Психологи розробили програмно-апаратний комплекс для когнітивного розвитку людини

74

Команда факультету психології томського держуніверситету розробила новий пристрій для розвитку і діагностики когнітивних здібностей людини, стратегій вирішення пізнавальних завдань і рухової активності – aicog. Зараз закінчена підготовка до подачі заявки на винахід і апробація цього продукту в університеті в науково-дослідних проектах фп тгу. Створення такого програмно-апаратного комплексу когнітивного розвитку людини відповідає цілям і завданням проекту тгу «соціогуманітарний інжиніринг: дослідження і проектування людини і суспільства», включеного в стратегію розвитку вузу на найближчі роки.

– активізація процесів дрібної моторики і ментальної репрезентації об’єктів по тактильному сприйняттю є важливим елементом розвитку когнітивних навичок. І проблема пошуку нового інструменту когнітивного розвитку стає все більш актуальною. Адже безліч класичних інструментів втратили свою актуальність, а сучасні методи діагностики та розвитку когнітивних навичок, такі як сенсорні кімнати і тренажери, вимагають великих матеріальних вкладень, – пояснив необхідність створення нового пристрою декан фп тгу дмитро баланев .

Томські психологи запропонували ефективний пристрій з технічною системою для проведення діагностики, корекції та розвитку когнітивних здібностей, стратегій вирішення пізнавальних завдань і рухової активності. Це тренажер з можливістю спотворення зорового простору: відображення зображення, спотворення кольору, використання тимчасової затримки і так далі. Освітній процес в цьому випадку стає захоплюючим і ефективним.

– взаємодія c пристроєм відбувається за рахунок виконання простих рухових операцій. Людина поміщає руки всередину корпусу, і йому пропонується виконати нескладні дії, спрямовані на дрібну моторику, наприклад, скласти пірамідку або орігамі. При цьому він бачить те, що відбувається не в реальності, а на екрані, розміщеному перед руками. За рахунок спотворення видимого поля процес ускладнюється. Мозок починає аналізувати те, що відбувається – і вдосконалює механізми контролю моторики, щоб впоратися із завданням, яке до цього виконувалося за допомогою автоматизованих рухових навичок – пояснює лаборант лабораторії когнітивних досліджень і психогенетики фп тгу анастасія іванова .

Пристрій aicog пропонує різноманітні завдання, спрямовані на розвиток широкого спектру когнітивних компонентів. Сам продукт включає тренажер, методичне забезпечення та консультативну підтримку психологів.

На факультеті психології тгу вже пройшла апробація продукту в рамках науково-дослідної діяльності, був організований майстер-клас з використанням робочого прототипу. Зараз автори подали заявку на патент і розробляють шляхи виведення пристрою на ринок.

– одним із способів виходу на ринок ми бачимо впровадження нашого пристрою в індустрію квестів. Наприклад, таке завдання, як ввести пароль, щоб пройти до наступного етапу за рахунок нашого пристрою, може значно ускладнитися і зробити сам квест цікавіше. Також на основі aicog можна вибудовувати індивідуальні квести для дітей за типом розвиваючих кубів, де потрібно розв’язати шнурок, відсунути клямку або розстебнути блискавку. Ми можемо вибудувати цілий сценарій для дитини по виконанню таких простих завдань,посиливши таким чином розвиваючу функцію такого куба, – пояснила анастасія іванова.

Команда розробників aicog передбачає, що їх когнітивний тренажер буде затребуваний в освітніх установах, навчальних центрах, ігрових залах і кімнатах, а також в психологічних реабілітаційних центрах.

для довідки : реалізація стратегічного проекту томського держуніверситету «соціогуманітарний інжиніринг: дослідження і проектування людини і суспільства» відповідає цілям і завданням напрямку «ефективна взаємодія людини, природи і технологій» стратегії науково-технологічного розвитку (снтр) росії. Проект спрямований на реалізацію цілей сталого розвитку (оон), що стоять перед людством, ефективної відповіді російського суспільства на великі виклики. Передбачається, що в результаті будуть отримані методики виявлення принципів взаємодії біологічного і технологічного і розроблені технології нарощування (посилення, доповнення, розширення) людських можливостей за трьома напрямками: когнітивному, біологічному і медіакомунікативному.