«Страшенный» Ляльковод, хто тримає в своїх руках Молдавію

210

Президент Фонду захисту національних цінностей журналіст Олександр Малькевич відтепер є персоною нон грата не тільки в США, але і в… Молдови, звідки він був депортований в травні цього року

У зв’язку з цим він почав роботу над черговим документальним циклом «Смугляне-молдавани». Причому допомагають у роботі йому… самі місцеві жителі, надсилають матеріали безпосередньо автору в особисті повідомлення в месенджері Telegram.
Насправді пишуть мені не тільки жителі Молдови, але і… цілі Telegram-канали, тобто їх адміністратори. Наприклад, вийшов на зв’язок молодий, що розвивається канал де-юре невизнаного Придністров’я. Так і називається: «Говорить і показує Придністров’я». І відразу вивалили на мене безліч матеріалів по Володимиру Плахотнюку — головному молдавському олігарху з сумнівною репутацією, пару слів про який я встиг сказати в першій главі свого розслідування.
Кажуть (зокрема, все це є в розслідуванні румунського видання Evenimentul Zilei з посиланням на документи Інтерполу), що він підпорядкував собі систему правосуддя, правові органи і прокуратуру, звинувачується в сумнівних зв’язках з російською мафією і румунськими політиками.
Більше того: Evz.ro пише, що злочинне угруповання, в яку входить Плахотнюк, підозрюється в спробі проникнення в політику ряду держав. Крім того, у статті стверджується, що за Володимиром Плахотнюком спостерігали і британські влади, які виявили ряд документів, які доводять, що саме він був бенефіціаром десятків мільйонів євро з 80% вкрадених з фінансово-банківської системи Молдови.
Молдавські блогери стверджують, що Плахотнюк відомий і своїм сумнівним бізнесом на початку 90-х років минулого століття, коли він «експортував танцівниць за кордон». Як пишуть незалежні молдавські журналісти, всі суди про захист честі та гідності у себе в країні Плахотнюк вигравав.
Влад Плахотнюк займався торгівлею людьми, він був сутенером, отримував гроші від цього бізнесу. На даний момент Влад Плахотнюк прагне стати господарем Республіки Молдова.
За цю заяву суд сектора Рышкань зобов’язав у 2011 році лідера Народного руху по боротьбі з мафією Сергія Мокану виплатити 120 тисяч доларів тодішнього віце-голові Демократичної партії Владу Плахотнюку (з грудня 2016 року він її лідер). Ну а чого ви хотіли? Плахотнюк — серйозна людина і «відповідальний політик». І дуже багата людина.
Журналісти стверджують, що він до цих пір утримує контроль над винними комбінатами Cricova і Milestii mici, найбільшим у країні виробником хліба та хлібобулочних виробів Franzeluta, ТЕЦ-1, ТЕЦ-2, АТ Apa-canal (Водоканал), ДП Moldelectrica, ДП Moldtranselectro (Кишинів), Костештской ГЕС, ДП «Залізниця Молдови», ДП «Вокзали і автостанції», ДП Posta Moldovei, ДП «Радіокомунікації», міжнародним аеропортом Кишинева, аеропортом «Меркулешть», авіакомпанією Air Moldova, авіакомпанією Agroavia, міжнародним виставковим центром «Молдекспо», гостиницой «Кодру», ДП «Палац Республіки». І це, мовляв, тільки короткий список. Хочеться задати питання: а в Молдавії залишився хоч якийсь бізнес ще? Скажімо так, що поза цього списку…
Слухайте, і адже всі знають. Ось, колишній заступник міністра внутрішніх справ країни Геннадій Косован каже:
…свавілля почався навколо відмивання грошей. У 2007 році ми займалися діяльністю однієї злочинного угруповання, яка щодня відмивала в республіці від 8 до 16 мільйонів лей (помножте на 3,5 і отримаєте суму в рублях. — Прим. авт.).
Косовану не вдалося довести розслідування до кінця — він був тяжко поранений під час вибуху гранати.
«Нас усунули від справи. На мене було здійснено напад з використанням гранати, мій колега зазнав переслідувань, проти нього порушили справу і помістили у в’язницю №13. Після цього у 2007 році Плахотнюк запросив мене у свій кабінет і сказав: «Куди ти лізеш? Це мій проект», — стверджує Косован.
При цьому в лютому цього року прес-секретар Демократичної партії Молдови Віталій Гамурарь урочисто заявив, що поширена МВС РФ інформація про причетність лідера Демпартії Володимира Плахотнюка до незаконного виведення з Росії понад 37 мільярдів рублів є… «втручанням у молдавські вибори». Вуаля!
На парламентських виборах 24 лютого 2019 року Плахотнюк був висунутий на посаду депутата не тільки за партійним списком, але і по одномандатному округу №17, який включає в себе населені пункти Ниспорены і Страшены. Переміг, звичайно. В молдавських Telegram-каналах його тепер інакше як «Страшенський Ляльковод» або «Ляльковод з Страшний» не називають.
Ось що пишуть розслідувачі:
З офіційної біографії Влада Плахотнюка можна дізнатися, що в 1991 році він отримав вищу освіту за спеціальністю «інженер» на факультеті «технологія харчової промисловості» Технічного університету Кишинева.
Правда, згідно з твердженням лідера руху «Антимафія» Серджіу Мокану, диплом був куплений. Навіть кримінальну справу було порушено, але «з незрозумілих причин було закрито». В історію про «куплений диплом» повірити неважко. Один з молдавських кабмінів упав під вантажем обвинувачень в адресу його голови Кирила Габурича: виявляється, той придбав нелегально не тільки диплом про вищу, але і свідоцтво про закінчену середню освіту.
Далі Плахотнюк працював у Центрі реабілітації неповнолітніх жертв насильства. Кажуть, що саме серед пацієнтів центру і стоять на обліку неповнолітніх дівчаток з неблагополучних сімей на початку 90-х років вербували сексуальних рабинь для відправки за кордон.
Інша справа, що, коли вже в наші дні солідні ЗМІ (включаючи румунські) спробували перевірити цю інформацію серед своїх джерел безпосередньо в Республіці Молдова, з’ясувався цікавий факт: давати інформацію про Ляльковода бажаючих практично немає. Сьогодні молдавські журналісти і блогери розуміють, що публікація або офіційне підтвердження будь-якого «гарячого» матеріалу про Демократичну партію Молдови і тим більше про Влада Плахотнюка особисто може закінчитися плачевно. Як?
Наприклад, може «порушити» і почати «шити справу» прокуратура. Або, ще гірше, в бій підуть «цуцики» (члени бойового загону під командуванням відомого молдавського майстри рукопашного бою Костянтина Цуцу, став депутатом парламенту за списками Демпартії.
Такі «Молдавія. Реалії». Правда, ресурсу від «Радіо Свобода» з такою назвою не дочекаєшся — західних партнерів влаштовує тут бандитська влада, яка скуповує депутатів як вокзальних повій і загрожує навіть членам сім’ї президента країни. Очевидно, що при такому підході можна очікувати чого завгодно, стверджують молдавани.
Частково з цим зіткнувся і я — в цьому травні в аеропорту, коли мене допитували місцеві чекісти, трохи нагадували героїв фільму «Боротьба за вогонь», де блискучий в певному амплуа Рон Перлман зіграв енергійного людини епохи палеоліту. Але про це наступного разу.
Олександр Малькевич, ФАН