Як повість агати крісті врятувала життя реальної дівчинки

98

15 вересня 130 років від дня народження знаменитої англійської письменниці агате крісті. Вона один з найвідоміших у світі авторів детективної прози, а її книги читають так багато, що тиражі поступаються тільки біблії і шекспіру. Через рік після смерті крісті, в 1977 році, її повість допомогла врятувати людину.

У лондонську лікарню у важкому стані надійшла 19-місячна дівчинка з катару. Лікарі не могли зрозуміти, що з нею, поки в справу не вступила медсестра маршу мейтленд, любителька детективів.

Жінка якраз читала повість агати крісті» білий кінь”, де детально описано отруєння талієм — правда, спочатку його симптоми приписуються чорної магії. Медикам складно визначити це отруєння: за основними симптомами (летаргія, оніміння, провали в пам’яті, сліпота, невиразна мова, загальна слабкість) воно нагадує інші хвороби, включаючи енцефаліт, деякі види епілепсії і неврит. Тому при отруєнні талієм лікарі ставляться неправильні первинні діагнози: грип або шлунково-кишкова інфекція.

Я читав одного разу статтю про талієве отруєння. Масові отруєння робітників на якомусь заводі, люди вмирали один за іншим. І лікарі встановлювали, я пам’ятаю, найрізноманітніші причини: і паратиф, і апоплексичні удари, параліч, епілепсія, шлункові захворювання, що завгодно. Симптоми найрізноманітніші: починається з блювоти або з того, що людину всього ломить, болять суглоби — лікарі визначають поліневрит, ревматизм, поліомієліт. Іноді спостерігається сильна пігментація шкіри.

– так ви прямо справжній терапевтичний довідник.

— ще б пак. Начитатися. Так, але є симптом, загальний для всіх випадків. Випадає волосся. Талій у свій час прописували дітям від глистів. Але потім визнали це небезпечним. Іноді його прописують як ліки, але ретельно з’ясовують дозу, вона залежить від ваги пацієнта. Тепер їм труять щурів. Ця отрута не має смаку, легко розчинний, всюди продається. Потрібно лише одне-щоб не запідозрили отруєння.

Уривок з повісті «білий кінь»

Лікарі заплуталися з діагнозом, але коли у дівчинки стали випадати волосся, медсестра зрозуміла, що симптоми її хвороби збігаються з описаними в повісті. Аналіз сечі виявив в сечі дівчинки талій, її вилікували і відправили додому в цілості й схоронності. Випадок описали в медичному журналі british journal of hospital medicine, і особливу подяку висловили покійній крісті.

Письменниця досконально знала отрути: під час першої світової війни вона працювала медсестрою в госпіталі, а потім фармацевтом в аптеці. Це вплинуло на її твори, де описано 83 випадки отруєння. Потім крісті не раз звинувачували в тому, що саме вона «популяризувала» таллій, підказавши цей спосіб вбивства справжнім злочинцям.

Сульфат талію безбарвний, несмачний, легко розчиняється у воді, і при цьому чайна ложка речовини може бути смертельною — тобто це майже ідеальний високотоксичний отрута. За розміром атомів талій дуже схожий на іони калію-елемента, незамінного для організму людини. Тому талій не зустрічає на своєму шляху опору, замінює потрібні людині іони калію на свої і повністю виводить з ладу нервову систему.

Солі талію традиційно використовували, щоб труїти гризунів і комах, і часом вони потрапляли в їжу для людей. А ще в кінці 19 століття на основі сульфату талію почали робити креми для депіляції. Потім отрута використовувалася як засіб від стригучого лишаю: він сприяв випаданню волосся, полегшуючи лікування.

Колись вважалося, що від отруєння солями талію не можна врятувати, але потім німецький фармаколог виявив протиотруту — пігмент берлінська блакить, одержуваний з ферроцианида калію. Ця железизстая сіль пов’язує радіоактивні нукліди і перешкоджає їх всмоктуванню.

У випадку з дівчинкою з катару лікарі з’ясували, що її батьки намагалися вивести з дому тарганів. Ще одне відоме отруєння талієм сталося через 10 років. У 1987 році в гайані 44 людини померли від молока корів, які поїли отруйної кормової патоки: рослини отруїли солями талію, щоб убити очеретяних щурів.

У 1977 році отруєння талієм сталося в срср. Справу розслідував слідчий ямпольський, який прочитав практично всі видані книги агати крісті. Він першим зрозумів причину отруєння, а винуватця подій дмитра фарафонова згодом засудили до розстрілу.

У 2006 році англомовний журнал new scientist заявив, що талієм отруїли вчених-дисидентів в іраку: нібито це була улюблена отрута саддама хусейна, яку він наказував підсипати своїм ворогам.