Основні помилки при виготовленні компосту

289

Приготувати хороший, смачний для рослин компост – справа нескладна. Але деякі городники примудряються його зіпсувати. Вірніше, приготувати його неправильно. Так-так, неправильний компост теж буває. Я хочу познайомити вас з очевидними проблемами, з якими ви зіткнетеся, якщо все робити неправильно.

Ковдра для компосту
Компост потрібно вкривати. На це є дві причини: неприємний запах і висихання. І якщо з першою причиною можна змиритися, розташувавши компостну купу з очей і нюху подалі, то друга не дасть вам отримати якісний і корисний для ваших рослин компост. Завжди пам’ятайте: запорука гарного компосту – баланс між сухими рослинними рештками та вологим відходами. Ідеально: 50х50. Тоді всі процеси ферментації будуть проходити як потрібно.
Мізерність асортименту
Якщо ви закидаєте в компостну купу тільки одну газонну траву, то в підсумку ваш компост буде однобоким в плані поживних речовин. Намагайтеся додавати в компост різноманітність: трава, земля, опале листя, харчові органічні відходи (бадилля, очищення і т. д.), дрібно порубані гілки садових дерев, солома, бур’яни. Все це в кінцевому підсумку збагатить компост.
Не мельчите
Деякі городники вважають, що процес «горіння» розпочнеться швидше, якщо всі залишки подрібнити в потерть. Частково це так, але хороший компост від таких маніпуляцій ви не отримаєте. Дрібні рослинні фракції будуть швидко ущільнюватися, злежуватися, і доступ повітря буде обмежений. Крім того, і вологість буде вище норми.
В компостній купі недостатньо листя
Деякі городники «гребують» додавати листя в компост, вважаючи їх непотрібними. Однак опале листя – необхідний інгредієнт в компостній купі: вони грають важливу роль у формуванні правильного компосту, покращують повітрообмін, роблять його пухким і необхідні в організації здорової структури грунту.
Багато свіжої трави – це погано
Багато садівники додають скошену траву з бункера газонокосарки в компостну купу, вважаючи що це принесе користь. На жаль, така практика, навпаки, призводить до проблем. Скошена трава − дуже волога і щільна субстанція, що утрудняє доступ повітря. Якщо у вас є запас сухого листя, то змішайте траву з ними, перш ніж додати в компост.
Багато компосту буває
Готовий компост – це концентроване органічне добриво, і його не потрібно занадто багато. Щорічна норма внесення компосту на грядки – близько 4-5 см перед перекопуванням. Для бідних грунтів або при створенні нового квітника витрата може бути трохи більше. Але пам’ятайте, що навіть в суміш для розсади не варто вносити більше 25 % готового компосту. Виходячи з кількості грядок і квітників розрахуйте необхідну норму компосту і не заготовлюйте більше, ніж треба: це може призвести і до появи шкідників, і до сильного неприємного запаху.