Задушевна розмова: знаменита червона телефонна будка скопійована з надгробка

60

Всім знайомі барвисті лондонські телефонні будки. Вони є традиційними символами великобританії поряд з двоповерховими автобусами і біг-беном. Але мало хто знає, що ці милі конструкції побудовані за типом надгробка на могилі.

Кому і коли в голову прийшла ідея зробити телефонні будки за зразком цвинтарного пам’ятника, читайте далі.

Британська пошта представила перший громадський телефонний кіоск к1 в 1921 році. Він був чотирикутної форми, мав пірамідальний дах, увінчаний залізним шпилем. Цей дизайн не припав до смаку витонченій британській публіці. Громадяни обурювалися і подавали заяви з проханням прибрати некрасиві телефонні будки з вулиць. Тому королівська комісія мистецтв вирішила оголосити конкурс на новий дизайн кіоску.

творець червоної телефонної будки джайлс гілберт скотт

У змаганні брали участь три найвідоміших британських архітектора того часу: роберт лорімер (robert lorimer), джон бернет (john burnet) і джайлс гілберт скотт (giles gilbert scott). Ідея червоної телефонної будки прийшла в голову містеру скотту і прославила його як творця одного із символів британії.

схема телефонного кіоску к2

Скотт спроектував прямокутну будку к2 з купольним дахом. Кожна сторона була декорована панелями по зовнішньому краю, а основа залишалася прозорою. Конструкцію вінчало підсвічується зображення телефону, а на фронтоні дизайнер розмістив тюдоровскую корону.могила елізи соун на старому кладовищі сент-панкрас

Найцікавіший момент всієї цієї історії – походження ідеї конструкції кіоску к2. Секрет червоної телефонної будки прихований глибоко під землею, в буквальному сенсі цього слова. На створення знаменитого дизайну містера скотта надихнула могила елізи соун( eliza soane), дружини сера джона соуна, яка покоїться на старому кладовищі сент-панкрас в лондоні.

архітектор сер джон соун

Сер джон соун був одним з найбільш «просунутих» архітекторів свого часу і спроектував багато відомих лондонських будівель. Його будинок-музей і досі відкриває двері для відвідувачів.

малюнок художника джорджа басеві, на якому зображена могила елізи соун

У 1815 році, коли його дружина еліза померла, він побудував над її могилою розкішне надгробок. Пам’ятник мав чотирикутну форму, увінчану куполом, і був прикрашений орнаментом, розробленим самим сером скоттом. На даху вдівець розмістив соснову шишку-символ регенерації в стародавньому єгипті. Вершину надгробка оперізувала гірлянда з лаврового листя-символи вічності.будинок-музей архітектора джона соуна

Містер джайлс гілберт скотт, напевно, добре знав цю могилу. Пізніше він став доглядачем будинку-музею сера джона соуна.телефонний кіоск к2

Телефонна будка сера скотта була визнана королівською поштою кращою серед усіх зразків. В оригіналі вона була пофарбована срібною фарбою, а всередині була синьо-блакитний, але пошта вирішила поміняти колір на червоний. Було виготовлено 1700 кіосків, які встановили по всьому лондону. Через п’ять років, в 1929 році, поштовий уряд вирішив поміняти телефонні будки, оскільки вони були занадто громіздкими і дорогими у виробництві.

телефонний кіоск к3

Джайлс гілберт скотт спроектував к3 – схожу на свою попередницю будку, але меншого розміру, більш спрощеного стилю і більш економічну у виробництві. Дизайн телефонного кіоску продовжував удосконалюватися, але його структура залишилася такою ж: прямокутна будка з куполоподібним дахом.через багато років червона телефонна будка стала символом британії. Незважаючи на час розвинених технологій і ери мобільних телефонів, будки продовжують стояти на сторожі національних традицій британців. Проходить час, змінюються покоління, але червоні кіоски привітно зазивають перехожих зайти всередину і почути на іншому кінці телефонного дроту рідний голос.