Так чи небезпечні піраньї, як про них говорять?

287

Піранья… Назва цієї риби наводить жах на багатьох людей і важко порахувати, скільки фільмів, книг і статей створено про її ненажерливості. А так вона страшна насправді? Насправді жахливість піраньї сильно перебільшена, а джерела чуток ведуть до однієї людини: Теодору Рузвельту.

Після нищівної поразки Вудро Вільсону на президентських виборах в США в 1912 році Теодор Рузвельт відправився в експедицію по незвіданій «Річці сумнівів», яка в подальшому була перейменована в річку Рузвельта, розташованої в глибині басейну Амазонки.
Рузвельт вказує на район, який був досліджений під час наукової експедиції
Так ли опасны пираньи, как о них говорят?   Интересное
Тоді вирушили в експедицію 19 осіб, з яких живими повернулися тільки 16. Практично все, що могло піти не так, пішло не так: хвороби, травми, нестача їжі, виснаження, утоплення, вбивства, усе це і багато іншого сталося під час цієї експедиції. Сам Рузвельт повернувся в США з пошкодженою ногою ледь живим.
Але попри всі ці невдачі, Бразилія була рада візиту. Адже Рузвельт був першим північноамериканським державним діячем, який відвідав джунглі Амазонки, і влада держави всіляко прагнули зробити на високопоставленого гостя і його команду гарне враження, влаштовуючи їм справжні амазонські розваги.
Згідно зі звітом експерта з тропічним рибам і письменника Херберта Р. Аксельрода, місцеві рибалки ізолювали 90 метрів річки Арипуана мережами і тижнями тримали там загнаних у кут сотні піраній. Рузвельту і його супутникам було сказано, що ніхто не повинен входити в річку з-за її лютих мешканців. При цьому, щоб це довести, місцеві жителі навіть притягли і зіштовхнули в річку хвору стару корову. Голодні піраньї швидко попрацювали з нещасним істотою, криваві бризки від якого практично миттєво пофарбували воду в мутно-червоний колір. Через кілька хвилин з води витягли чистий скелет, щоб глядачі змогли його розглянути і оцінити.
Весь цей процес сильно вразив Рузвельта.
Пізніше у своїй книзі про експедиції «Через бразильську пустелю» Рузвельт написав: «Це найлютіша риба у світі. Навіть самі грізні риби, акули або барракуди, зазвичай не нападають на речі менше, ніж вони самі. Але піраньї зазвичай нападають на речі, набагато більші, ніж вони самі».
Експедиція Рузвельта на річці Та Дувида, 27 лютого 1914 рік
Так ли опасны пираньи, как о них говорят?   Интересное
«Їх гострі як бритва зуби мають клиноподібну форму, як у акули, а щелепні м’язи володіють величезною силою. Шаленою лютою хваткою вони пронизують зубами плоть і кістки. Голова з короткою мордою, злісними очима і широко розкритими жорстокими щелепами — втілення зла лютості, і дії риби точно відповідають її зовнішності.»
Так, ніщо з перерахованого вище не говорить про те, що піраньї — милашки: якщо надати їм достатню можливість, вони з радістю відкусять палець або з’їдять людини. Тим не менш, наукове дослідження 2003 року показало, що було дуже мало задокументованих випадків, коли піраньї поїдали людей і, принаймні, три з них сталися після того, як чоловік помер від інших причин, таких як утоплення або серцева недостатність.
У дослідженні також наголошується, що більшість випадків нападу піраній складається лише з одного укусу. У переважній більшості випадків ви можете без особливих проблем швидко плавати в річці з піраньями. Деякі види, особливо краснобрюхие піраньї, можуть проявляти агресію, якщо вони голодні або їх провокувати, але в цілому більшість видів цих риб воліють харчуватися рибою або падаллю, але не плаваючим людиною.
І тим не менш, в наступний раз, коли ви опинитеся в одній водоймі з піраньями, просто не забудьте перерахувати свої пальці.