Як проходив перший парад Перемоги (59 фото)

339

Самим запам’ятовується подією для москвичів в 1945-му році став парад Перемоги. Про те, як проходив цей день і деякі інші дні пам’ятного 45-го року покажуть і розкажуть фото, які чекають на вас всередині цього поста.

Народні гуляння на Червоній площі після повідомлення про капітуляцію Німеччини.


Манежна площа в День Перемоги.


Москвичі фотографуються з героєм Радянського Союзу майором Іваном Кобяковим.

З щоденників военкора Олександра Устінова:

“У ніч на 9 травня 1945 року москвичі не спали. В 2 години ночі по радіо оголосили, що буде передано важливе повідомлення. В 2 години 10 хвилин диктор Юрій Левітан прочитав Акт про військову капітуляцію фашистської Німеччини і Указ Президії Верховної Ради СРСР про оголошення 9 травня Днем всенародного торжества – Святом Перемоги. Взявши фотоапарат, я вийшов на вулицю…

Люди вибігали з будинків. Вони радісно вітали один одного з довгоочікуваною перемогою. З’явилися прапори. Народу ставало все більше і більше, і всі рушили на Червону площу. Почалася стихійна демонстрація. Радісні обличчя, пісні, танці під гармошку. Увечері був салют. Тридцять залпами з тисячі гармат на честь Великої Перемоги”.


Із спогадів штурмана військово-транспортної авіації Миколи Крючкова: “… 9 травня 1945 року я з дозволу командира виїхав на 3 дні в Москву. Що творилося в цей день у Москві, розповісти просто неможливо… Раділи всі, від мала до велика. Неможливо було не тільки проїхати, а й пройти. Військових хапають, качають, цілують.

Добре, що я, як тільки приїхав, на вокзалі взяв літр горілки, а то ввечері її купити було неможливо. Ми відзначали день Перемоги у колі своєї сім’ї, господарів квартири і сусідів. Пили за перемогу, за тих, хто не дожив до цього дня, і за те, щоб ніколи не повторилася ця кривава бійня. 10 травня горілки в Москві вже купити було не можна, її всю випили”.

9 травня, День Перемоги. Виступ Великого Державного симфонічного оркестру на Манежній площі.

Піаністка Московської консерваторії Ніна Петрівна Ємельянова під час виступу на площі Маяковського у Москві.

Мітинг на площі Маяковського 9 травня.


Радянські громадяни вітають офіцера з перемогою.

У будинку Пашкова.

Великий Кам’яний. Трамваю по мосту залишалося ходити лише кілька тижнів.


Салют перемоги.



Бомбардувальник Ту-2 молодшого лейтенанта А. В. Кудлаєва в польоті над Кримським мостом на заключній репетиції повітряного параду в Москві. Фото з альбому льотчика 63-го БАП А. В. Кудлаєва.

Вид на площу Свердлова перед парадом Перемоги.

Георгій Жуков перед парадом Перемоги.

Побудова техніки на Тверській.


Парад Перемоги. Повалені штандарти гітлерівських військ.

Автор знімка – Євген Ананійович Халдей, який сам пройшов всю війну від Мурманська до Берліна.


Кинуті до підніжжя Мавзолею прапори переможеної гітлерівської армії.

На честь параду Перемоги на Лобному місці Червоної площі звели 26-метровий “Фонтан Переможців”. Після параду фонтан з площі прибрали.


Маршал Жуков перед військами.

Зверніть увагу, що в той день йшов сильний дощ.


В 45-му на Червоній площі проходили паради та інші.

Парад фізкультурників на Червоній площі 12 серпня 1945 року.

Цікава святкова ілюмінація і декор Гуму. Знімок також датований 45-м роком.

У липні в Москву повертаються демобілізовані воїни. Зустріч на Білоруському вокзалі 23 липня.

Площа перед Білоруським вокзалом.



Післявоєнна Тверська (тоді Горького) виглядала ось так:

Пушкінська площа.

Біля входу в “Третьяковки” – пам’ятник Сталіну.

На Садовому кільці ще лежать трамвайні рейки, а рух зовсім не інтенсивний. Вид з Великого Krasnoholmskogo мосту в бік Таганської площі. Тунелю теж ще немає.

Москворецкий міст і Червона площа теж з трамваєм.

Зіси у готелі Москва, вона ще не добудована.

Мирна Москва

Фінал чемпіонату СРСР з футболу. Вболівальники прямують на стадіон “Динамо” по вулиці Горького.

В-29 на Ізмайловському аеродромі. Ось що пишуть про цю фотографію: «B-29-15-BW. Належав 794-ї ескадрильї 486-ї групи. Командиром літака був лейтенант Микиш. Мав бортову напис “Ding Hao”. Бомбив р. Омуру і пішов від мети на трьох моторах, четвертий вивели з ладу японські винищувачі. Біля узбережжя його зустріли радянські винищувачі і привели на аеродром. Сів на території СРСР у листопаді 1944 р. З 1 січня по 21 червня 1945 року проходив далекосхідні випробування. Польоти проводилися з аеродрому Романовський. У червні-липні 1945 року перегнаний у Москву на аеродром Ізмайлово. Передано в 65-й авіаполк особливого призначення. Отримав реєстрацію 358. Був еталонним літаком. Як еталон простояв в Ізмайлові, де його час від часу оглядали різні фахівці. Більше не літав. Списаний і утилізовано».

У Парку Горького – виставка трофейної техніки.





Звідси