Як вибрати дитячі прописи

9-21-2021

Багато дітей до школи охоче пишуть великими друкованими літерами, іноді пропускають букви, іноді частина букв пишуть дзеркально, але при цьому їм подобається писати! але ось вони йдуть в школу, і прописи стають нічним кошмаром. Також хочемо вам порекомендувати ТЕКСТ. Чому? і як це змінити? розповідає женя кац.

У різних країнах різне ставлення до того, чи потрібно писати букви без відриву, чи потрібні прописи і каліграфія, і якщо так, то з якого віку. В англії і сша діти пишуть скоріше окремими друкованими літерами. У франції пишуть прописи, і на цьому наполягають. У китаї рано починають вчити ієрогліфи.

Багато психологів і фізіологи сходяться на тому, що писати букви без відриву корисно не всім дітям, і рекомендують писати окремі букви, не намагаючись все писати разом.

У чому ж складності з великими літерами? чи можна навчитися красиво писати від руки спокійно і без сліз? в якому віці краще починати? як часто повертатися до завдань на прописи? чи можна навчитися писати красиво, якщо вже сформувався поганий почерк? відповіді на ці питання дуже цікавлять батьків і вчителів.

Почнемо з того, що всі діти різні, і складності при освоєнні письма теж різні. Залежно від ситуації, треба вибирати відповідні ігри і методи вирішення. Які складнощі з листом зустрічаються найчастіше?

Слабка рука, слабка дрібна моторика, дитина швидко втомлюється тримати олівець і тиснути на нього

У такій ситуації важливо пропонувати посильні письмові завдання – і підбирати зручні письмові матеріали. Іноді батьки, бачачи труднощі, вирішують, що треба просто відкласти всі заняття, пов’язані з олівцями, поки дитині самій не захочеться.

У підсумку ми зустрічаємо дитину, про якого батьки кажуть: «знаєте, йому 6 років, але він ще не вибрав, якою рукою писати, і в підсумку не пише ні правою, ні лівою». Це теж не дуже вірно. Нехай пише і малює хоч потроху, нехай пише різними матеріалами, але не варто зовсім відкладати ці вправи.

Навряд чи дитина, яка взагалі не звик малювати, раптом навчиться писати красиві палички і букви тільки через те, що стане старше і піде в школу

У нас в групі часто бувають діти зі слабкою моторикою, яким складно тримати олівець. Ми спеціально для них тримаємо товсті тригранні олівці 4в або як мінімум 2в. Можна писати м’якими фломастерами, пензликами, восковою крейдою.

Деякі вчителі в такій ситуації дають тонкий твердий олівець, мовляв, нехай потрудиться, щоб лінію було видно. Це часто призводить до того, що діти ще сильніше напружуються, стискаючи олівець, і набагато швидше втомлюються. Ми радимо, навпаки, давати такі матеріали, якими малювати легко і приємно, а результат було видно відразу.

Багатьом дітям подобається писати крейдою на асфальті, писати соком ягід на великих аркушах, грати з манкою або піною і писати по ним букви.

Дітям, у яких рука швидко втомлюється від письма, важливо поступово додавати навантаження. Чим більше вони втомилися, тим гірше тримають олівець. З іншого боку, якщо дитина не любить і не вміє писати в 4-5 років, і не може написати своє ім’я, то іноді батьки вважають, що треба просто почекати — саме стане краще. А потім-бах – і перший клас, і відразу треба багато писати від руки, причому на всіх предметах-російською, на математиці, і потім ще домашні завдання! батьки раптом схаменуться, починають наполягати на красивому почерку, діти засмучуються, відмовляються, зляться. Це не найприємніший для всіх сценарій, прямо скажемо.

Ми зазвичай починаємо з того, що просимо в 4-5 років підписувати ім’я на картинках, потім — ім’я і назва, потім кличемо дитину, щоб він допоміг нам написати список покупок, список гостей, рецепт пирога. Граємо в домальовки, де годиться будь-яка смішна закорючка. Придумуємо найрізноманітніші ігри з буквами, поступово додаючи різні письмові варіанти словесних ігор.

Дитині складно писати маленькими літерами

Якщо ми бачимо, що у дитини не виходить провести рівну лінію, не виходить намалювати або акуратно зафарбувати, не виходять кружечки, лінія тремтить — треба починати з дуже великих зразків. Не варто намагатися написати дрібні літери, втискуючи їх на вузькі лінієчки.

Зробіть навпаки: беріть величезний аркуш і пишіть букву на ньому. Можна взяти лист а4 і вкласти його в прозору папку-файл, або заламінувати листи з великими літерами — по одній букві на цілий лист. А потім по прозорому пишемо маркером для дошки.

В такому випадку ми закріплюємо моторний образ букви, але при цьому не впираємося в проблеми з дрібною моторикою. Можна писати гігантські букви палицею на піску, губкою на стіні у ванній, крейдою на асфальті. Що, як показує мій досвід, не дуже допомагає-штрихування і гра з дрібним лего.

Батьки часто дивуються: мовляв, як же може бути погана моторика, він же годинами в лего грає!

На жаль. Для лего потрібні зовсім інші рухи, не такі, як для письма. І вміння з’єднувати кубики і цеглинки ніяк не допомагає плавним координованим рухам, які потрібні для великих букв.

Моя знайома, мама дев’яти дітей олеся ліхунова, розповідала, як вона всіх своїх дітей вчила писати: починали вони не з букв, а самих різних ігор з глиною і пластиліном, щоб у дитини була хороша моторика, окомір, і хороша координація очей-рука. Після цього брали великий лист і на весь лист малювали одну букву. Одну, величезну! спершу мама малює, а дитина цю букву обводить пальцем. Потім пробує написати фломастером. І найкрасивішу з п’яти спроб показують всім домочадцям і хваляться: «дивіться, наш петя-то який! ніхто його не вчив прописним буквах, а він сьогодні он яку ” а ” красиву написав!»

В ідеалі-зробити першокласникам, яким складно писати маленькі літери, зошит з широких лінійок. Можна подарувати вчителю, який буде вести заняття у першокласників, стопку паперу з великими лінійками. Якщо ми хочемо, щоб у дитини сформувався образ букви, то корисно писати кожну букву самими різними способами:

  • рукою в повітрі
  • губкою по стіні ванної
  • крейдою на асфальті
  • бризкалкою по піску або по тротуару
  • кольоровою водою по снігу
  • пензликом на великому аркуші
  • пальцем або всією долонькою – по глині, манці, піску або піні для гоління.

Корисно викладати букви з паличок, з пластилінових ковбасок, з шнурочків, з гайок і деталей конструктора.

Обводити букви по пунктиру не так корисно, а ось навколо букви-зразка малювати сімейство схожих букв-діток — добре і корисно.

А ще можна робити букви-матрьошки різного розміру, одну всередині іншої, або малювати букви на гірці і під горою, розкресливши лист по діагоналі.

Дитина вміє писати букви, але вони виходять “неправильні”

Трапляється, що у дитини образ букви сформований не дуже точно, і він не розуміє, якої ширини, висоти треба написати букву, щоб вийшло красиво. Або просто не пам’ятає, в який бік хвостик у б або д, або плутає письмові букви ч і ц.в такому випадку корисно одну і ту ж букву малювати крейдою, викладати з рахункових паличок, з жмені рисинок або квасолин, з пластилінових ковбасок. Важливо використовувати різні матеріали, щоб можна було легко змінити пропорції букви, і подивитися, чи стало краще. Можна малювати лінію, на якій ми малюємо букви, не пряму, а вигнуту, щоб «букви йшли по горах», і тоді не страшно, що одна буква нахилилася вправо, інша зігнулася — так навіть смішніше. Взагалі, чим більше гри і сміху буде в ваших заняттях, тим краще!

Дитина відволікається і плутає букви

Мій брат в першому класі писав» перше дівраля “замість ” лютого”, тому що плутав букви, і не любив прописи. І писав він це злощасне “девраля” весь місяць, і в класі, і в домашній роботі. У такій ситуації добре працюють різні ігри на увагу: наприклад, знайти всі письмові літери «д» серед письмових букв «в», «ф» і «б».

Можна робити кожен день невеликі завдання типу коректурної проби – на увагу і акуратність. Можна складати смішні фрази, в яких всі слова починаються на цю букву: «фіолетовий ліхтар фиркав фіалкам». “добра диня дірявила дуб”»

Дитина забуває, як пишеться і як виглядає та чи інша буква

Деяким дітям складно читати і писати, тому що вони не можуть запам’ятати, як виглядають ті чи інші букви. Дорослі звикли, що цей значок позначає цей звук. А для дітей всі ці значки часто занадто схожі. В такому випадку нам знадобляться абетки в картинках. Це називається “формування асоціації з образом літери”. Ми радимо взяти “абетку” дар’ї герасимової, там в книжці «абетка з перетвореннями» у кожної букви свій образ, і до нього — віршик.

Можна збирати букву а з кавунових насіння, або з кілець апельсина, о — з кілець огірків, п — з паличок, ш — з шишок, ф — з фініків або фісташок, к — з каштанів і тд. Тоді образ букви буде асоціюватися з матеріалом.

Можна згадувати і записувати різні слова, що починаються на цю букву. Малюємо букву ” а ” і навколо неїЗаписуємо і малюємо різні слова, які починаються на цю букву: автобус, арка, акробат, апельсин, кавун. Потім малюємо букву» б ” — і навколо неї з’являються білка, баран, банан, барабан, булка.

Що дітям подобається писати?

За моїми спостереженнями, діти найохочіше пишуть своє ім’я, свої з