Міг-31БМ піднімає «Кинджал» вище лінії Армстронга

225

«Лисяча гонча» ганяє ракети в ближньому космосі, але і цього літака потрібно заміна

Військові льотчики знову привернули увагу до надзвуковому висотному вуличному винищувачу-перехватчику Міг-31, продемонструвавши відео цього літака в ближньому космосі. Вражає! Мить «підморгнув» і за 18 хвилин піднявся на висоту в 21,5 кілометра. При цьому до лінії Армстронга, межі ближнього космосу (18 900-19 350 метрів), винищувач злітав практично вертикально і лише потім продовжив плавний набір висоти. При цьому його швидкість досягла 2 500 кілометрів на годину, а ще стверджують, що винищувач здатний розганятися і до 3 000 км/ч.
Міг-31 (Foxhound, «Лисяча гонча» по класифікації НАТО) забирається на таку висоту не заради встановлення рекордів — ближній космос його робочий майданчик, де винищувач, який оснащений РЛС «Заслін-М», здатний перехоплювати як крилаті, так і балістичні ракети. Ще його мети — висотні літаки-розвідники, винищувачі-бомбардувальники F-22 Raptor, які чудово «бачать» російські радари. Система російського винищувача дозволяє одночасно атакувати до 8 цілей, а група з чотирьох таких літаків здатна контролювати повітряний простір довжиною по фронту до 1 100 кілометрів.
При «космічних» можливості Міг-31 і призначений для перехоплення і знищення повітряних цілей на гранично малих, середніх і великих висотах. Універсальний повітряний вбивця! А ще винищувач здатний нести гіперзвуковий авіаційний ракетний комплекс «Кинджал», що було продемонстровано на минулорічному Параді Перемоги в небі над Червоною площею.
Втім, будь-яка техніка вимагає вдосконалення і «дідок» Міг-31, який стоїть на озброєнні з 1981 року теж.
Вітчизняні «висотники» (в першу чергу літаки корпорації «Міг») є штатними винищувачами, що стоять на озброєнні ВКС. Найбільш відомі — Міг-25 і Міг-31, але їм вже в силу віку потрібна заміна. Розробки нового висотного винищувача-перехоплювача, який, як передбачається, отримає назву Мить-41, ведуться з 2013 року. Проект буде відрізнятися від попередніх версій — п’ятого покоління не властиво вивішувати озброєння на пілонах, необхідно володіти перспективними видами озброєнь, малої помітністю і потужної РЛС. І такий винищувач, як стверджується, вже практично готовий до запуску у виробництво. «Майже» — тому що, як це водиться, не вистачає грошей на його доведення до розуму і запуск в серійне виробництво. Тому доводиться модернізувати «тридцять перші» до більш високого рівня.
Відомо, що проект нового далекого винищувача-перехоплювача (перспективний авіаційний комплекс далекого перехоплення — ПАК ДП), який розробляється на базі Міг-31, ведеться в ОКБ їм. Мікояна спільно з Нижегородським КБ авіазаводу «Сокіл». Розробка була розпочата ще в 2013 році. Літак планується розробити в рамках програми озброєння до 2020 року і замінити ним парк Міг-31, яких сьогодні на озброєнні ВКЗ 120 машин (75 вже модернізовані, інші будуть доведені до більш високого рівня в найближчі 2-3 року). При всіх перевагах «тридцять першого» (йому немає рівних у світі не тільки по швидкості), термін експлуатації цих машин закінчується в наступному десятилітті і заміна їм просто необхідна.
— Новий дальній перехоплювач на Миті вже розробляли на початку 90-х під шифром «проект 701», — розповідає авіаційний експерт Валентин Дудін. — Нова розробка не була схожа на попередні миговские винищувачі і за своїми характеристиками повинна була стати самим потужним бойовим літаком ППО з передбачуваної швидкістю до 7000 кілометрів. Але не вистачило грошей, та й ставлення до «оборонці» тоді було безвідповідальним.
Нинішній запланований новий винищувач-перехоплювач розробляється на базі Міг-31, що цілком логічно. Це і швидше, і економічніше. А можливості у майбутнього Миті будуть на порядки перевершує попередні моделі. Йому буде під силу навіть перехоплювати розробляються зараз американцями гіперзвукові ударні безпілотники, які теоретично поки по зубах тільки ЗРК С-500.
Призначення Міг-31 — виявлення і знищення балістичних і крилатих ракет, різних літальних апаратів, починаючи від безпілотників, і закінчуючи низько летять орбітальними супутниками. Він здатний успішно вражати американські винищувачі 5-го покоління F-22 і F-35. Винищувач-перехоплювач збиває повітряні цілі на швидкості до 5 Махов, які здатний виявити на відстані до 280 кілометрів — завдяки антени з фазованою решіткою, якої у повному комплекті немає на жодному іншому літаку в світі.
Перехоплювач несе від 5 до 9 тонн бойового навантаження, його арсенал входять різні типи боєприпасів, включаючи ракети великої дальності, якими може наносити удари самостійно, без зовнішнього цілевказування. При цьому Міг-31 може бути літаючим командним пунктом.
Але незважаючи на настільки видатні характеристики та існування різних модифікацій, термін служби літака фахівці обмежують 2025-2026 роками. До цього моменту, і повинен, по ідеї, з’явитися у ВКС винищувач-перехоплювач нового покоління Міг-41. І головною особливістю нового перехоплювача повинна стати швидкість — 4 500 км/ч.
Віктор Сокирко