Вчені припустили, що поширення культури почалося вже 400 тисяч років тому

104

Робота опублікована в proceedings of the national academy of sciences. Контроль над вогнем-одна з найважливіших технологічних інновацій в еволюції людства. Вона забезпечила нашим предкам захист від холоду і голоду, дозволила розширити продуктовий раціон і місця розселення аж до крайніх північних широт.

Сліди використання вогню відносяться до періоду близько 400 тисяч років тому. Цікаво, що це відбувається приблизно в один і той же час в різних частинах євразії та африки. Правда, найперші свідчення використання вогню нечисленні, так що їх варто відрізняти від природних залишків пожеж.

На думку вчених з ейндховенського технологічного університету (нідерланди), одночасне поширення вогню на такій великій території може свідчити про те, що неандертальці і попередники homo sapiens зустрічалися і обмінювалися досвідом. А для цього їм, ймовірно, необхідно було проявляти один до одного достатню терпимість.

Як зазначають дослідники, все це передбачає форму культурної поведінки, значно схожу на ту, що існує сьогодні. Вчені підкреслюють, що поки їх ідея — лише гіпотеза. Все-таки вони вважають, що майже одночасне використання вогню на настільки широкій території невипадково.

Інший аргумент на користь теорії раннього культурного обміну-поширення леваллуазької техніки виготовлення знарядь праці. Вона з’явилася близько 300 і більше тисяч років тому, була поширена на великій території, охоплювала різні культури і досить тривалий період.