Виявлено сліди вулканічної активності місяця всього два мільярди років тому

69

Те, що на місяці, ймовірно, вивергалися вулкани, відомо давно. Однак вважалося, що це відбувалося 2,8-2,9 мільярда років тому. Є, правда, думка, що вулкани супутника землі були «живі» ще один мільярд років тому, але стовідсоткових доказів цьому немає.

Вчені з китайської академії наук і університету сунь ятсена (китай) проаналізували 47 зразків реголіту, доставленого на землю апаратом «чан’е-5» в грудні минулого року, і прийшли до висновку, що правда, як водиться, може бути десь посередині. Робота опублікована в журналі nature.

Місячний базальт, згідно з їх радіометричним датуванням, сформувався близько 2,03 мільярда років тому. Значить, в той час супутник нашої планети був вулканічно активним, тобто вулкани на ньому вивергалися на 800-900 мільйонів років пізніше, ніж вважалося.

” це наймолодший вік кристалізації, коли-небудь зареєстрований для місячних базальтових порід радіометричними вимірами, що розширює діапазон радіоізотопних віків місячних базальтів на 800-900 мільйонів років, – заявив один з авторів статті лі чунлай, дослідник з національної астрономічної обсерваторії китайської академії наук. – наше дослідження надає перший переконливий доказ того, що магматична активність на місяці зберігалася принаймні два мільярди років тому».

Крім того, вчені змогли показати, що зразки реголіту, доставлені попередніми американськими місячними місіями, створені з магми, багатої унікальним складом калію, рідкоземельних елементів і фосфору. Такий тип базальту, як припускають дослідники, грав ключову роль в магматичної еволюції місяця.