, а чекає, коли його попросять”.
На закінчення політик сказав, що американців не хвилює іранське ядерне зброю. Це лише привід — тиснути на Тегеран з метою зміни влади. І якщо буде війна з Іраном, то тільки з дозволу Пентагону. При цьому вона буде носити затяжний характер і через півроку неодмінно призведе до того, що в Ірану з’явиться ядерна зброя.
Свою думку висловив і директор Центру вивчення країн Близького Сходу і Центральної Азії Семен Багдасаров. Він зазначив, що американці за останні роки не виграли ні одну війну. Справа в тому, що можна завоювати будь-яку близькосхідну країну, але загрузнути у партизанській війні, до якої давно готуються іранці. Афганістан і Ірак показали, що це не вирішення проблеми.
У США є дві групи людей: одні політики типу Джона Болтона і Майка Помпео, які закликають до війни, а інші — військові. Вони розуміють, що розгромити іранську армію можна. Але що далі робити з Іраном? Розумні люди в США вважають, що політика удушення, гібридна війна проти Ірану найбільш ефективна.