Ніж 2300-річний щит з кори дерева краще металевих щитів?

217


Пару тисяч років тому людство освоїло металургію, і люди навчилися створювати воістину смертельні мечі і списи з металу. Виходячи з цього можна уявити, яким було здивування археологів з Йоркського університету, коли в 2015 році вони знайшли щит тих часів, зроблений з легкого, і досить тонкої кори дерева. Вироби з органічних матеріалів швидко руйнуються, але завдяки високій вологості, стародавній засіб захисту пережило більше 2300 років. Реконструкція показала, що воно дійсно могло захищати від ударів мечів і списів.
Знахідка отримала назву щит Эндерби — на думку дослідників, вона була зроблена з кори вільхи, верби, тополі або ліщини. Радіовуглецевий аналіз показав, що вона була виготовлена між 395 і 255 роками до нашої ери. При ширині 37 сантиметрів, довжина щита становила 67 сантиметрів. Для зміцнення конструкції були використані тонкі планки з дерева і рамка, що обрамляє всю форму захисного знаряддя. Для прийняття ударів призначалася внутрішня сторона кори, а нерівна зовнішня поверхня була спрямована на держателя щита.
Чем 2300-летний щит из коры дерева лучше металлических щитов? Археология
Дослідники вже знаходили вироби з кори дерева тих часів, але з неї були зроблені шкатулки та інші предмети, але ніяк не оборонні пристосування. Нове відкриття змусило істориків по-новому поглянути на методи виготовлення зброї людей, що жили тисячі років тому.
Цей воістину дивовижний артефакт дав нам уявлення про доісторичних технологіях, про яких ми ніколи не здогадувалися, — поділився археолог Йоркського університету Майкл Бэмфорт.
Аналіз показав, що щит був добре прикрашений — він мав червоний колір, і був змальований шаховим малюнком. Перед втратою невідомим воїном, він був сильно пошкоджений наконечниками копій. Дослідники також відзначили, що щит мав форму талії», і міг надихнути людей на створення металевих щитів такої ж форми.
Чем 2300-летний щит из коры дерева лучше металлических щитов? Археология
Спочатку дослідники вважали, що такого роду щит не міг належним чином захистити воїнів від ударів, однак після його реконструкції, вони виявили цікаву особливість щита. Виявилося, що будучи легким, він і захищав від ударів, і надавав воїну велику свободу пересування. Це і вважається головним достоїнством щита з кори над металевими аналогами.
Тільки в результаті експериментів ми зрозуміли, що він може бути досить жорстким, щоб захистити від ударів металевого зброї. Щит із кори не такий міцний, як з дерева або металу, але він набагато легше, і надає набагато більше свободи пересування, — пояснив Бэмфорт.