«м’ясоїдний бик» мав незвичайну для динозаврів шкуру молоха

82

Вчені проаналізували залишки шкіри, що збереглися разом зі скелетом динозавра carnotaurus sastrei, виявленого на території аргентини. Дослідження показало, що шкіра позбавлена пір’я-в той час як багато інших видів динозаврів були покриті ними (пір’я полегшували терморегуляцію). Зате тварина була всіяна шипами і пластинами — і вони, по всій видимості, теж грали важливу роль в терморегуляції цього хижого виду. Сьогодні аналогічну шкіру має молох-мабуть, найбільш страхітливо виглядає ящірка в світі. Відповідна стаття опублікована в cretaceous research.

До кінця xx століття вважалося, що динозаври були холоднокровними і покритими лускою, як безліч рептилій наших днів. Але в останні десятиліття серія відкриттів продемонструвала, що це зовсім не так: більшість, якщо не всі з них, були теплокровними. Теплокровність означає необхідність в терморегуляції: щоб підтримувати постійну температуру тіла, потрібні великі витрати енергії. Це дає сенс зниження тепловтрат при падінні температури повітря і їх збільшенні в жаркий полудень. Пір’я вирішують це завдання досить ефективно, що відомо на прикладі птахів — таксономічно відноситься до динозаврів скарби манірапторов. Тільки ця група пережила вимирання 66 мільйонів років тому, і раніше naked science розповідав, чому це сталося тільки з ними.

Однак нова робота дослідників з аргентини та австралії показує, що пір’я були далеко не єдиним можливим вирішенням проблеми терморегуляції у динозаврів. Автори вивчили залишки шкіри восьмиметрового (в довжину) карнотавра, що жив на території сучасної аргентини приблизно 69-72 мільйони років тому.

«карнотавр» означає «м’ясоїдний бик». Це був хижий динозавр з двома незвичайними «рогами» над невеликими оченятами, які і змусили першовідкривачів назвати його «биком». Довжина тіла у нього була від 7,5 до дев’яти метрів, маса — не менше 1,35 тонни. Як і більший тиранозавр, карнотаври бігали на двох ногах, а передня пара кінцівок була невеликою. Проте крихітні верхні кінцівки володіли чотирма повноцінними пальцями кожна.

Істота могла наносити укуси приблизно вдвічі сильніше сучасного алігатора, який на сьогодні залишається лідером за цим показником серед наземних тварин. Моделювання оцінило швидкість бігу карнотавра до 48-56 кілометрів на годину. Функція надглазних рогів неясна. Через потужну мускулатури шиї деякі палеонтологи припускають, що ці роги використовувалися для нанесення сильних ударів по типу носоріжжя — чи то для вбивства жертв, чи то при зіткнення з іншими хижаками або особинами свого ж виду.

Вивчення шкури динозавра показало, що вона складається з двох типів елементів. Великі – від 20 до 65 міліметрів в діаметрі — виступаючі лусочки конічної форми поєднувалися з більш дрібними (до 14 міліметрів), що не перекривають один одного плоскими лусочками, розділеними вузькими смужками сполучної тканини. Всупереч більш раннім інтерпретаціям, виступаючі і плоскі пластинки не були впорядковані якимось чином. Вони хаотично розподілялися по поверхні тіла хижака, причому в різних частинах шкури виглядали однаковими за формою і розмірами. Підстилаючі лусочки настільки ж хаотично розрізнялися за розмірами і формою підстави.

молох в австралії. Залежно від температури і освітлення він може істотно змінювати своє забарвлення / © wikimedia commons

Дослідники вважають, що близькими аналогами пристрою зовнішніх покривів карнотавра можуть бути деякі сучасні види, наприклад австралійська ящірка молох. Вона теж покрита шипами різних розмірів, що поєднуються з плоскими пластинами луски менших розмірів. Така своєрідна шкіра дозволяє ящірці сімейства агамових бути не тільки менш привабливою здобиччю для хижаків, але і краще позбавлятися від надлишкового тепла.

Для карнотавра останнє теж могло бути актуально: швидкий біг в жаркому кліматі вимагає ефективного тепловідведення. Двоногість дає перевагу в цьому сенсі (підняте тіло краще охолоджується набігаючим повітрям), проте двоногими в ту пору могли бути не тільки хижаки, а й жертви, що залишало питання тепловідведення актуальними для м’ясоїдних динозаврів.