Комета допомогла створити новий спосіб отримання кисню на Марсі

222


Вчені Каліфорнійського технологічного інституту змогли отримати кисень, «бомбардуючи» молекулами вуглекислого газу золоту платівку.
Для початку більшості хімічних реакцій потрібна енергія, яка зазвичай підводиться у вигляді тепла. Але нові дослідження показують, що деякі незвичайні реакції можуть протікати за рахунок кінетичної енергії. Молекули води можуть розганятися і врізатися, як крихітні кулі, у поверхні, що містять кисень. Енергії такого зіткнення достатньо, щоб відщепнути кисень від поверхонь, які його містять.
Така реакція відбувається на кометах, коли молекули води випаровуються з поверхні і прискорюються сонячним вітром, а потім врізаються назад в комету. Самі комети при цьому виділяють вуглекислий газ, але вчені з Каліфорнійського технологічного інституту вирішили перевірити, чи можливо виділення кисню в такому процесі.
Яке ж було здивування дослідників, коли в потоках газу від комети вони виявили цей життєво необхідний людині газ. Вчені вирішили зімітувати реакцію в лабораторії, щоб зрозуміти, звідки взявся цей кисень з води або вуглекислого газу. Вони взяли золоту фольгу і почали бомбардувати її молекулами CO2. Провівши аналіз потоків газу, що йде від поверхні золотої фольги, вчені з’ясували, що кисень там все ще присутній. А це значить, що він виходить при розщепленні вуглекислого газу.
Комета помогла создать новый способ получения кислорода на Марсе Космос
Установка з отримання кисню з вуглекислого газу і її творець / Каліфорнійський технологічний інститут Це відкриття дуже важливо з однієї причини: щоб безпосередньо розщепити вуглекислий газ з допомогою хімічних реакцій, потрібні дуже великі витрати енергії. На космічних станціях і підводних човнах регенерація кисню відбувається з допомогою каскаду реакцій, які використовують хімічні реагенти. Це означає, що для підтримки складу повітря необхідно постійно підвозити нові реактиви.
Але новий спосіб отримання життєво необхідного людям газу вирішує ці проблеми: для нього потрібно не так багато енергії і взагалі ніяких реактивів. Вчені зібрали цілу установку, яка може виробляти кисень. У неї вуглекислий газ спочатку іонізують, щоб у молекул з’явився електричний заряд, а потім розганяють за допомогою електричного поля і зіштовхують з якою-небудь поверхнею. Молекули вуглекислого газу розлітаються на кисень і атоми вуглецю, які потім можуть осідати у вигляді сажі на стінках реактора. Нова технологія, за словами її творців, може використовуватися як на космічних станціях і підводних човнах, так і в поселеннях на Місяці та Марсі.