Три головні помилки Сталіна, які призвели до розпаду СРСР та соцтабору

243


Діяльність Сталіна підтримує до 80% населення Росії. Але разом з усіма перемогами та звершеннями він зробив кілька помилок, які призвели до розпаду соціалістичного табору та Радянського Союзу на рубежі 1990-х років.
Ремарка. Я не засуджую і не виправдовую Сталіна. Він – це моя історія, історія моєї країни. І я приймаю її такою, як вона є, і не засуджую нікого. Але це не віднімає у мене права розбиратися в історичних подіях і помилки. Щоб вони не повторилися в майбутньому.
Помилки Сталіна, привели до розпаду соцтабору і СРСР
Помилка Сталіна №1. Федеративна держава
Як писав у своїй книзі «Інший Сталін» історик Юрій Жуков, в Радянській Росії була можливість ще при Леніні включити до свого складу інші республіки і залишитися унітарною державою. Як Російська Імперія.
Але Ленін пішов по іншому шляху. Він створив федеративна держава, виділивши окремі території в союзні республіки. Вже тоді Сталін був проти цього, але Ленін його не послухав.
Так от, Сталін після 1924 року або після 1945 року замість українізації України міг провести реформу СРСР. І створити унітарну країну РССР (аналог РРФСР, тільки без слова «федеративна). Куди включив би всі республіки Радянського Союзу.
У цьому випадку у 1989-1991 роках були б всі підстави відмовити у виході зі складу РССР республікам Прибалтики, Закавказзя, Середньої Азії та Україні з Білорусією. Тому що це були губернії, області або краю, але не республіки.
Але Сталін не зробив цього. Що дивно, оскільки як переможець у ВВВ він міг собі дозволити зробити такий акт, незважаючи на думку Заходу.
Пояснюється все просто. Сталін не хотів це робити із-за того, що СРСР потрібні були голоси в ООН. А УРСР і БРСР як з-засновники ООН мали в ній окремі голоси, так само як і весь СРСР. Тобто, по суті, СРСР мав 3 голоси в цій організації замість одного, як у інших країн (хоча претендував на всі 15 голосів).
Більше того, щоб отримати більше голосів в ООН, Сталін навпаки, спробував дати республікам СРСР ще більше прав:
28 січня 1944 р. відбувся Пленум ЦК ВКП(б), на якому було прийнято рішення щодо розширення прав союзних республік у сфері оборони та зовнішньої політики.
Таким чином, Сталін зміцнив федералізацію ледь не до рівня конфедерації і тим заклав основи для ймовірного розпаду СРСР в майбутньому.
Помилка Сталіна №2. Відмова у прийомі нових членів в СРСР призвела до розпаду соцтабору
З тієї ж причини, що і федералізація Росії, Сталін не став приймати до складу СРСР держави Східної Європи, які звільнила Радянська армія від Вермахту. Тобто, він хотів, щоб ці країни залишалися у складі соцтабору, але при цьому мали окремі голоси в ООН.
А адже якби після 1945 року Сталін провів реформу СРСР, створив унітарну РССР, і взяв у неї соціалістичні східноєвропейські держави, то соцтабір міг зберегтися в період 1989-1991 року. Оскільки вийти з унітарної РССР було б проблематично.
Тобто, соцтабір міг зберегтися, якщо б в склад РССР увійшли Болгарія (яка сама подавала заявку на вступ в СРСР), Румунія, Польща, Чехословаччина, Угорщина.
Помилка Сталіна №3. Зміна курсу СРСР після 1953 року
Втім, дві попередні помилки можна було б нівелювати. Якби Сталін, вибрав, підготував і офіційно повідомив про свого наступника на посту Глави СРСР. Та взяти хоча б того ж Берію – можливо, з нього вийшов би хороший керівник.
І курс Сталіна тривав би після 1953 року. І не було б занепаду 1990-х років і сучасних олігархів у Росії.
Але Сталін з-за своєї природної недовірливості, мабуть, побоюючись, що наступник почне створювати інтриги, не зробив цього. Він зробив країну, але нікому її не залишив у 1953 році.
Вірніше, залишив членам Політбюро. Які замість продовження справи Сталіна почали ділити крісла. Що привело до влади Хрущова, який взагалі засудив діяльність Сталіна.
Про те, для чого Хрущов це зробив, і чому не повинен був робити цього ні в якому разі, можна говорити довго. Це – тема для окремої розмови.
Але те, що справа Сталіна було перекреслено і СРСР почав шлях до свого розпаду – для мене майже факт. І створив передумови для цього саме Йосип Віссаріонович. Хоча, природно, сам не бажав цього.
А ви як думаєте, якби Сталін створив РССР і прийняв туди країни Східної Європи, розпалася б ця країна?