Керована ракета R9X. Гуманізм і чавунна бомба

230

9 травня американське видання The Wall Street Journal вперше повідомило про існування керованої авіаційної ракети R9X з особливим виглядом і специфічними бойовими завданнями. Раніше про таке боєприпас офіційно не повідомлялося. Більш того, офіційні джерела поки не прокоментували новини про незвичайну ракеті, що підігріває інтерес до неї. Той же ефект має і доступна інформація про технічний вигляді та застосування ракети.
Гуманізм і зброя
За даними WSJ, створення ракети R9X почалося в 2011 році і стало прямим наслідком вказівок зверху. У той період президент Барак Обама закликав скоротити супутній збиток в контртерористичних операціях. Відповіддю на це стала оригінальна ракета, нездатна пошкодити щось крім мети. За допомогою такої зброї можна знищити тільки призначений об’єкт без істотних наслідків для оточуючих.

Передбачуваний образ ракети R9X. Зображено виріб з БЧ, має розсувні леза
Ракета R9X розроблялася на базі існуючого боєприпасу «повітря-земля» AGM-114 Hellfire. Для виключення супутнього збитку, а також для розумного скорочення прямих наслідків удару було вирішено відмовитися від кумулятивної або фугасної бойової частини в користь кінетичної. Таким чином, високошвидкісна ракета при падінні на меті завдавати їй шкоди, але не представляє якої-небудь загрози навколишньому оточенні.
Точні терміни завершення робіт і організація-творець кінетичної ракети залишаються невідомими. Однак американська преса встановила, що вироби нового типу вже використовувалися не менше шести раз. При цьому WSJ згадує лише два таких випадки. У лютому 2017 і в січні 2019-го R9X використовувалися для ліквідації лідерів терористичних організацій в Сирії та Ємені.
На доказ наводилися фотографії автомобіля терористів, знищеного в 2017 р. Падаюча ракета пошкоджено дах і перетворила в місиво вміст кузова. На розірваної даху залишилися розриви або розломи, які вважали прямим доказом застосування ракети R9X в одній з комплектацій. Втім, на опублікованих фотографіях відсутні уламки ракети, що може бути приводом для скептичного ставлення до новини.
«Літаючий Ginsu» або чавунна бомба
Відомі найбільш цікаві технічні подробиці проекту R9X. По суті, ця ракета являє собою виріб AGM-114P, адаптоване для застосування з безпілотників, з заміненої БЧ. В іншому конструкція майже не змінюється, хоча може бути необхідним посилення планера.
R9X зберігає штатну полуактивную лазерну головку самонаведення від Hellfire і має той самий твердопаливний двигун. При цьому маються відмінності. З доступних даних випливає, що спеціальна ракета на 35-37 кг важче базового зразка. Інша маса може негативно позначатися на льотно-технічних характеристиках, скорочуючи швидкість і дальність польоту.
Повідомляється про двох варіантах кінетичної БЧ. Перша являє собою металевий або інший блок масою 100 фунтів (близько 45 кг). В такому випадку ракета з лазерної ДБН здатна вражати малорозмірні цілі. Її могутність змушує згадати старий анекдот про чавунну бомбу, у якій радіус ураження дорівнював радіусу корпусу.
Ракету з другим варіантом БЧ з-за особливостей останньої прозвали «Літаючим Ginsu» – по відомій марці кухонних ножів. У цьому випадку на ракеті встановлюється шість рухливих крил-лез. Під час польоту вони знаходяться в складеному положенні всередині корпусу або на його поверхні, а в безпосередній близькості від мети розкриваються. Як здійснюється розкриття – неясно. Можна припускати наявність приводів або розкриття за рахунок набігаючого потоку повітря.
Управляемая ракета R9X. Гуманизм и чугунная бомба оружие
Розрізної макет AGM-114 Hellfire. Добре видно елементи кумулятивної бойової частини – у виробі R9X на їх місці знаходиться інертний блок
Розкриті леза помітно збільшують поперечник ракети, а разом з тим радіус ураження. Однак виріб раніше не представляє небезпеки для оточуючих. Згідно з поширеною версією, саме розкриті леза залишили характерні розломи на машині, знищеної в 2017 р.
Керована ракета R9X використовується разом з ударними БПЛА, що складаються на озброєнні США. Її експлуатують армія і, можливо, деякі спецслужби. Втім, Пентагон, ЦРУ і т. д. поки офіційно не підтверджували навіть сам факт існування особливих ракет.
Причини появи
Вигляд ракети R9X, представлений американською пресою, привертає увагу, однак викликає деякі питання. З них виростає сумнів у доцільності створення подібного зразка і, як наслідок, скептицизм щодо гучних новин. Втім, для всіх таких питань можна знайти цілком прийнятні відповіді.
Перш за все, питання викликає сама необхідність створення особливої модифікації ракети Hellfire з інертною бойовою частиною. У серійному виробництві складається навчальна модифікація ракети AGM-114Q зі штатною ДБН і ваговим імітатором БЧ. Можна припустити, що такий виріб придатне для застосування в якості високоточної зброї, завдає мінімальний побічний збиток.
Однак застосування навчальної ракети може бути недоцільним. Повторюючи бойове виріб, AGM-114Q несе імітатор БЧ масою 8-10 кг і важить 45 кг Замовник міг порахувати, що така ракета з інертною навантаженням малої маси не в змозі надати необхідну вплив на ціль. У зв’язку з цим реальний виріб R9X отримало у декілька разів більш важку БЧ. За це довелося заплатити скороченням льотних характеристик, але такий розмін вважають прийнятним.
Створення модифікації з розкладними лезами може говорити про невпевненість у високій точності зброї. Ракета з інертною БЧ фактично вражає тільки одну точку, а наявність лез значно збільшує її радіус ураження, а разом з тим і бойову ефективність.
Будуючи припущення про причини появи ракети R9X, не слід забувати ще один найважливіший фактор – відкриття дослідно-конструкторської роботи та отримання фінансування. Замовник виділив кошти, а підрядник одержав їх, створивши принципово новий зразок озброєння, нехай навіть і на базі існуючого. Швидше за все, всі учасники проекту удостоїлися нагород і премій. Просте використання навчальних ракет не дало б такого результату.
Управляемая ракета R9X. Гуманизм и чугунная бомба оружие
Автомобіль, начебто уражений ракетою R9X, 2017 р.
Практична користь
Якщо інформація газети The Wall Street Journal відповідає дійсності, керовані ракети R9X вже кілька разів використовувалися для ліквідації реальних цілей і внесли певний вклад у боротьбу зі світовим тероризмом. Вже цей факт дозволяє говорити про наявність позитивних результатів і практичної користі від такої зброї.
У своїй боротьбі з терористами армія та інші структури США використовують широкий спектр техніки і засобів ураження. Залежно від особливостей обстановки та операції, використовуються бойові літаки і вертольоти, а також кероване озброєння всіх основних класів. Наявність вироби R9X підвищує гнучкість застосування авіаційної техніки та її озброєння.
На відкритій місцевості і за межами населених пунктів можна використовувати БПЛА або бомбардувальники з «звичайними» ракетами і бомбами. В таких умовах зброю не несе серйозної загрози для будівель або людей. В міській забудові, щоб уникнути супутнього збитку і негативних політичних наслідків, слід застосовувати високоточну зброю кінетичної дії.
Таким чином, ракета R9X виявляється вузькоспеціалізованим, але досить вдалим взірцем для вирішення своїх завдань. Відсутність такої зброї не було критичним, а його поява дає нові можливості і спрощує підготовку до тих чи інших спецоперацій. Варто очікувати, що в майбутньому з’являться нові повідомлення про застосування R9X проти ватажків терористичного підпілля.
Також можна припускати, що цікава американська розробка зацікавить військових і спецслужби інших країн. Результатом цього має стати поява нових зразків зразок R9X з подальшим їх застосуванням у різних бойових операціях. Природно, якщо подібні вироби ще не стоять на озброєнні і не застосовуються в атмосфері секретності.
Недавній витік інформації про незвичайному американському зброю закономірно привернула увагу громадськості та фахівців і стала темою суперечок. Велика частина даних по виробу R9X поки засекречена, але і доступні відомості дозволяють будувати версії та припущення. Втім, поки що не слід переоцінювати опубліковані дані. Інформація від WSJ виглядає правдоподібною, однак поки не можна виключати, що все це було простий містифікацією в гонитві за рейтингом.
Автор:Рябов Кирило