Вчені тпу виграли російсько-німецькі гранти на пошук дибаріонів і створення нових сплавів для імплантатів

75

Дві наукові групи томського політехнічного університету перемогли в спільному грантовому конкурсі російського наукового фонду (рнф) і німецького науково-дослідного співтовариства (dfg). За підтримки двох фондів вчені вузу проведуть експерименти для підтвердження або спростування існування гіпотетичних частинок дибаріонів, а також розроблятимуть нові сплави на основі титану для кісткових імплантатів. Обидва проекти тпу отримали підтримку на три роки, сума грантів становить 6 млн рублів на рік.

Проект з пошуку частинок дибаріонів очолює професор дослідницької школи фізики високоенергетичних процесів тпу олександр фікс.

” на відміну від відомих нам частинок матерії нуклонів, які складаються з трьох валентних кварків, дибаріони — це шестикваркові об’єкти. Незважаючи на те, що сучасна фізика частинок не забороняє їх існування, поки немає явних вказівок на те, що такі частинки утворюються. Винятком є лише експеримент 2014 року на протонному прискорювачі в юліхе (німеччина), де, як вважається, був виявлений дибаріон з масою 2380 мев. Наш проект передбачає проведення експерименту на прискорювачі з поляризованим фотонним пучком високої інтенсивності. Ми сподіваємося, що експеримент або підтвердить результат 2014-го, або додасть істотну частку скепсису в ідею про існування дібаріонів, якщо нічого не буде знайдено», — пояснює професор олександр фікс .

Планується, що експеримент пройде в 2022-23 роках на прискорювачі інституту ядерної фізики університету міста майнц (німеччина).

Колектив під керівництвом марії сурменєвої, провідного наукового співробітника центру ” фізичне матеріалознавство та композитні матеріали» тпу, разом з колегами з німеччини вирішуватиме проблему «розхитування металевих імплантатів». Партнер томських вчених за цим проектом-дослідники університету дуйсбурга-ессена.

” розхитування кісткових металевих імплантів на основі титану і його сплавів призводить до руйнування здорової кісткової тканини. Це відбувається через істотну різницю модуля юнга і жорсткості кісткової тканини і імплантованого вироби. Ми ставимо собі за мету розробити нові сплави на основі титану з» настроюється ” модулем юнга. Німецька наукова група на чолі з професором маттіасом еппле, а він світова величина в галузі медичного матеріалознавства та хімії, буде відповідати за біологічну частину проекту, за дослідження біологічної сумісності сплавів», — говорить марія сурменева .

18.10.2021