ШЕРЛОК ХОЛМС РАДЯНСЬКОГО КІНО

318

22 травня народився Артур Конан-Дойль (1859-1930).
У СРСР його видавали досить і років у десять я проковтнув збірник вибраних оповідань «Записки про Шерлока Холмса», навіть не підозрюючи з яким крутим героєм мене чекає зустріч (фільму не бачив).

ОСЬ ТАКА КНИГА У МЕНЕ БУЛА
До книжки додавалося передмова Чуковського (https://ygashae-zvezdu.livejournal.com/158130.html), де патріарх дитячої літератури нападав на бульварні наслідування Холмсу:
«Справа дійшла до того, що справжній Шерлок Холмс відійшов кудись у тінь, знітився, а цей підроблений — прислужник багатіїв і найманий вбивця — став буквально кумиром найбільш реакційних кіл. У кожному газетному кіоску стали продаватися десятки «сыщицких» брошур під такими заголовками: «Кривавий талісман», «Жовті чорти», «Змова негрів», «Павільйон крові», «Хижаки китайської курилки» і т. д. і т. д»
Обурюючись, Чуковський в моєму випадку досяг зворотного ефекту. Як же мріяв я зануритися в «Павільйон крові» або «Жовтих чортів»! Добре, що в країні була цензура і таке сумне лайно мене в дитинстві минув. Нещодавно згадав свій інтерес, сунув ніс, — нудна безнадія!
Але не тільки книги про Шерлока Холмса оточували радянського підлітка, а й самі Холмси з’являлися на телеекранах.
Ось про них і поговоримо.
Першим Шерлоком Холмсом Радянського екрану, причому серійним, став Микола Волков. Відомо про трьох телеспектаклях, де він побував сищиком: «З розповідей про Шерлока Холмса», «Перша справа доктора Уотсона» (обидва 1968) та «Собака Баскервілів» (1971).
ШЕРЛОК ХОЛМСЫ СОВЕТСКОГО КИНО
«З розповідей про Шерлока Холмса» екранізація «Скандал у Богемії», де Ірен Адлер грала Маріанна Вертинська. В основі «Першої справи доктора Уотсона» «Етюд у багряних тонах». На жаль, з трилогії з Волковим доступна тільки «Собака Баскервілів», інші вистави пропали.
Пропав і телеспектакль «Сищики і міністри» 1969 року (за розповідями Конаан-Дойля «Друга пляма» і Агати Крісті «Авгієві стайні»), де Холмса грав Василь Лановий.
Також поки немає в доступі телеспектаклю з участю Сергія Юрського «Ще раз про Шерлока Холмса» (1974). У його основу ліг роман «Долина страху» радянському читачеві майже недоступний (був один раз надрукований у журналі «Зірка Сходу»).
Все це пишність, як шкода!, більшість не бачило або забула. Наш Холмс це, звичайно, Василь Ліванов. В дитинстві я дивився серіал Ігоря Масленникова стільки разів, скільки його показували. Природно, коли останню частину під назвою «Шерлок Холмс у ХХ столітті» пустили до телевізора в прокат, я смикнув в кінотеатр. Не буду розписувати своє розчарування. З моменту попереднього фільму пройшло всього три роки, а я побачив старих, ностальгуючих, отплясавших героїв.
ШЕРЛОК ХОЛМСЫ СОВЕТСКОГО КИНО
Композитором серіалу Масленнікова був Володимир Дашкевич. Йому ж належить музична екранізація «Блакитного карбункула», поставлена в 1979 році Миколою Лук’яновим. Оскільки дія оповідання відбувається під Різдво святковий настрій якоюсь мірою виправданий. Мене навіть не сильно дратує зазвичай грав фашистів білявий прибалт Альгімантас Масюліс в ролі Холмса. Є в ньому ваговита британська грунтовність. Ернст Романов в ролі Ватсона теж непоганий, як і Ігор Дмитрієв (ватажок банди). Що у фільмі не айс, так це детективна складова.
ШЕРЛОК ХОЛМСЫ СОВЕТСКОГО КИНО
МАСЮЛІС І РОМАНІВ У ФІЛЬМІ “БЛАКИТНИЙ КАРБУНКЛ”
На хвилі популярності «Д’артаньяна і трьох мушкетерів» мультиплікатори випустили класику «Пес у чоботях». Був у цьому мультфільмі і пес-сищик, що говорить голосом Василя Ліванова.
У 1985 в мульті творця трилогії про Простоквашино Володимира Попова «Ми з Шерлоком Холмсом», Ліванов озвучив вже Холмса. За сюжетом в ролі Ватсона виступив доги, а серед злочинців бігав крокодил. Як пародія це не смішно. Як ненапряжний мульт забавно.
ШЕРЛОК ХОЛМСЫ СОВЕТСКОГО КИНО
Дашкевич ніяк не міг злізти з теми Холмса і написав музику до фільму «Мій ніжно улюблений детектив» (1986). Два записних гумориста Хайт і Горін придумали, що оскільки Холмса ніколи не існувало, його справи ведуть дівиці Ширлі Холмс (Катерина Васильєва) і Джейн Ватсон (Галина Щепетнова). Лейстрейда, який протистоїть міс Холмс, по ходу в неї закохуючись, грав Валентин Гафт. Зрежисирував се син поета Симонова Олексій. Фільм настільки наповнений словесними репризами в устах хороших акторів, що увага в результаті розсіюється, втомлюєшся. І як детектив нуль, більше уваги приділяється створенню атмосфери вікторіанського Лондона.
ШЕРЛОК ХОЛМСЫ СОВЕТСКОГО КИНО
Ось такі, Шерлок Холмс Радянського кіно, яких вдалося мені згадати.
Якщо ж ви хочете дізнатися про кращому Холмса світового екрану, дивіться записи по тегу ШЕРЛОК ХОЛМС