На Мальдівах знайдена морська вода льодовикового періоду

334


В пору останнього планетарного зледеніння, 20 тисяч років тому, коли полярний льодовик доходив до широти Тамбова, неабияка частина земної води була зосереджена саме в ньому. З-за цього рівень світового океану був нижчим, кількість води в ньому — менше, а її солоність більше.
До останніх днів вчені могли судити про це часу і його умовах лише за непрямими ознаками, на кшталт хімічного складу коралових рифів. Тепер в їх рапоряжении є справжня вода льодовикового періоду. У всякому разі, так вчені думають.
Метою океанографічної експедиції, що працювала біля Мальдівських островів на буровому судні JOIDES Resolution, спочатку було вивчення сезонної залежності складу води від мусонів. Для цього морське дно бурилось, а з узятого з керна свердловин вода відкачувалася. В деяких місцях її солоність виявилася аномально високою. Цей рівень нетиповий для сучасного океану, але приблизно збігається з тим, що повинно було б бути там в пору останнього зледеніння.
Ретельне вивчення складу води дозволило авторам дослідження стверджувати, що вміст у ній деяких інших речовин також відповідає тому, що повинно було б бути 20 тисяч років тому.
По всій видимості, це — давня вода, що збереглася в малопроникних вапнякових колекторах з льодовикового періоду.
Ознайомитися з подробицями можна в статті, опублікованій в Geochimica et Cosmochimica Acta.