Розкол розкольників: Філарет захотів повернутися в минуле і не погоджуватися на томос

283


Лідер українських розкольників Філарет Денисенко заявив, що якби українські священнослужителі заздалегідь кликали зміст томосу, то не погодилися б на нього. Про це повідомляє УНІАН.
За словами Філарета, церква України так і не отримала бажаної незалежності. Він зазначив, що зміст томосу священики дізналися лише після об’єднання, тому вже не могли від нього відмовитися.
«Якщо б ми знали зміст цього томосу, то ми не погодилися б на такий томос»,
— додав Філарет.
Він назвав три пункти, з якими категорично не згоден.
По-перше, томос не визначає українців як паству київського патріархату.
“Якщо Українська православна церква, то це означає, що всі українці, які живуть на території України або в еміграції – в Європі, Америці, Канаді, Австралії, Латинській Америці, які входять в Київський патріархат, – то вони є нашою паствою, нашої частиною. А томос нам каже: “Ні, ці українці, які вам належали, тепер належать не вам, а тепер належать Константинопольського патріархату”,
– вказав він.
По-друге, велике обмеження томосу — відсутність права варити освячене ароматичне масло.
«Миро – це святиня, без якої не відбувається таїнство миропомазання. Якщо ми миро повинні отримувати з Константинополя, з Стамбула, то значить, ми залежні. За назвою ми – автокефальна церква, а в дійсності ми залежимо від світу – дадуть нам миро або не дадуть»,
– констатував Філарет.
По-третє, Філарету не подобається і механізм дозволу конфліктів. За його словами, якщо в ПЦУ виникають конфлікти, їх дозволяє Константинопольський патріархат. За словами Філарета, ні у однієї автокефальної церкви, яка отримала томос про автокефалію від Константинопольського патріархату, немає таких пунктів.
«Ми не відмовляємося від томосу, але не будемо виконувати ці три умови, які записані в томосі. Не будемо виконувати»,
– заявив патріарх.
Як повідомляв УНІАН, патріарх Філарет заявив, що на першому засіданні синоду ПЦУ його нібито хотіли відправити “на спокій”, тобто усунути від справ. Він також вважає, що така спроба планується знову. Філарет наполягає, що Українська православна церква Київського патріархату ще існує і її треба зберегти, а потім добитися визнання Української церкви патріархатом.
Також Філарет звинуватив Епіфанія в пособництві розколу «нової церкви».
Він уточнив, що перед «об’єднавчим собором» була досягнута домовленість про те, що головою «нової церкви» стане «митрополит» Епіфаній, але керівництво нею продовжить Філарет, який вважає себе патріархом.
«Це означає, що предстоятель несе відповідальність за зовнішнє представництво церкви, а патріарх відповідає за внутрішнє церковне життя на Україні, але у співпраці з предстоятелем. Предстоятель нічого не робить всередині церкви без згоди патріарха. Патріарх головує на засіданнях Священного синоду і на соборах церкви заради збереження єдності, її зростання та затвердження», — йдеться у зверненні Філарета.
Він додав, що насправді все відбувається не так, тому в Церкві виникло поділ.