Що таке антивітаміни і чому вам не потрібні вітамінні комплекси

110

Що таке вітаміни і навіщо вони потрібні, знають всі. А ось про існування антивітамінів відомо небагатьом. Ще менше людей знають про їх природу і властивості. Спробуємо розповісти максимально популярно про ці речовини і їх значення в нашому повсякденному житті.

Антивітаміни-це дуже схожі на звичайні вітаміни речовини, які при цьому можна назвати їх антиподами. Формули їх легко сплутати, а самі антивітаміни часто виявляються в структурі вітамінних коферментів. Але при всій їх схожості, є і одна велика відмінність-це з’єднання не взаємозамінні і не ідентичні по користі, принесеної організму. Антивітаміни не здатні виконувати функції вітамінів, тому вони можуть порушувати наші біохімічні процеси.

Що таке антивітаміни

Відкрили антивітаміни в 1930‑х роках, можна сказати, випадково. Група вчених працювала над посиленням дії фолієвої кислоти і для цього штучно її синтезувала. У них вийшло дуже схоже на оригінал з’єднання з практично протилежними властивостями.

Відразу потрібно сказати, що незважаючи на майже століття, що минув з моменту відкриття антивітамінів, їх дія до кінця так і не вивчено. Відомо точно, що вони можуть блокувати вітаміни в процесі обміну речовин, перешкоджають їх всмоктуванню і каталізують процес їх виведення з організму.

«антипод ” є у абсолютно кожного відомого науці вітаміну. Вітамін а, що входить в жиророзчинну групу, майже перестає засвоюватися нами при значній кількості в раціоні масла і маргарину. Антивітамін ніацину — вітаміну рр) – це амінокислота лейцин, якою багаті квасоля, горіхи, бурий рис і молочні продукти. Якщо в раціоні буде багато кукурудзи, то ніацин теж перестане засвоюватися.

У аскорбінової кислоти і вітамінів групи b антивітамін — кофеїн. Це один з основних недоліків кави, через якого медики в деяких випадках радять обмежити його вживання. Але головний антивітамін, що заважає засвоєнню всіх вітамінів – це алкоголь. При зловживанні спиртним всмоктування мікро – і макроелементів порушується катастрофічно!

Навіщо нам потрібні антивітаміни?

Антивітаміни виробляються нами разом з вітамінами і це цілком природний процес здорового організму. Але навіщо нам сполуки, що заважають засвоюватися корисним речовинам? природа продумала все до дрібниць — баланс між стимулюючими і переважними факторами життєво необхідний нам. У багатьох випадках антивітаміни діють як ліки, хоча повністю цей механізм ще тільки належить вивчити.

Всі відомі науці антивітаміни діляться на дві великі групи. В одну з них входять речовини, що руйнують вітаміни, а в другу — витісняють їх з біологічно активних сполук. Саме друга група, що робить вітаміни неактивними, найбільш цікава біохімікам.

У геттінгенському університеті німеччини нещодавно з’ясували, що антивітаміни другої групи можуть працювати як антибіотики. Особливо це їх властивість цінно у випадках, коли мікроорганізми вже встигли виробити до звичайних антибіотиків стійкість. Антивітаміни заважають роботі ферментів бактерій, не даючи їм розвиватися, але при цьому безпечні для клітин людського організму.

У медицині вже успішно використовується ця особливість антивітамінів — їх застосовують для пригнічення синтезу білків і нуклеїнових кислот в паразитуючих клітинах. Це частина комплексної протипухлинної терапії, яка показала хороші результати і не має побічних ефектів.

Антивітамін к-дикумарин, використовується в сучасній медицині для боротьби з підвищеним згортанням крові. Антивітамін в3-пантогам, має протисудомну дію і має властивість заспокоювати нервову систему. Щорічно вчені з різних країн світу відкривають нові з’єднання і знаходять їх корисні особливості.

У нашій їжі вітамінів завжди більше ніж антивітамінів. Так і повинно бути – це співвідношення допомагає підтримувати оптимальний баланс, що не дає розвиватися гіпервітамінозу. Але буває і так, що речовин, що протистоять вітамінів, накопичується занадто багато. Тоді вони починають працювати проти нас, виключаючи з обміну речовин деякі потрібні організму з’єднання.

Саме тому, призначаючи пацієнтам вітамінні комплекси, лікарі враховують фактор придушення одними сполуками інших. Щоб зберегти баланс, вони рекомендують виключити з раціону деякі продукти, які можуть нейтралізувати препарат.

Якщо ви вирішуєте самі почати прийом вітамінного комплексу, то велика ймовірність того, що він буде неефективний і ви просто даремно витратите гроші. По хорошому приймати такі комплекси вітамінів варто тільки за призначенням лікаря, після здачі аналізів. Це стосується і біодобавок, стихійний прийом яких може бути ще й небезпечним для здоров’я.