Унікальна битва, в якій билися … бджоли

239

Влітку 1914 року почалася Перша світова війна. Конфлікт поширився не тільки на Європу, але і на колонії держав-учасників. Одним з перших великих боїв у Східній Африці, де пролягали кордони британських і німецьких володінь, стала битва за Тангу.

Ілюстрація до книги Карла Беккера. Атака африканських колоністів за підтримки німецької армії
Останнє попередження
Містечко, що лежить на узбережжі Індійського океану, належав Німеччині. Розвинена інфраструктура, облаштований порт, а головне — залізниця, йде углиб континенту, робили Тангу дуже ласим шматочком для Британії. Англійці вирішили висадити морський десант і прибрати Тангу до рук.
Британці по-джентльменськи завчасно попередили свого ворога. Англійський крейсер підійшов до Танге вранці 2 листопада 1914 року, капітан запропонував гарнізон капітулювати, давши час на роздуми. Німці загрозу проігнорували, їх противники почали готувати штурм.
Підготовка до бою
Два дні допитливі англійці витратили на пошуки підводних мін, а також транспортування і висадку своїх військ на узбережжі. Міни не знайшли, а за цей час командувач військами Німеччини у Східній Африці, Пауль Еміль фон Леттов-Форбек, встиг перекинути в Тангу підкріплення.
Уникальная битва, в которой сражались ... пчёлы история,первая мировая война
Н. Нвак. Пауль Еміль фон Леттов-Форбек
Слід зазначити, що Леттов-Форбек отримав від начальства наказ не вживати активних бойових дій, оскільки сили німецької армії в регіоні були невеликі. Однак бравий вояк не втримався і, всупереч розпорядженню, надіслав в Тангу кілька загонів, збільшивши кількість захисників міста до тисячі чоловік.
Німецьке військо практично цілком складалося з аскарі (африканських солдатів), якими керували німецькі офіцери, і незначної кількості колоністів-добровольців. Варто визнати, що аскарі, набрані з корінного населення, пройшли відмінну підготовку і чудово вміли поводитися зі зброєю.
Уникальная битва, в которой сражались ... пчёлы история,первая мировая война
Загін аскарі
Штурм Тангі
До обіду 4 листопада 1914 року британці нарешті зайняли вихідні позиції й рушили на штурм. Експедиційний корпус під командуванням Артура Ейткена налічував 8 тисяч осіб. Англійці атакували відразу з двох напрямків: одна група попрямувала порт, інша — на східну околицю міста.
Однак, незважаючи на величезну кількісну перевагу британців, їх наступ захлинулося з самого початку. Відносних успіхів вдалося досягти лише бійцям 2-го Північно-ланкаширского полку за підтримки Кашмірського піхотного полку. Вони прорвалися в Тангу з боку порту, захопили кілька будинків і навіть підняли переможний прапор, але далі не пройшли.
Уникальная битва, в которой сражались ... пчёлы история,первая мировая война
Ілюстрація до книги Карла Беккера. Війська Німеччини в битві
У другої групи військ, що заходить з боку східної пальмової гаю, все було набагато сумніше. Бійці 63-го Паламкоттского легкопехотного полку майже відразу потрапили під щільний вогонь добре окопалися аскарі і втратили майже сотню осіб.
Запеклий опір німців і великі втрати призвели індійський контингент британської армії в зневіру. Не занадто дисциплінована 27-я Бангалорська бригада почала відступати, до неї приєднався 13-й полк раждпутов.
Уникальная битва, в которой сражались ... пчёлы история,первая мировая война
Індійські кавалеристи
Бджолина атака
З 98-м піхотним полком британців і зовсім сталося неймовірне. Стрілянина і пожвавлення, що виникли в пальмової гаю, розтривожили кілька вуликів лютих африканських бджіл. Розлючені комахи накинулися на порушників спокою, звернувши ряди наступаючих у втечу.
Хоча противникам теж дісталося від лютих бджіл, англійці, виправдовуючи поразку, звалили всю провину на ворога, звинувативши німців в установці пасток-перетяжок, які пошкодили вулики і розлютували диких бджіл. З-за несподіваного участі в конфлікті третьої сторони його охрестили «Бджолиним побоїщем».
Британське поразку
До вечора 4 листопада, фон Леттов-Форбек залізницею підтягнув до Танге свій останній резерв і остаточно відбив наступ британців.
В бою англійці втратили убитими і пораненими, як мінімум, 800 бійців, а німці — всього 150. На Артура Ейткена, командувача британцями, розгром справив гнітюче враження, і від подальших бойових дій він відмовився. Вже вночі відбулися загарбники занурилися на транспортні кораблі, навіть не забравши озброєння і боєприпаси.
Уникальная битва, в которой сражались ... пчёлы история,первая мировая война
Артур Ейткен
Вранці 5 листопада 1914 року британський парламентар прибув в Тангу. З істинно джентльменським благородством, він передав вибачення Ейткена за обстріл міського шпиталю і залишив запас ліків для лікування поранених. Медична допомога була надана всім нужденним — і друзям, і ворогам.