Монтян: Росію не можна змусити виконати рішення Міжнародного трибуналу

237


Київський адвокат і відомий блогер Тетяна Монтян пояснила, що якщо Росія відмовиться виконувати вимогу морського трибуналу, то за це ніяких санкцій не передбачено.
Не передбачає міжнародне право покарання за непокору, хоча держави зобов’язані сумлінно виконувати взяті на себе зобов’язання.
Але міжнародне право не передбачає примусових заходів стосовно іншої держави. Міжнародна життя вже так влаштована, що жодного органу, який міг би наглядати, контролювати і тим більше карати за невиконання рішень трибуналів, не передбачено.
«Це за межами компетенції трибуналів — відстежувати виконано чи ні його рішення. Функції трибуналу закінчуються при винесенні рішення», — зазначила Монтян.
Природно, відмова від виконання рішення, заявила київський адвокат, не буде означати вихід Росії з Конвенції. Тому що, визнання або невизнання рішень трибуналу не впливають на міжнародні права та обов’язки держави по Конвенції.
При цьому, неучасть Росії в процесі не означає, що вона не повинна виконувати рішення трибуналу.
Однак, був випадок, коли країна відмовилася виконувати рішення трибуналу ООН. В практиці морського трибуналу такого не було, але в міжнародних судах — так.
Наприклад, міжнародний суд ООН в свій час розглядав спір між Нікарагуа і США. Рішення було на користь Нікарагуа і Сполучені Штати відмовилися його виконувати.
Монтян розповіла, що американська сторона тоді «заявила цікаву конструкцію»: держави самі вирішують, чи будуть вони визнавати юрисдикцію міжнародного суду ООН чи ні.
«Приблизно третина держав-членів ООН не визнають юрисдикцію ООН, але США завжди визнавали. А ось після рішення на користь маленької держави Нікарагуа — відмовилися», — зазначила вона.
За словами юриста, США тоді заявили, що потрібно не тільки визнавати юрисдикцію судів ООН, але і визнавати конкретне судове рішення, що суперечить міжнародному праву.
Монтян нагадала, що в 1986 році міжнародний суд у Гаазі визнав США винними в порушенні міжнародного права і суверенітету Никарауга — у зв’язку з підтримкою нікарагуанських контрас.
Від Вашингтона вимагали відшкодувати шкоду в 17 млрд доларів.
«Штати не виконали рішення суду до сих пір», — зазначила адвокат.
Президент Нікарагуа Даніель Ортега піднімав питання про розплату — за його підрахунками, з урахуванням відсотків і штрафів, сума відшкодування на сьогоднішній день складає близько $50 млрд.
Крім того, США, коли не хотіли міжнародного суду за своїм солдатам в Афганістані, просто попередили суддів, що посадять їх у в’язницю, якщо вони продовжать процес над армією США.
«Судді подумали, і припинили судити «піндосів». Я не сумніваюся, що саме ці люди, звичайно ж, зараз найголосніше будуть забороняти Росії «колупатися в носі», — сказала Монтян.