Гіперопіка по-мавпячі: все не як у людей

557

Що таке гіперопіка знають практично все і мало хто буде затверджувати, що вона йде на користь опікуваної. Як не дивно, у шимпанзе-бонобо все навпаки і процвітаючі альфа-самці якраз і стають успішними, завдяки маминій нескінченної турботі. Дослідження, проведені в Інституті еволюційної антропології ім. Макса Планка в Лейпцигу, пролили світло на цей природний феномен.

Вчені давно помітили, що самці-бонобо, які живуть зі своїми матерями, мають в три рази більше потомства, ніж покинули «отчий дім». Матусі не тільки виконують роль свах, підшукуючи синам наречених, але і забезпечують їм максимальний інтим, відганяючи від сторонніх молодят.
У спільнотах шимпанзе не все так просто, як може здатися непосвяченому. Не всі мами втручаються в життя своїх синів і дослідникам вдалося з’ясувати, чому так відбувається. Виявляється, опікують своїх нащадків лише самки високого рангу — активні і владні, в той час як рядові особини жіночої статі абсолютно байдужі до особистого життя синів.
Гиперопека по-обезьяньи: все не как у людей зверушки,живность,питомцы,Животные
Приматолог Мартін Сурбек пояснює це просто — самкам високого рангу не все одно з ким зв’язується її синок, адже вона не хоче втрачати свою вагу в суспільстві через «нерівного шлюбу». Так, саме так — статусна самка може бути серйозно знижена у випадку, якщо її син зв’яжеться з панночкою з самих низів мавпячого суспільства. Тому хлопці «з хорошої сім’ї» ретельно опікуються матусями.
Молодий самець шимпанзе-бонобо, користуючись авторитетом матері, може спокійно їсти плоди в тіні самого розлогі дерева. Якщо б не вона, він миттю був би вигнаний з комфортного місця. Такі дерева стають справжніми клубами для знатної молоді, де проходять розгнуздані оргії і з’ясування стосунків.
Гиперопека по-обезьяньи: все не как у людей зверушки,живность,питомцы,Животные
Щоб зрозуміти, працює така система у всіх видів шимпанзе або тільки у бонобо, вчені спостерігали за мавпами в різних куточках Африки. За популяціями бонобо стежили в Демократичній Республіці Конго, а за дикими шимпанзе в Кот-Д’івуарі, Танзанії та Уганді. У всіх випадках матері допомагали своїм чадам, якщо ті вплутувалися в бійку, але в особисте життя синів втручалися тільки самки бонобо.
Мами присвячують амурних справах своїх дітей дуже багато часу. Вони не тільки відшукують відповідних фертильних самок, але і супроводжують синів на побачення. Злилися в пароксизмі пристрасті шимпанзе можуть сталь легкою здобиччю хижаків або своїх родичів, які часто агресивні при вигляді чужих любовних успіхів. Матері спостерігають за процесом і в той же час відганяють допитливих та тих, хто прийшов з недобрими намірами.
Ми хотіли подивитися, чи впливає поведінка самок-бонобо на репродуктивний успіх їх синів, і виявилося, що це так. Активні матері мають набагато більше онуків, ніж їх низкоранговые родичі.
Зазначає приматолог Сурбек.
Гиперопека по-обезьяньи: все не как у людей зверушки,живность,питомцы,Животные
Цікаво, але при такій турботі про хлопчиків, матері-бонобо абсолютно не відчувають бажання брати участь в долі своїх дочок. Вони не тільки не влаштовують їх шлюби, але і ніяк не хочуть допомагати у вихованні потомства. Варто відзначити і те, що молоді самки і самі не в захваті від суспільства матері і намагаються піти в іншу сім’ю і більше з нею не спілкуватися.
Вчені з’ясували, що обрана матерями стратегія має глибокий сенс — супроводжуючи своїх синів до нареченим і спостерігаючи за процесом, вони сприяють поширенню своїх генів, при цьому не народжуючи самі.