Як можна залишитися без грошей в Європі (6 фото + текст)

309

Російські туристи, які приїжджають подивитися Європу, думають, що вони потрапляють в інший світ, де зовсім немає злодіїв, жебраків і шахраїв, однак, це далеко не так. Ймовірність того, що ви їх зустрінете, може і не так велика, як в інших країнах, але тут і без них вистачає способів, завдяки яким вас можуть залишити без грошей. Деякі з таких способів ми зібрали в цьому пості.

Плата за обслуговування в ресторанах

В Італії, так і взагалі в Європі, в кафе і ресторанах не прийняті чайові, а плата за обслуговування. Зазвичай вона фіксована (1,5-2 євро з людини), іноді — у відсотках (10 або 15). І тільки у Венеції ми зіткнулися з одночасно двома платами: за обслуговування (5 євро — столик) + обов’язкові чайові (10 відсотків). Разом ми заплатили майже 9 євро за право поїсти лазанью і випити кави, які, до речі, коштували менше, ніж горезвісний збір.

Як не попастися?

Загальне правило просте: якщо столик без скатертини (якою б клейончатій, брудної і пропаленій вона не була) — плати за обслуговування немає. Якщо скатертина є (навіть клейонка) — з вас візьмуть, але скільки, завжди можна уточнити на вході. Крім того, не забувайте питати, чи візьмуть з вас гроші за хліб, який стоїть на столі, або, наприклад, посипання сиром, яку принесли до пасти.

Квитки у громадському транспорті

У багатьох європейських країнах, на відміну від Росії, на вході у громадський транспорт немає турнікетів. Наприклад, у Берліні ви спокійно можете увійти без квитка у вагон, але там вас, цілком можливо, зустріне суворий контролер. Від нього ви дізнаєтеся, що на кожній станції є пара-трійка жовтих коробочок, в які потрібно було вставити квиток для постановки дати і часу перед тим, як сідати в поїзд.
В Відні і Будапешті компостери або валідатори стоять на вході, так що не помітити їх важко. А ось у Венеції апарати, до яких потрібно перед входом докласти квиток на вапоретто, взагалі винесені за межі плавучої станції.
Саме там, в місті гондол і каналів, я вперше потрапила на штраф. Потім спеціально сфотографувала місце, де мав висіти валідатор на зупинці, де з нас взяли 52 євро за дійсний, але не пробитий квиток — апарат був вирваний з коренем. Але ви повинні пам’ятати, що якщо валідатора немає — це не означає, що вам пробачать непробитий квиток.

Як не попастися?

Шукати очима валідатор в будь-якому транспорті та пам’ятати, що його може не бути всередині. Наприклад, у Берліні прокомпостувати квиток можна тільки на платформі. А на вапоретто у Венеції — до входу на плавучу станцію. Якщо ви вже опинилися в такій ситуації, сміливо робіть вигляд, що не знаєте англійської мови. У більшості випадків ніхто не стане шукати перекладача, щоб взяти штраф з туриста, який квиток все-таки купив.

Апарати з продажу квитків не дають здачі

В європейських автобусах і трамваях, на відміну від метро, квиток найчастіше можна купити всередині прямо на ходу. Для цього встановлені спеціальні апарати, що пробивають чеки на одну поїздку. На жаль, більшість з них не дають здачі, про що туристи часто не здогадуються. І замість того, щоб заплатити 1 євро 10 центів за квиток, вставляють монетку в 2 євро, а потім марно чекають свої копієчки, практично сравнявшиеся з вартістю проїзду.

Як не попастися?

Купувати квитки заздалегідь (вони продаються в тютюнових крамницях або кіосках газет і журналів, а-ля російська «Союздрук») або готувати дрібні монетки так, щоб дати апарату без здачі, скільки б не коштував квиток (крок — 10 центів).

Квитки на поїзд

Ще одна причина непередбачених витрат туристів — штраф за непрокомпостированный квиток на поїзд або покупка нових квитків у разі запізнення. Росіяни звикли, що у нас на конкретний поїзд купується конкретний квиток та його, відповідно, не потрібно компостувати. В Європі ж квитки на регіональні поїзди (тобто, по суті, аналоги наших приміських електричок, наприклад з Верони в Венеції або з Коста-Брави в Барселону) зазвичай універсальні і дійсні кілька місяців після покупки.
Тому навіть якщо ви купили в апараті квиток на конкретний потяг, але при цьому в ньому не зазначені дата відправлення, ні місце посадки, значить, він, швидше за все, дійсний на кілька місяців вперед. Зате його обов’язково потрібно компостувати перед посадкою в поїзд — в самому складі автоматів, ставлять дату і час поїздки на квиток, ви вже не знайдете, а контролер в цьому випадку має повне право взяти з вас штраф.

Як не попастися?

Завжди уважно дивіться, чи є на вашому квитку чітке час відправлення і місце у вагоні. Якщо ні — цей квиток універсальний, він діє на всі поїзди відповідної категорії; так що якщо ви запізнилися, можете сміливо заходити в наступний, тільки не забудьте його прокомпостувати на станції. А ось якщо час або місце посадки у квитку зазначено, значить ви можете поїхати тільки цим конкретним поїздом, але компостувати квиток не потрібно.

Такс-фрі

Одна з неприємних фінансових пасток чекає покупців в аеропорту. Росіяни вже встигли звикнути, що за всі свої покупки вони на виїзді з країни отримають повернення податку, якщо, звичайно, оформлять відповідний чек на касі. Зазвичай так і відбувається: ви ставите друк на митниці, йдете в касу, і на покупки в дьюті-фрі у вас з’являється додаткова сума готівкою. Але деякі аеропорти практикують інший формат: після постановки штампа вам повідомляють, що повернення в повній мірі проводиться тільки на банківську картку, а якщо ви не довіряєте фірмі і хочете отримати свої кошти вже зараз, то йдіть в офіс обміну валюти.
В євро вам там видати повернення податку не можуть, зате з задоволенням заплатять в рублях, після того, як проведуть конвертацію за своїм курсом і ще комісію візьмуть. Так в аеропорту Верони замість 145 євро податку мені повернули 6 тисяч рублів, причому без всяких сотень і копійок — підрахувати, скільки точно вона мені повинна, касир полінувалася. Навіть по самому скромному курсом на той момент я повинна була отримати не менше 7500 рублів.

Як не попастися?

Заповнюйте заздалегідь у квитанції розділ для повернення на кредитну карту, але не ставте галочку про те, що хочете отримати податок саме так. Тоді в аеропорту ви зможете швидко вирішити, як буде вигідніше одержати гроші: на місці або через 5 днів в електронному вигляді. І ніяких нервів на вильоті — ви просто ставите галочку у відповідному полі і розписуєтеся.

Вуличні петиції

У багатьох європейських країнах, наприклад у тій же Італії і Франції, туристам підходять на вулиці з пропозицією підписати якусь петицію. Цілі збирачі підписів зазвичай переслідують благі, наприклад захист навколишнього середовища або підвищення якості освіти. Ось тільки після того, як ви підтримаєте нібито місцевих «зелених», з вас можуть попросити символічну пожертву в пару євро, а якщо відмовитеся — закотити істерику, що з-за цього доведеться переробляти весь підписний лист.
Насправді ці люди — зовсім не політичні активісти, а звичайні шахраї, які таким чином виманюють гроші у довірливих туристів.

Як не попастися?

Ввічливо повідомте, що ви не знаєте місцевої мови і не можете підписувати документ, не розуміючи, про що в ньому йдеться насправді.

Звідси