«Я вітався з Усамою бен Ладеном»: Чому США звільнили таліба?

262


У США звільнили засудженого в 2002 році «американського таліба» Джона Уокера Лінда. Визнає США «Талібан»?
Автор:
Гасанов Камран
У США умовно-достроково за хорошу поведінку випустили з в’язниці колишнього члена «Талібану» (рух, заборонені в Росії). 38-річного Джона Уокера Лінда посадили в 2002 році терміном на 20 років.
Зустрічався з Усамою бен Ладеном
Лінд народився в Каліфорнії в сім’ї католика і буддистки. В юності він прочитав «Автобіографію Малкольма Ікса» — книгу афроамериканського мусульманського духовного лідера, — прийняв іслам і виїхав на Близький Схід, щоб вивчати цю релігію і арабська мова.
Спочатку Лінд поїхав в Пакистан, де в 2000 році приєднався до «талібану». Потім разом з ними він відправився в Афганістан на війну проти підтримуваного США «Північного альянсу». В Афганістані Лінд пройшов підготовку в таборі «Аль-Каїди» (заборонена в Росії) і навіть зустрічався з «терористом номер один» Усамою бен Ладеном. Хоча згодом він стверджував, що не підтримував атаки 11 вересня, а війну в Афганістані вважав своїм обов’язком.
У листопаді 2001 року після бою талібів проти «Північного альянсу» американець потрапив у полон і був поміщений у фортецю Калу-і Джанго. Коли полонених почали допитувати «црушники», в’язні повстали. У сутичці було вбито сотні бойовиків, але Лінд вижив і був повторно поміщений під варту.
Треба сказати, що звільнення «американського таліба» викликало шквал обурення в США. Газета The New York Times пише, що той факт, що Лінд приєднався до організації, укрывавшей виконавців терактів 11 вересня, «шокував націю».
«Я здоровался с Усамой бен Ладеном»: Почему США освободили талиба? геополитика,игил
М. Помпео..
Держсекретар Майк Помпео назвав рішення суду «незбагненним» і викликає «глибоку тривогу».
Сигнал «Талібану»?
Історія Лінда може здатися приватної. Чоловік відбув у в’язниці 17 років, і його просто випустили достроково. Однак якщо подивитися на нинішню політику США щодо Афганістану, то може скластися враження, що Вашингтон посилає «Талібану» сигнал. Обурення Помпео — це не протест, а спроба заспокоїти населення, обуреного статтями провідних газет про ненависному «Талібані», укрывавшем вбивць 3000 американців.
Експерт Російської ради з міжнародних справ (РСМД) Георгій Асатрян відзначає, що США почали зближуватися з «Талібаном» ще кілька років тому.
Інтенсивні кроки почали вживатися з лютого 2018 року, коли стартувала стратегія переговорів та інтеграції “Талібану” в політичне життя Афганістану. США зближуються якщо не з поміркованими талібами — багатьом не подобається це слово, — то з прагматичними талібами. Штати працюють дуже активно: однією рукою воюють з талібами, інший — зближуються з прагматиками з числа молодих талібів, які не брали участь у війнах (з американцями — прим. Царгород),
— розповів він в інтерв’ю Цесарограда.
«Я здоровался с Усамой бен Ладеном»: Почему США освободили талиба? геополитика,игил
.
США роблять спроби легалізації «Талібану» і вустами ряду експертів, які консультують Держдеп, Пентагон і ЦРУ, озвучували такий намір, зауважив Асатрян.
Росія — посередник між США і талібами
1 травня в Катарі США провели шостий раунд переговорів з представниками «Талібану». Вони знову виявилися провальними, тому що Вашингтон не зміг домогтися від повстанців чіткого формулювання, кого слід вважати терористами. Зі свого боку талібів не влаштовує, що американці не можуть визначитися з точною датою виведення своїх військ з Афганістану. 12 березня вони підготували проект угоди, де йдеться про евакуацію ЗС США та готовності талібів перервати контакти з «Аль-Каїдою».
«При Замире Кабулове політика Росії почала активізуватися. І новий посол Росії в Афганістані непогано себе проявляє. В цілому Москві потрібно вести активну політику, грати на всіх дошках, розмовляти з різними силами і з талібами, і з урядом, — продовжувати проводити конференції, виступати посередником між США і талібами», — вважає Асатрян.
Він звернув увагу на те, що у Росії є партнерські відносини з усіма країнами, так чи інакше втягнуті в афганська криза, включаючи Пакистан, Індію, Іран, Саудівську Аравію, Катар, республіки Середньої Азії і Туреччини.
Росія — єдиний гравець, який спілкується з усіма. Це дуже великий плюс і дуже серйозна конкурентна перевага,
— сказав сходознавець.
5-6 лютого в Москві відбулася межафганская конференція, яку відвідали і таліби. Хоча офіційно Росія ще не визнала повстанців, але на рівні представника президента Росії з Афганістану Заміра Кабулова підтримуються активні контакти з ісламським рухом. Росія бачить в «Талібані» союзника в боротьбі з розширює вплив в Афганістані «Ісламською державою» (заборонено в Росії). ИГИЛ загрожує країнам Середньої Азії — з ними у Росії безвізовий режим. На зустрічі в Сочі Майк Помпео запропонував Росії спільно працювати над врегулюванням ситуації в Афганістані. І Кабулов днями заявив, що Москва може стати посередником на переговорах США і руху талібан.
«Я здоровался с Усамой бен Ладеном»: Почему США освободили талиба? геополитика,игил
.
Після військової операції США в 2001 році таліби втратили владу в Афганістані. Але сьогодні вони знову контролюють більше половини території країни. Без участі руху, що представляє найчисельнішу етнічну групу в країні (пуштуни), афганське врегулювання приречене на провал. Розуміють це США роблять все, щоб знайти точки дотику з «Талібаном», хоча нещодавно звинувачували Росію в змові з ним.