Що кажуть іноземці про ведення бізнесу з росіянами

228

Іноземцям, які думають про роботу в Росії чи хочуть вести бізнес з російськими партнерами, потрібно бути готовим до несподіванок, тому що багато чого їм може здатися дивним.

Незвичайний погляд на особистий простір
За словами Люка Коннера, президента Британського бізнес-клубу в Росії, працюючи з російськими, потрібно бути готовим до того, що вони раптово переключаються з професійного на особисте взаємодія.
«Один мій російський колега ледь реагував на моє привітання, можливо, із-за сором’язливості. Я не надавав цьому великого значення, просто для мене це було трохи дивно», — згадує Люк.
Так тривало близько шести місяців, а потім раптом Люк почув у відповідь: «так, Так, привіт».
«Щоб відзначити такий прорив, я запитав його: «Як справи?»; і він відповів, що його батько помер на цих вихідних», — додав Люк. «Йому потрібна була секунда, щоб перейти від, здавалося б, повного байдужості до того, щоб поділитися чимось глибоко емоційним. Це вказує на різницю між російською і британською культурами. У Великобританії, коли ви запитуєте когось «Як справи?», вам насправді це байдуже».
Розуміння емоцій
Лусіо Пураккио, генеральному директорові московського філії компанії Tenova, здавалося, що його підлеглі недостатньо старанно працюють, і він вимагав, щоб вони частіше зустрічалися з клієнтами і були більш активними.
Незважаючи на те, що він іноді був з ними дуже строгий, російські колеги не брали це близько до серця і реагували досить добре.
«Якось після серйозної суперечки я сказав: «Вибачте, вчора я був дуже емоційний», на що почув: «Все добре, Лусіо. Те, що було вчора, було вчора», — згадує він. «Незважаючи на наші культурні відмінності, вони прийняли мене таким, який я є, і зробили все можливе, щоб пристосуватися до моєї поведінки. Я багатьом їм зобов’язаний, так як вони допомогли мені розвинути терпимість до культурної різноманітності».
Стрес лише покращує працездатність
Терміни, стрес і занепокоєння — ось що сприяє досягненню успіху росіян, вважає Салман Муфти, запрошений професор Школи бізнесу в Сколково і професор Школи бізнесу університету Квінс в Канаді. Курс, який він викладає в Сколково, включає в себе спільні презентації, які повинні робити студенти в командах. Але оскільки російські студенти, як правило, проводять багато часу, сперечаючись один з одним, вони часто виконують всю роботу в останню хвилину.
«Таке відбувається з російськими студентами кожен раз, і кожен раз я переживаю, що вони не закінчать роботу вчасно», — зізнається він. «Я думаю, студенти спеціально створюють собі труднощі, відкладаючи все на потім, поки не підходить крайній термін. Але якимось чином їм все ж вдається домогтися найкращих результатів».
Спочатку росіяни дуже підозрілі
Юрист Люк Коннер часто зауважує, що спочатку його російські клієнти дуже підозрілі. «Вони бачать ворогів у всіх, в тому числі і в мені. Вони думають, що ними хочуть скористатися», — пояснює він.
«Якщо ваша позиція слабкіше — або якщо люди сприймають вас як слабшу сторону — тоді ви можете опинитися в невигідному становищі, тому що інші будуть намагатися придушити вас. Важко вважати це правильним підходом, тому що кращі угоди — це ті, які приносять користь обом сторонам», — вважає Коннер.
Будь готовий змінювати плани
«Ви домовилися про зустріч наступного тижня? Напередодні обов’язково уточніть, чи відбудеться вона», — каже Лусіо Пураккио. «Люди в Росії зазвичай не планують нічого заздалегідь; вони просто діють за обставинами».
«Хоча, треба визнати, за останні кілька років відбулися зміни. Тепер деякі бізнесмени починають планувати заздалегідь і дотримуються цих планів.»
Це підводить нас до найважливішого правилом: щоб бути успішним в Росії, потрібно завжди бути готовим швидко адаптуватися. «Ми гості, ми повинні бути готові до змін, а не просити постійно інших змінитися нам на догоду», — підсумовує Пураккио.