Як лідер румунії надихнувся північною кореєю і побудував самий величезний палац

76

Однак натхнення навряд чи здобуло любов у народу: палац бухареста місцеві жителі не дуже люблять. У центрі румунської столиці височить будівля, яку неможливо не помітити ― – це величезний палац парламенту. Він став одним з найдорожчих і екстравагантних проектів минулого століття, але місцеві жителі досі ставляться до нього неоднозначно. Цей грандіозний проект зажадав величезної кількості грошей, в результаті перетворився на довгобуд, досі не закінчений і частково порожній.

Натхненний північною кореєю

Палац парламенту західні змі сьогодні називають пам’ятником манії величі ніколає чаушеску. Будівля була побудована за часів соціалістичного минулого румунії, і чаушеску переслідував ідею зробити найграндіознішу на планеті будівлю. Власне, йому це вдалося: донині палац парламенту знаходиться в книзі рекордів гіннесса як найважча будівля в світі. Також це одне з найбільших адміністративних будівель планети, і його за своєю площею випередив тільки пентагон. А ще це найдорожча адміністративна споруда: на його будівництво пішло 4 мільярди доларів.

фото: nico trinkhaus/flickr.com

Так що ж послужило джерелом натхнення для чаушеску створити «саме-саме» будівля? музою виявилася поїздка в північну корею. У 1970-х роках він побував у пхеньяні і був в захваті від того, як кім ір сен відбудував місто. Так у румунського лідера і виникла ідея побудувати найрозкішніший палац, який би виконував всі адміністративні функції соціалістичної держави, а також став би резиденцією для самого чаушеску. Будинок народу-саме так в соціалістичному минулому називався палац парламенту. І неодмінно зробити його найграндіознішою спорудою, яка б символізувала всю міць і силу соціалізму.

Попрощайтеся з історичним центром

Однак для такого грандіозного проекту потрібно було місце, і чаушеску підсобила стихія. У 1977 році в румунії стався сильний землетрус, який зруйнував бухарест. Глава держави вирішив відновлювати не все місто, а знести п’яту частину історичного центру столиці: саме тут і височіє сьогодні палац парламенту. Колись на цьому місці знаходився історичний квартал, де стояли близько тридцяти старовинних церков і синагог: все це зрівняли з землею.

фото: dennis jarvis/flickr.com

У чаушеску було своє уявлення, як повинна виглядати столиця держави: в соцреалістичному і неокласичному архітектурному стилі. До речі, багато столиці мріяли перебудувати, в тому числі і москву: ми якось розповідали про амбітні проекти, які так і не були реалізовані.

Грандіозне будівництво

Однак будівництво такого величезного об’єкта вимагало не менше величезних зусиль. У будівництві брали участь від 20 тис.до 100 тис. Робітників, і будівництво не припинялося 24 години на добу і сім днів на тиждень. Будівництво було розпочато в 1984 році, але коли соціалістичний режим упав, будинок так і не був закінчений.

фото: matt kieffer / flickr. Com

Будинок народу, як називав його уряд, став справжньою ганьбою для жителів бухареста. На його будівництво пішов п’ятирічний бюджет бухареста, і таких грошей у румунії не було. Тому чаушеску взяв зовнішній борг, а гасив його він, продаючи все, що виробляли румуни: від продукції сільського господарства до промислових товарів. Це не могло не мати наслідків: в країні впав рівень життя, почався голод.

Незважаючи на всі ці проблеми, проект народного дому все ж продовжили будувати після розстрілу румунського лідера. 12-поверхова будівля вийшло просто колосальних розмірів: в довжину воно розтягнулося на 240 метрів, а в ширину ― на 270 метрів. Є тут і підземні рівні – їх цілих вісім. На самому нижньому рівні розташований бункер, який повинен був стати укриттям для сім’ї чаушеску в разі ядерної атаки.

одна з 480 люстр палацу, на які пішли тонни кришталю. Фото: anders sandberg/flickr.com

Площа цієї споруди вийшла 365 тис. Кв. Метрів: це більше тисячі кімнат, облицьованих мільйоном кубометрів мармуру і деревини. На жаль, введення в експлуатацію свого архітектурного дітища чаушеску так і не побачив: в 1989 році в румунії відбулася революція, лідер втік з країни, а пізніше був страчений. Будівлю завершили через кілька років, і воно з народного дому перетворилося на палац парламенту. Все ж завершили палац не повністю: в частині приміщень так і не закінчено ремонт, і 70% будівлі продовжує пустувати. На решту 30% розташований музей сучасного мистецтва, а також тут засідають сенат і палата депутатів.

фото: dennis jarvis/flickr.com

Палац і сьогодні досить складно утримувати, так як електрики та опалення, які використовується в будівлі, вистачило б на енергозбереження середнього міста. В цілому на утримання цієї будівлі з румунського бюджету йде 6 млн доларів на рік. У будівлі політики навіть пропонували відкрити торгово-розважальний комплекс. Правда, після цю пропозицію назвали жартом, так що ніхто не сприйняв його всерйоз.

Незважаючи на все це, палац парламенту і сьогодні вважається однією з головних визначних пам’яток румунії, а бухарест, до речі, давно став одним з найдешевших міст європи для подорожей: про нього та інших дешевих європейських містах ви можете дізнатися в іншому нашому матеріалі .